IL kirjoittaa: Venäjän entinen presidentti ja nykyinen turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja Dmitri Medvedev uhkasi torstaiaamuna suoraan, että Venäjä ”ryhtyy toimenpiteisiin” Itämerellä, jos Suomi ja Ruotsi hakeutuvat sotilasliiton jäseniksi.– Silloin ei voisi enää puhua ydinaseista vapaasta Itämerestä.
Itämeri ei ole ollut ydinaseeton koskaan. Jo 1981 Ruotsissa karille ajaneessa neuvostoliittolaisessa sukellusveneessä oli yksi tai kaksi ydinkärjin varustettua torpeedoa.
Neuvostovenäläiset uskovat vain kylmää rautaa.
Medvedev kompastui omaan näppäryytensä
14
682
Vastaukset 14
- Anonyymi
Sitä se natokiima tuottaa. Suomikin ydinpommi uhan kohde!
- Anonyymi
Lienee ollut jo 80- luvun alkupuolelta tai paljon aiemminkin ilman mitään Natokiimaa !!!!
- Anonyymi
Medvedev selkeästi suunnittelee itsemurhaa joten annetan tuon pellen nyt käydä itsensä itämereen hukuttamassa ihan rauhassa saapahan kalat vähän evästä.
- Anonyymi
Seuraavaksi Medvedel putoaa ikkunasta.
Plätksis vaan!
- Anonyymi
Vastaavassa tilanteessa v. - 63 Krutsev pelasti Kennedyn itsemurhalta, kun tämä uhkasi aloittaa ydinsodan, ellei Kuuban ohjusvarustelu lopu.
Nyt Medvedev ei uhkaa ketään - edes Suomea, vaan ilmoittaa ohjusvarustelun vahvistuvan omilla aluevesillään, vastapainona Suomen Natoon liittymisestä johtuvalle Naton alueelliselle vahvistumiselle.
Siis hyvin analyyttistä informointia pohjoiseen naapurivaltioon liittyen Venäjältä.
On aika sairasta hekumoida rauhan oloissa Itämeren sulkeutumisesta Venäjäältä: Sellaista tapahtuu vain öykkärien harhoissa. Todellisessa suurvaltakonfliktissa Itämeri ohitetaan kaukaa tai korkealta.- Anonyymi
Venäjä ja NL ovat pelotelleen ydinaseillaan 50-luvulta lähtien. Sekä idässä että lännessä on kummallakin puolella noin 10.000 kpl ydinaseita. Virallisesti puhutaan tietysti vain 6000 kpl:sta. En näe suurta uhkaa siinä että ydinaseita tuotaisiin lähemmäs Suomea. Kumpikin osapuoli voi tuhota toisensa monisatakertaisesti jos niikseen tulee. Ydinaseiden käyttämisen kannalta sillä ei ole suurta merkitystä tuodaanko ydinaseet rajan pintaan. Siinä ei montaa minuuttia voita jos ampumaan aikoo. Venäjällä on ydinaseet levitettynä ympäri valtakuntaa ja myös suomen rajoilla jo. Venäjä on maalannut itsensä nurkkaan ja koettaa nyt luoda illuusiota neuvotteluasemansa säilyttämisestä maailmanpolitiikassa. Joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu.
- Anonyymi
Venäjä on naZivaltio! Sitä johtaa tyranni valtakunnankansleri Putler!
Tämä on tilanne Itämerellä, Euroopassa ja koko maailmassa!
- Anonyymi
"Metri Keskipitkä" on papukaija, joka toistaa kuulemiaan fraaseja ja kusee lahkeeseen saadessaan kommentoida "Kremlin totuuksia". Säälittävä isopää.
- Anonyymi
Voi olla että isopää metukan uhittelu johtuu hänen seksuaalisesta suuntautumisestaan. Poikaseksi lienee jäänyt vähemmälle viimeaikoina ha....ha...
- Anonyymi
Venäjänkielisessä twitterissä pyöriin jännä juoru: Medvedevin poika Ilja olisi ollut Kaliforniassa isän laskuun jo muutaman kuukauden ajan, vähän niinkuin mahdollista armeijakomennusta paossa, mutta eilen jenkkien viranomaiset olisivat peruneet hänen viisuminsa ja antaneet Medvedev juniorille 48 tuntia aikaa poistua maasta.
- Anonyymi
Sitten Ilja vaan Itämerelle toimenpiteisiin.
- Anonyymi
Mikä Suomen estäisi tuholta?? Natoko,heko!
- Anonyymi
Venäjällä näyttää isottelevan napoleonkompleksista kärsivät pikku-ukot: Putin ja Metukka, joista jälkimmäinen max 160 cm luistimet jalassa!
- Anonyymi
Mede on tuhkamuna, impotentti. t. ilopilleri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1883151- 941425
- 1281122
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2481122Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä86975- 96831
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun111694Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa55685Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid108658- 38592