Ketkä yrittäjät suorittaa?
Pihapuun kaato
Anonyymi
191514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Etkö aloittaja raukka osaa mitään muuta elämässäsi tehdä kuin päivät pitkät parjata nimettömänä paikallista yrittäjää?!
Koko ajan olen väsäämässä uusia ja taas uusia tyhjänpäiväisiä ketjuja tänne
Keksi vaikka joku harrastus niin saat sisältöä elämään
Eikös tuossa asiallisesti kysytä
Ketkä kaataa😄😄😄eikö sitä saa kysyä😄
Ee helevetti😄parjata?! Oletko kunnossa?
No kyllähän tuon nyt älyää tyhmempikin mitä näillä näennäisen asiallisilla aloituksilla haetaan.
Juuri näin.Jos on työteliäs ihminen eikä sossun luukulla tätien sylissä valittamassa niin antaa olla rauhassa.Aloittajaa sapettaa kun ei itse pysty mihinkään.Summu vaan kiinni ja sitten työnsyrjään kiinni.
Tiedät vallan hyvin kysymättäkin! Sitä paitsi sulla tuskin mitään kaadettavia edes on 😆
Eli Kiuruvedellä on vain yksi pihapuiden kaatoon kykenevä metsuri?
Raaka-Arskan kirjoitus Metsälehdessä kymmenen vuoden takaa:
Metsurit kallispalkkaista köyhällistöä
"Tuttavapiiriini kuuluu metsuri, ja sain häneltä tutkittavakseni tuoreimman metsäalan TES:n. Erityisesti minua kiinnostivat palkkataulukot, joita metsureiden työssä sovelletaan. Osasin jo ennalta odottaa karua luettavaa, mutta todellisuus onnistui kuitenkin yllättämään minut karuudellaan.
Tiedän että tuttavametsurini on aina elänyt hyvin vaatimatonta elämää. Se on ollut välttämätöntä, jotta hän ylipäätään olisi voinut tulla toimeen. Tämä kokenut ammattimies on saanut raskaasta työstään palkaksi vain perustoimeentulon, joka sekin on ollut ajoittain niukanlainen.
Metsurin työ jos mikä on kausiluontoinen matalapalkka-ammatti. Sulan maan aikana raskasta työtä tehdään palkalla, joka liikkuu jossain naurettavan ja säälittävän välimaastossa. Talvikaudet kituutetaan lomautettuina työttömyyspäivärahalla.
Syitä metsurien kurjaan palkkatasoon on useitakin, ja monet niistä perustuvat yksinkertaisiin reaalitalouden lainalaisuuksiin. Mutta yksi kiistaton syy on myös se, että työnantajapuoli käyttää säälimättä hyväkseen useimpien metsureiden kyvyttömyyttä vaihtaa johonkin muuhun, parempaa palkkaa ja työoloja tarjoavaan ammattiin.
Kaikkein lohduttominta kuitenkin on, että suomalainen metsuri on kuitenkin edelleen kallispalkkaista työvoimaa. Hänen tuleva toimeentulonsa on yhtäältä lisääntyvän koneistumisen, toisaalta ulkomaisen halpatyövoiman puristuksessa. Tiedämme jokainen varsin hyvin, kuinka tässä väännössä lopulta tulee käymään.
Elämme markkinataloudessa, jossa suomalaisen metsurin huippuammattitaito ei paina paljoakaan, kun ulkomailta aletaan toden teolla tuoda halpatyövoimaa. Nämä ulkomaiset metsätyöntekijät ovat vielä suomalaista metsuriakin epätoivoisemmassa asemassa, ja ovat riemumielin valmiita tekemään metsätöitä reilusti alle nykyisten TES-palkkojen. Raivaussahaa he oppivat käyttämään parin tunnin koulutuksella, sillä työn jäljellä ei ole merkitystä kuin juhlapuheiden korulauseina."
Raaka-Aarne
Todella mukava olisi kuulla mitä kuuluu niille kolmelle kymmenelle metsurille jotka ostivat videotarjouksessa olleet lämpökahvoin, lämpökaasarein ja kaikin herkuin varustetut täysiveriset ammattimoottorisahat?
Metsästä en vielä yhdenkään moottorisahan ääntä tänä talvena kuullut, liekö ammattimetsurit vielä sohvalla makailemassa?
Oisko mennyt könttä kauppana jonnekkin.
Kyllä on taas säälittävä yritys aloittaa uusi kiusaamisketju! Todella ikävä elämä tällä aloittajalla, kun ainoa nautinto elämässä on pilkata työtä tekeviä ja pärjääviä ihmisiä. Reppana valvoo varmaan taas ensi yön ja keksii sekopäisiä juttuja, voi voi...
Vainoharhasten ei kannata lukee
On pimeet homelite miehet ennenki kylällä puita kaataneet. Rauha ainakin toisen sielulle joka jo itse on autuaammilla puunkaatomailla.
Kiuruvedellä oli 80-luvulla niin huippumetsureita, että olisivat pystyneet kaatamaan yhtenä viikonloppuna kaikki taajama-alueen pihapuut.
ei taida paikallisesta tube starasta enää olla näihin hommiin. Nuoremmat ajaa tiedoilla ja taidoilla harmaahapsista ohi niin on pakko lopettaa että ei menettäisi kasvojaan.
Liekö nuo tämän ajan metsurit taidoissaan edes 70-luvun metsureiden tasolla?
https://areena.yle.fi/1-50167698
Tuskin.
https://areena.yle.fi/1-50097614
Kuaja kuule ite olemattomat puus.Isomies saa kaadettua itsekin .Ostat paikallisesta liikkeestä kunnon sahan ja kiilan ja hihat heilumaan.Ei netin selailulla tule työt tehtyä .
Metsolassa myydään venäläistä 2 T bensaa ja öljyä :( ei voi kumpaankaan luottaa, leikkaa Stilli kiinni.
Mulla nuo on tominu ihan hyvin