Yritin googletella aihetta, mutta ei löydy mitään tietoa. Eli koskeeko eläkkeiden indeksikorotukset myös työkyvyttömyyseläkettä?
koskeeko indeksikorotukset työkyvyttömyyseläkettä?
10
1578
Vastaukset
- Anonyymi
Mene katsomaan edunkunnan sivuille tai kelan
- Anonyymi
siis eduskunnan sivuille
- Anonyymi
Ei .
- Anonyymi
Tottakai koskee.
- Anonyymi
Mene töihin, rahaa tulee sen mukaan mitä tekee
- Anonyymi
Terveenä helppo aukoa päätään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Terveenä helppo aukoa päätään.
Ja sairaana on helppoa olla täydellä eläkkeellä kelan sponsoroimia lääkkeitä popsien.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sairaana on helppoa olla täydellä eläkkeellä kelan sponsoroimia lääkkeitä popsien.
Eipä se, että saa eläkettä jotta selviää ylipäänsä jokapäiväisestä elämästä hengissä, yhtään paranna sairauksien tuomaa kurjuutta. Samat lääkkeet pitää popsia joka tapauksessa olipa saapa eläkettä tai ei, jos aikoo selvitä. Ilman eläkettä ja toimeentuloa se tosin olisi vaikeampaa. Sulla lienee vaihtoehto miten sairaan toimeentulo hoituisi ilman eläkettä?
Eläke on oikeus ei lahja saati armopala. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä se, että saa eläkettä jotta selviää ylipäänsä jokapäiväisestä elämästä hengissä, yhtään paranna sairauksien tuomaa kurjuutta. Samat lääkkeet pitää popsia joka tapauksessa olipa saapa eläkettä tai ei, jos aikoo selvitä. Ilman eläkettä ja toimeentuloa se tosin olisi vaikeampaa. Sulla lienee vaihtoehto miten sairaan toimeentulo hoituisi ilman eläkettä?
Eläke on oikeus ei lahja saati armopala.Näin on, ja mä en voi ymmärtää niitä, joille eläke on ihme ihanuus. Mä teidän semmosiakin, joilla on hyvä turvattu toimeentulo ja silti pitäisi lukea papereissa eläke. Mitä hemmetin merkitystä tommosella silloin on ja voi vi**u että on murheet!!
Mulla on sillä tavoin hullunkurisesti, että vaikka olen moniongelmainen ja myös sekopääksi, tyhmäksi, kehariksi ja puhun ihan höpsösti välillä ja ties mitä muuta, niin silti mä voisi tehdä vaativaakin kognitiivista työtä kotoa/kotitoimistosta käsin, jolloin pystyn pitämään myös tiettyjä oireita paremmin kurissa. Minulla on myös erittäin hyviä arvosanoja ja työ edellyttää kommunikointia niin kyllä kai mä sitten pohjimmiltani kykenen hyvin tällöin tältäkin osin työstä suoriutumaan.
No, nykyhetkeen kietoutuu muutakin kuin sairauksien suoria vaikutuksia. Paras rupattelija en enää (jos koskaan mutta parempi kyllä)), mutta työpuheiden lisäksi erilaiset ajankohtaiset asiat, kauniit säät ja semmoset menee. Kaipa se vähän niin menee, että sairauksien tuoma fyysinen, psyykkinen, sosiaalinen ja taloudellinen toiminnan vajaus on suurempi haitta kuin itse sairastaminen sinänsä. Näin taisi Ilkka Taipale todeta tannoin tv-ohjelmassa Kellokosken historiasta.
lajijasuris
- Anonyymi
Indeksikorotukset koskevat aina eläkkeitä. Nyt aikaistettuna tehtävä kansaneläkeindeksin mukainen korotus koskee kansaneläkkeen osuutta eläkkeessä, ole eläke työkyvyttömyyseläke tai vanhuuseläke. Vuoden vaihtuessa indeksitarkastastus tehdään kumpaankin eläkelajiin eli työeläkkeeseen että kansaneläkkeeseen. Jos sinä saat tällä hetkellä pienintä mahdollista työkyvyttömyyseläkettä tulee korotus olemaan suurinpiirtein 30-45 euroa käteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1484695Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1904604Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1114518Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133420Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32108- 661607
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill201141- 1761132