Ihmetyttää että jokuset vielä ruikuttavat ja inisevät että Nato ei ole pelkkä puolustusliitto vaan myös hyökkäysliitto ( Libya 2011). Libyan siviilien kuolemat eivät vaikuttaneet meihin yhtään mitään, ne olivat ihan eri juttu kuin Ukrainan siviilit. Puolueettomuus on pelkkä naurettava klisee ja me hyödymme siitä kun olemme Venäjän vihollisia ja emme osta sieltä enää siltä halpaa raakaöljyä emmekä kivihiiltä sekä kaasua ja muuta lämpöenergia. Me emme tarvitse halpaa venäläistä uraania tai muitakaan raaka-aineita, ostamme niitä kaikkia muualta kalliimmalla. Mitä sen on väliä kun tämän kaiken johdosta elinkustannuksemme kasvavat, meillä on siihen varaa.
Nato on meille ainutlaatuinen mahdollisuus
2
59
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen, Pohjolan, Baltian tilanne vahvistuu kuin rautaan valettuna. Se on suuri helpotus. Hintana osaanotto Naton operaatioihin, joihin Suomesta menee suhteellisen pieni ryhmä väkilukuun suhteutettuna, kun taas iso sota voitetaan, ja se on jossain vaiheessa ydinsota, useammankin kerran tulevina satoina ja tuhansina vuosina, ja EU tulee ilmeisesti olemaan enemmän liittovaltio (valtioliiton sijaan), jopa USA:n ja Intian tapaan, että sitten ei pitäisi olla valittamista minä-minä-jutuista.
Emme niin. Jokaisen elinkustannukset nousevat mutta parempi se kun venäjän ohjauksessa syödä sitä mitä he meille antavat.
Itsenäisyys on niin arvokas asia että sitä ei saa menettää. Jokainen tykönänsä miettiköön sitten mitä se käytännössä tarkoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli612548Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.211763Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️131602- 1021377
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1221262- 831159
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen381055Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141033Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?221010Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58937