ensimmäinen kerta auto pois tuomion ajaksi- toinen kerta tietyn ajan sisällä- auto valtiolle pysyvästi. myytäisiin sitten poliisi laitoksen takana huutokaupalla olisi kansaa mitä mieltä?ideastani
ratti juopot
kuriin
15469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jos ajaa varastetulla autolla kännissä ?
Vietäskö auto, vai pääsisko suuremman rikoksen tekijä pienemmällä rangaistuksella, vai mitä tarkoitat ?
aivan noin voi mennä.
Rattijuoppo kun ei aina läheskään aja omalla autolla. Jos on hyvässä uskossa antanut auton lainaksi lainaushetkellä selvänä olevalle ihmiselle niin olisihan se todella väärin jos omistajalta lähtisi auto.
Tai sitten kyseessä voi olla työnantajan auto.
Olen kanssasi kyllä samaa mieltä, että rattijuopot pitäisi ehdottomasti saada kuriin, mutta mikä on se keino millä se toteutuu.....enpä osaa sanoa.
ei pidä lainailla jos todella halutaan saada juopot pois niin näin lähtee. humalainen kuski on vaaraksi vaikka auto olisi paavin mutta näin autojen lainailu tulee vakavammaksi ja asia otetaan tosissaan.kuten liikenne tulisi ottaa.minä metsästän ja ammun luvattomasti esim hirven menee ase valtiolle aseen arvo on yli 3000 euroa.. .voi myös olla laina ase.
auto on tappava, koska se tajutaan se on rikoksen teko väline joka poistetaan tekijältä tässä mallissani eri miten tämä menee läpi mihinkään
Oletko huomannut että maanteillämme liikkuu myös yli 3000e maksavia autoja, ja jälleen kerran olisiko sakotus oikein jos toiselta viedaan 150e rassi ja toisela 80 000e rassi?!?ja toistuvaa rattijuoppoutta harrastavilla taitaa enimmäkseen olla "lainattu" auto tai 150e rassi.
ei hengellä ole hintaa tieliikenteessä siksi näin ja omaa typeryyttä ne ottaa kalliin auton jolla leikkii toisten hengellä se auton varastus oli eri juttu, se on toinen rikos silloin ei otettaisi autoa tietysti .kyllä ne autot loppuu niiltä kun ajelee tarpeeksi ja valtio tienaa kaikki hyvin.on minullakin 40kg/€ auto eipä haluttaisi riskeerata pikkujoulussa koettamalla onnea pikku päissään miksi näitä paapotaan vielä 2005 ihmeellistä. eli rikollisesta hirven taposta menee hanskatkin valtiolle ja vermeet ihmisen taposta autolla saa sakon ja nuhteita ja et saa ajaa vähään aikaan
Vai olet noin avuton, ettet tiedä, miten rattijuopot saadaan kuriin.
Kyllä sinä tiedät, mutta et vaan halua.
Jo kauan olen paasannut, että auto pois ja homma käy oikein nätisti.
En minä ainakaan ole koskaan lainannut autoani kenellekkään.
Omistaja on vikapää, jos on niin typerä, että lainaa autoaan. Jokaisella on tänä päivänä auto, joten lainaamiseen ei ole tarvista.
Jos rattijuoppo menettää toisen auton, niin tietysti hän pannaa korvaamaan lainaajalle se menetetty auto.
Sama se on työsuhdeautoissakin.
Jos rattijuoppo rekkakuski menettää auton, hän saa maksella sitä lopun ikäänsä työnantajalleen.
Tämä auton menetys olisi niin suuri pelote, että kukaan ei uskaltaisi ajaa vieraan autoa kännissä.
Ei muuta kun lisää vankiloita vaan ja sinne kaikki yhteiskunnan pohjasakat ja rattijuopot kymmeneksi vuodeksi.
Eihän tämä ole mikään ongelma tämä auton pois ottaminen.
Lisäksi rattijuoppoja pitäisi vedellä Tex Willerin tapaan turpiin oikein kunnolla.
Takaan ja alleviivaan, että sillä olisi vaikutusta.
