Olenko paniikkihäiriöinen?

Anonyymi

Istuin kampaajan tuolissa värjäyksen ja pesun jäljiltä ja seurasin kuinka kampaaja kuivasi tukkaani. Puna alkoi hiipiä kampaajan kasvoille ja hän oli aivan hiljainen. Jostain syystä aloin ajatella, että herttinen, jos väri on ihan kamala, niin miten peitän reaktioni?

Sydämeni alkoi tykyttää aivan hulluna ja pelkäsin että pyörryn. Minulle tuli pakokauhun kaltainen olotila. En myöskään uskaltanut pyytää että pääsisin ulos haukkaamaan happea, sillä pelkäsin että pyörryn matkalla.

Pyörryn siis melko helposti. Viimeksi yhtenä iltana yksin töissä toimistossa koska satutin sormeni, ja sekin tapaus on jäänyt vähän kummittelemaan.

Sain kuin sainkin jollain tavalla rauhoiteltua itseni miettimällä että ”se on vain tukkaa” tai ”ihan sama jos pyörryn, sitten pyörryn”. Harmittaa, kun nuo pakokauhun tunteet eivät olleet eka kerta kampaajalla, ja tulevat esiin myös esiintymistilanteissa ja asiakaspalvelussa.

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun paniikki tulee hammaslääkärissä kun en jaksa pitää suuta kauaa auki. Yritän tästä joka kerta sanoa mutta vain harva kuuntelee. Tarvin taukoja aina toimenpiteen välissä että voin lepuuttaa leukoja ja pelkään että en pysty pitämään suuta auki ja tulee katastrofi. Onneksi on kuitenkin pieni osa hammaslääkäreitä jotka tämän ymmärtää ja silloin pystyn olemaan tuolissa huoletta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      322
      1832
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      80
      967
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe