Mikä siinä on niin paha juttu jos myy edullisesti ruokaa kuluttajille? K taisi olla kaikkein kallein viimeisen vertailun perusteella. Täälläkin kuuluu olevan joitan kateellisia narsijoita joita S tuntuu harmittavan. Nyt liikkeen perustaja on operoinut paljon venäläisten kanssa. Sekö siinä onkin ettei S ole venäläinen kauppa?
S-kauppa halvin suomalainen
Anonyymi
17734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ei siinä mitään pahaan ole.
Tuosta tulikin mieleen lähteä heti apsille kahville!
Joidenkin isänmaallisuus on valikoivaa, vähän kuin venäläisten rehellisyys. S-ketju lopetti välittömästi yhteistyön Venäjällä, mutta TB tilittää jatkossakin voittonsa Putinille ja Ukrainan sotaan.
S-kauppa paras🙂
Z-Teboil on Z-teboil🙂
HuuZkonen😄
Apsilla tankattu ja kahviteltu tänään. S-kortilla bonukset himaan! Illalla taas kahville.
ABC:llä on hyvä ja iso tuotevalikoima. Kahvilla käydessä voi samalla reissulla täydentää ruokaostoksia. Paljon siellä oli ruokailijoitakin.
Ja kallis tuotevalikoima.Unohdit sen.
S-kaupoissa on halvin ruokakori kotimaisista kauppaketjuista. ABC:llä voi hyvin täydentää ruokaostoksiaan jos tulee jotain unohtuneita hankintoja mieleen. Bonuskortti kannattaa vilauttaa.
Nämä ruokakorivertailut ovat ihan po-taskaa. Siinä ruokakorissa on aina mukana sellaista kaikenlaista tavaraa, jota tavan ihmiset eivät joka kerta osta. Eikä aina löydy samanlaista artikkelia joka S-kaupassa, K-kaupassa ja saksalaisessa kaupassa olisi samanlaista. Ja ruokakorivertailu tehdään aina normaalihinnoilla, k-kaupassa on aina tarjouksia, joita ei ole otettu vertailuun mukaan. Eikä vertailu ota huomioon edes bonuksia tai muita. Kannattaa itse tutkia ja vertailla niillä tuotteilla, joita itse yleensäkin ostelee.
Vertailua on tullut tehtyä. K on yleensä selvästi kallein ja S edullisin.
En käy koskaan S- kaupassa viljelijän pahimmassa riistäjässä. Lidl, Halpa-halli ja K-supermarketit ja Citymarketit ja tietysti unohtamatta Tokmannia. Ja tankkaus Shellillä.
Miksi edullisin ei kelpaa? Eihän edullisin voi olla pahin riistäjä vaan se joka myy kaikkein kalliimmalla vai kuinka?
Se S-kauppa riistää sitä alkutuottajaa, viljelijän selkänahasta se halpuutus tapahtuu. Meillä päin viljelijät kutsuvatkin S- ryhmää rosvokaupaksi.
Elämme markkinataloudessa ja tuskin mikään kauppaketju maksaa jalostajille tai alkutuottajille merkittävästi enemmän kuin toinen ketju. Vai onko siitä varmaa näyttöä?Kilpailutukseen ja sopimuksiinhan se kauppa perustuu. Kilpailu on tiukkaa melkein joka alalla. Onko tänne pesiytynyt vääriä asenteita ja padottua vihaa ja keksitty joku syyllinen yhden tai useamman viljelijän huonoon tilanteeseen? Toisten syyttelyllä ei ongelmat korjaudu.
Se on tasan tarkkaan noin!
" On tyhmää maksaa liikaa" slogan pätee. S-kauppa huomattavasti edullisempi kuin mikään K-kaupan ryhmittymä. Mut jokainen saa valintansa tehdä. Jos on liikoo rahhoo, niin mikäpä siinä.
Hyvä ketju ja tosipuhetta. Juntit meni hiljaiseksi.