Keskiaikaiset rangaistusmenetelmät uudestaan käyttöön, että pannaan vaikka jalkapuuhun.
Nykyinen lainsäädäntö on niin lepsu, että suorastaan kuvottaa.
Nimenomaan se on oikeudenmukaista, sillä kun asiat suhteutetaan, on työtön tuurijuoppo samassa asemessa sen rikkaan ökyherran kanssa, joka ajaa puolen miljoonan mersulla ja se työtön 500 euron ladalla.
Kummankin menetys on yhtä suuri suhteutettuna.
Lopettakaa jo tuo typerä hyysääminen, sillä ette saa rattijuoppoja ettekä muitakaan taparikollisia millään muilla konsteilla kuriin, kuin menettämällä koko omaisuutensa.
>>Jos rattijuoppo rekkakuski menettää auton, hän saa maksella sitä lopun ikäänsä työnantajalleen.>Ei muuta kun lisää vankiloita vaan ja sinne kaikki yhteiskunnan pohjasakat ja rattijuopot kymmeneksi vuodeksi.>Lisäksi rattijuoppoja pitäisi vedellä Tex Willerin tapaan turpiin oikein kunnolla.
niin ensimmäinen kerta jo laittaa miettimään kannattaako ajattaa kuskia ,kun kohta menee kalusto tietysti yrityksen omaisuuden kohtelu voisi olla erilaistakin.mutta millä nuo hullut saadaan kuriin itse katellut kymmeniä kilometrejä näitä extreme tyyppejä. niitä on joka päivä tuolla mukana.osa jo toistakymmentä kertaa jäänyt kiinni. alkolukot on rehellisille tosissaan irti aikoville ei ne toimi en usko että vaikuttaa.
kansanedustajat ajais?
Pah, on aivan sama mikä rangaistukseksi on määrätty rattijuoppoudesta, koska valvonta on lähes olematonta. Rangaistukset on mielestäni ihan riittävät, mutta ihmiset eivät koe jäävänsä kiinni. Minut varmaan tutkataan viikottain, mutta viimeisen 20 vuoden aikana olen joutunut vain 3 kertaa puhaltamaan pilliin.
Valitettavasti virkavaltaa ei kiinnosta lisätä puhallusvalvontaa, koska se ei tuota samalla tavalla taloudellisesti ajatellen. Kiinnijääneestä rattijuoposta tulee vain kuluja. On parempi laittaa ne vähäiset resurssit tutkaamaan ohituskaistan päähän. Ja toleranssi säädetään 21 km/h jottei rikesakkolaiset tukkisi sakotusmaijoja tuottavammilta päiväsakkolaisilta.
Onkin naurettavaa että puhutaan liikennevalvonnasta ja liikenneturvallisuuden parantamisesta, kun kerran rattijuopot aiheuttaa melkein 20 kertaisesti enemmän kuolonkolareita kuin ylinopeuden ajajat (tilastolähde: http://www.yle.fi/mot/290101/liite2.htm).
Käyn Amsterdamissa vetämässä marisätkän ja lennän seuraavana päivänä kotiin. Sitten hyppään rekan puikkoihin ja joudun sylkitestiin.
Rekka valtiolle???
mallissani on varoitus ensin että auto on "aidassa" eka kerran kun jäät kiinni tuomion ajan- uusijalta rekka valtiolle ei siinä selitellä tämä on helppo malli jonka jokainen tajuaa juoppokin tämä juopporalli karkaa käsistä jo jos ne ei tee mitään joka viikonlopun jäljiltä taajamissa autoja solmussa mitä sekin maksaa yhteiskunnalle jotain lääkettä koitin tässä keksiä ja tälläinen idea tuli auto pois vääristä käsistä en väitä että täydellinen mutta keksikää parempi.tosin ei suomessa mikään muutu vai muuttuuko onko esimerkkiä liikenteestä
Nykypäivänä se pöllyisäkin ajava on rattijuoppo tai törkeä sellainen. Ei laki erottele viinaa tai huumeita.
pysäytä. Rattijuoppo sieltä liikenteestä pitää talteen ottaa ja toimittaa asianmukaiseen hoitoon.