Hyvä väittely on nautinnollista - mitä mieltä?

Anonyymi

Ajattelinpa kirjoittaa aiheesta tänne, koska S24 kyseli mielipidettä kuplaantumisesta eli siitä, että ihmiset ympäröivät itsensä asioista samoin ajattelevien kanssa.

Mielestäni keskustelun älykkyyttä lisää se, että ihmisillä on toisistaan eroavia mielipiteitä, joista sitten voidaan hyvässä hengessä väitellä.

Itse en ota omakseni juuri mitään (merkittävää) ajatusta tai mielipidetä sitä ensin pohtimatta. Oikeastaan on aika vähän asioita, joista olen muodostanut selkeän joko tai mielipiteen. Joskus jopa itse väittely aiheesta tuntuu paremmalta kuin itse mielipiteen muodostaminen. Aika usein väittely kanssani kääntyykin siihen, onko ylipäänsä järkevää muodostaa mielipidettä jostain tietystä asiasta tai asiakokonaisuudesta.

Miten itse ajattelet aiheesta?

12

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedon jakaminen ja uudet näkökulmat ovat a ja ö.

    • Anonyymi

      " ihmisillä on toisistaan eroavia mielipiteitä, joista sitten voidaan hyvässä hengessä väitellä."

      Käsitys "hyvästä hengestä" vaihtelee. Joidenkin tahojen, vaikkapa uskonnollisten tai poliittisten ääriliikkeiden edustajien mielestä, "väärinajattelijat" tulee tappaa ja sitä on tehty. Ja tämä on heidän mielestään juuri sitä oikeaa ja "hyvää henkeä".
      Saavat siitä vielä omiensa parissa arvostusta ja kehuja.

      Kyllä mielipiteisiinkin kuuluu tietty ehdottomuus, eikä ne eriävät mielipiteet ole aina hyvästä. Mene siinä sitten väittelemään.

    • Anonyymi

      Nautin hyvistä väittelyistä varsinkin nuorempana. Nykyään tuntuu, että asiallisia väittelytilanteita tulee enää hyvin harvoin. Voi johtua iästäkin. Ei ole enää tarvetta maailmanparantamiseen, kuten oli nuorempana.

      Jotta väittely olisi mielekästä, tulee väittelijöiden noudattaa joitain sääntöjä. Väitteiden tulisi olla ainakin periaatteessa tarkastettavissa, jotta riittävä rehellisyys argumentoinnissa säilyy. Vastapuolen kannanotot pitää kyetä aidosti huomioimaan ja muuttamaan omaakin kantaansa, kun riittäviä perusteita löytyy. Silloin teesi ja antiteesi voivat muodostaa synteesin, josta molemmat osapuolet oppivat uutta.

      Tällaista väittelyä vaan hyvin harvoin ainakaan netistä löytyy.

      • Anonyymi

        Niin, ikävä kyllä usein ne väittelevät eniten, jotka tietävät vähiten.
        Mutta jos niin harvinaisesti kävisi, että molemmat väittelyssä olisivat perehtyneet asiaan joka puolelta, niin se olisi antoisaakin ehkä.
        Mutta turha on sellaisen kanssa ajatellakaan antoisasta väittelystä, jonka mielipiteet eivät perustu tutkittuun ja oikeaan tietoon. Kun joku (ja niitäkin riittää) pitää kiinni jostain sadusta ja tyrkyttää sitä oikeana totuutena, niin huh huh.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, ikävä kyllä usein ne väittelevät eniten, jotka tietävät vähiten.
        Mutta jos niin harvinaisesti kävisi, että molemmat väittelyssä olisivat perehtyneet asiaan joka puolelta, niin se olisi antoisaakin ehkä.
        Mutta turha on sellaisen kanssa ajatellakaan antoisasta väittelystä, jonka mielipiteet eivät perustu tutkittuun ja oikeaan tietoon. Kun joku (ja niitäkin riittää) pitää kiinni jostain sadusta ja tyrkyttää sitä oikeana totuutena, niin huh huh.

        Vanhana skeptikkona sanon tuohon, että on parempi tietää luulevansa kuin luulla tietävänsä. Usein ne henkilöt, joiden tieto on kapeinta ja ohuimmalla pohjalla ovat hyvin varmoja mielipiteineen. Asiantuntijat taas asettelevat sanansa varovaisemmin ja karttavat liian varmoja ilmaisuja.
        Käytin joskus takavuosina termiä "yhden kirjan ihminen", henkilöstä, joka on omaksunut kompleksisesta ongelmasta yhden lähestymistavan ja pitää sitä ainoana oikeana.

        Toki on myös asioita, joista voimme aivan riittävällä varmuudella todeta, että asia on näin. "Tosta poikki ja jenka päälle" mentaliteetti sopii johonkin, mutta ei kaikkeen.


    • Anonyymi

      Hyvän väittelun idea on se, että se ei tähtää siihen ketä on oikeassa tai väärässä. Hyvä argumentointi ei ole sitä, että olisi olemassa vain yksi, oikea totuus, vaikka objektiivinen todellisuus on tosiasia.

      Se, että ihminen on samaa mieltä kuin minä, ei ole kovin mielenkiintoista. Voin olla hyvinkin sympaattinen ihmisen kanssa, vaikka toinen ihminen asiasta eri mieltä, jos oma näkokulma pystytään järkevästi perustelmaan.

      Elämässä on harmaansävyjä, jonka vuoksi mielenkiintoista on se, miksi ihminen on sitä mieltä kuin on, kuin se vain että ihminen olisi vain samaa mieltä.

      Hyvä väittely on oppimisprosessi.

      • Anonyymi

        Väittelynhaluiset ihmiset ovat mielen vaiva. Sensijaan keskustelu on paikallaan.


    • Anonyymi

      Joskus kouluaikoina yhden tunnin aiheena oli väittely. Sitä varten koko luokka jaettiin muutaman hengen ryhmiin, joista aina kaksi laitettiin väittelemään vastakkain satunnaisen aiheen tiimoilta - meillä se oli ydinvoima. En nyt muista olinko ryhmässä jonka piti kannattaa vai vastustaa sitä, mutta ainakaan minulla ei ollut selvää käsitystä tai kantaa aiheesta.

      No, pystyin kyllä melko sujuvasti esittämään alkupuheenvuoron, jossa kaikki vuorollaan perustelivat ennaltamäärättyä kantaansa, mutta siinä vaiheessa kun piti alkaa puolustaa sitä ja teilata vastapuolen näkemystä en enää juuri yrittänyt saada puheenvuoroa. Toki jo lähtötilanne oli keinotekoinen: tuntui typerältä puolustaa kantaa, joka ei välttämättä noudattanut omaa näkemystä. En silloin, enkä vielä nytkään näe asioita jyrkän mustavalkoisina, joten koko harjoitus oli minusta täysin älytön.

    • Anonyymi

      Meillä syntyi joskus filosofian tunnilla luonnostaan väittelyitä kuumaveristen tyttöjen kanssa, ja opettaja myhäili iloisena kunnollisista filosofisista väittelyistä.

    • Anonyymi

      Miksi alkaa väittelemään kun tuonkin ajan voi käyttää ottamalla asioista selvää.

    • Anonyymi

      Niin, miksi edes väitellä kun kaikki valehtelevat paitsi minä vain kerron totuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      114
      10165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      4970
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2161
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1874
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1551
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      961
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      957
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      932
    Aihe