koskeeko indeksikorotukset työkyvyttömyyseläkettä?

Anonyymi

Yritin googletella aihetta, mutta ei löydy mitään tietoa. Eli koskeeko eläkkeiden indeksikorotukset myös työkyvyttömyyseläkettä?

10

1622

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene katsomaan edunkunnan sivuille tai kelan

      • Anonyymi

        siis eduskunnan sivuille


    • Anonyymi

      Ei .

    • Anonyymi

      Tottakai koskee.

    • Anonyymi

      Mene töihin, rahaa tulee sen mukaan mitä tekee

      • Anonyymi

        Terveenä helppo aukoa päätään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Terveenä helppo aukoa päätään.

        Ja sairaana on helppoa olla täydellä eläkkeellä kelan sponsoroimia lääkkeitä popsien.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sairaana on helppoa olla täydellä eläkkeellä kelan sponsoroimia lääkkeitä popsien.

        Eipä se, että saa eläkettä jotta selviää ylipäänsä jokapäiväisestä elämästä hengissä, yhtään paranna sairauksien tuomaa kurjuutta. Samat lääkkeet pitää popsia joka tapauksessa olipa saapa eläkettä tai ei, jos aikoo selvitä. Ilman eläkettä ja toimeentuloa se tosin olisi vaikeampaa. Sulla lienee vaihtoehto miten sairaan toimeentulo hoituisi ilman eläkettä?

        Eläke on oikeus ei lahja saati armopala.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä se, että saa eläkettä jotta selviää ylipäänsä jokapäiväisestä elämästä hengissä, yhtään paranna sairauksien tuomaa kurjuutta. Samat lääkkeet pitää popsia joka tapauksessa olipa saapa eläkettä tai ei, jos aikoo selvitä. Ilman eläkettä ja toimeentuloa se tosin olisi vaikeampaa. Sulla lienee vaihtoehto miten sairaan toimeentulo hoituisi ilman eläkettä?

        Eläke on oikeus ei lahja saati armopala.

        Näin on, ja mä en voi ymmärtää niitä, joille eläke on ihme ihanuus. Mä teidän semmosiakin, joilla on hyvä turvattu toimeentulo ja silti pitäisi lukea papereissa eläke. Mitä hemmetin merkitystä tommosella silloin on ja voi vi**u että on murheet!!

        Mulla on sillä tavoin hullunkurisesti, että vaikka olen moniongelmainen ja myös sekopääksi, tyhmäksi, kehariksi ja puhun ihan höpsösti välillä ja ties mitä muuta, niin silti mä voisi tehdä vaativaakin kognitiivista työtä kotoa/kotitoimistosta käsin, jolloin pystyn pitämään myös tiettyjä oireita paremmin kurissa. Minulla on myös erittäin hyviä arvosanoja ja työ edellyttää kommunikointia niin kyllä kai mä sitten pohjimmiltani kykenen hyvin tällöin tältäkin osin työstä suoriutumaan.

        No, nykyhetkeen kietoutuu muutakin kuin sairauksien suoria vaikutuksia. Paras rupattelija en enää (jos koskaan mutta parempi kyllä)), mutta työpuheiden lisäksi erilaiset ajankohtaiset asiat, kauniit säät ja semmoset menee. Kaipa se vähän niin menee, että sairauksien tuoma fyysinen, psyykkinen, sosiaalinen ja taloudellinen toiminnan vajaus on suurempi haitta kuin itse sairastaminen sinänsä. Näin taisi Ilkka Taipale todeta tannoin tv-ohjelmassa Kellokosken historiasta.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Indeksikorotukset koskevat aina eläkkeitä. Nyt aikaistettuna tehtävä kansaneläkeindeksin mukainen korotus koskee kansaneläkkeen osuutta eläkkeessä, ole eläke työkyvyttömyyseläke tai vanhuuseläke. Vuoden vaihtuessa indeksitarkastastus tehdään kumpaankin eläkelajiin eli työeläkkeeseen että kansaneläkkeeseen. Jos sinä saat tällä hetkellä pienintä mahdollista työkyvyttömyyseläkettä tulee korotus olemaan suurinpiirtein 30-45 euroa käteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      64
      1071
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1044
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      892
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      832
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      815
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      715
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      16
      665
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      583
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    16. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      578
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      543
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    Aihe