Muistutus muistonvieton kynnyksellä: Vain voidellut ottavat osaa vertauskuviin

Järjestö on tässäkin asiassa täysin raamatullinen. Vertauskuvat ovat vain voideltuja varten.

Jeesus antoi tästä esimerkin viimeisellä aterialla. Vertauskuviin osaa ottaneet paikallaolijat, opetuslapset, olivat voideltuja.

Hetkinen. Eiväthän he mitään voideltuja olleet. Jälleen yksi myytti murrettu järjestön "raamatullisista" näkemyksistä. Järjestö keksii hatusta sääntöjä ja väittää niitä raamatullisiksi.

Jos uskoisin Raamattuun, pitäisin järjestön tapaa kokoontua muistonviettoon kieltäytymään vertauskuvista rienaamisena.
13169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Raamattu on järjestössä vain mitättömässä sivuroolissa. Sitä käytetään kun se sopii järjestön strategiaan, muuten säännöt ja näkemykset tiputellaan sujuvasti hiasta ja ne ovat juuri sellaisia kuin järjestölle itselleen sopii.

Äänestä

Pidin jo Herran ehtoollisen, ystävieni kanssa.
Ei siinä Jehovan todistajien pilkkamuistonviettoa tarvittu. Sitä jossa leipää ja viiniä näytetään. Saa haistella, mutta ei maistaa.

Äänestä

Tuo kaikki alkoi 1930 -luvulla kun vartiotornin jehovakanava Rutherford näki unta että taivas on täynnä ja otti unen vartiotorniin.
Sitten se ei täynnä ollutkaan. Vartiotorniseuran kannalta hyvä että paljastui ettei ole täynnä, sillä sen säännöissä on hallintoelinpätevyyden edellytyksenä tieto omasta taivaspaikasta (Jeesus käsittääkseni lähettää tiedoksi varatun paikan henkilölle, tai ainakin hän kai niin sanoo)
Sitten on seuran pitämään taivaskortistoon ilmoitettu paljonkin nimiä.
Mutta vartiotorniseura, jolla ei ole lääkärijäsentä, eikä mitään tutkimuslausuntoakaan ole esittänyt, on kirjoittanut taivaskortiston henkilöt mielenvikaisiksi.

Äänestä

Pilkkakirveet kiertää totuutta kuin kissa kuumaa puuroa kun eivät muuta tilalle löydä kun pierudemonin.
Hah! Miksette palvo sitä perustamalla oman saittinsa?

Äänestä
  • On jo. Jehova on pierudemoni.

    1Äänestä

Todellakin. Vastasiko joku todistaja kysymykseen. Olivatko opetuslapset voideltuja osallistuessaan ehtoolliselle? Vai tuliko heistä voideltuja helluntaina, jos silloinkaan?

Äänestä
  • Eivät olleet, vaan he saivat voitelun vasta helluntaina. Esim. Ap.t. 1:4-5 sanoo ihan selvästi, etteivät apostolit olleet vielä saaneet Pyhän Hengen kastetta. Jt-opissa se tarkoittaa samaa kuin voitelu.

    Äänestä

Luopiot sitä voitelua tarvii jottei peräilman laskusta pukamia pukkais.
Kalja reippaasti käytettynä toimii kun ei JT seurassa saanut.

Äänestä

Vartiotornikaupustelijat
Te värväätte jäsenkuntaa liikkeeseen jossa tehdään niin paljon toisin kuin Raamattu sanoo.
Mitä yllätystä odotatte pääsiäismunastanne ?

Äänestä
  • 144 000 eivät voi sisältää jehovantodistajia, sillä he ovat valehtelemattomia, ovat olleet eikä valhetta ole heiltä kuultu, ilm. 14:5

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    144 000 eivät voi sisältää jehovantodistajia, sillä he ovat valehtelemattomia, ovat olleet eikä valhetta ole heiltä kuultu, ilm. 14:5

    Eikä varsinkaan väärää oppia, sitä toisenlaista evankeliumia.
    Sellaista vartiotorniparatiisi oppia jossa Stasi pelaa ja käräyttää.

    Äänestä

Millä ne olivat voideltuja? Kärrynrasvallako? Ainakin ne voidellut natisevat ja kitisevät siihen malliin, että uusi huolellinen voitelu kulkukissojen killuttimista keitetyllä saapasrasvalla olisi paikallaan.

1Äänestä

Luopioksi on moni päätynyt kun on vinkku liikaakin maistunut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Järjestö on tässäkin asiassa täysin raamatullinen. Vertauskuvat ovat vain voideltuja varten.

Jeesus antoi tästä esimerkin viimeisellä aterialla. Vertauskuviin osaa ottaneet paikallaolijat, opetuslapset, olivat voideltuja.

Hetkinen. Eiväthän he mitään voideltuja olleet. Jälleen yksi myytti murrettu järjestön "raamatullisista" näkemyksistä. Järjestö keksii hatusta sääntöjä ja väittää niitä raamatullisiksi.

Jos uskoisin Raamattuun, pitäisin järjestön tapaa kokoontua muistonviettoon kieltäytymään vertauskuvista rienaamisena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu