5kw lämmittimen kytkentä

Anonyymi

Terve! Mulla tulee talliin 380V/25A ja 230V/16A, eli siis voimavirtaa ja normaali schuko. Kiinnostaisi lisätä tilaan lämmitin, jonka tiedoissa lukee 5,5kw/230V, Johto 3 x 1,5 Sulake 25A.

Tarkoittaako tuo nyt sitä, että talliin tulevassa 230V ei sulake riitä lämmittimelle? Saako toimimaan mahdollisesti tuohon voimavirtalinjaan jollain adapterilla? Oli niin tai näin, sähkäri tekee kyllä mahdolliset kytkennät. Haluaisin vain tietää alustavasti, täytyykö vetää uudet johdot nykyisten tilalle. Kiitos!

11

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletkohan tulkinnut lämmittimen tekstit oikein?
      5,5 kW olisi 230V aika raju teho, eikä 3x1,5mm2 johto sitä kestäisi.

    • Anonyymi

      Jättäisin tuon väliin vaikka valmistaja itse päättää minkä kaapelin laitteeseensa pistää. Pistorasian syöttöä et saa tehdä 1,5 neliöisellä ja 25 ampeerin sulakkeella ilman todella tarkkoja selvityksiä että kaapeli kestää.

      • Anonyymi

        Kannattaa ensi kerralla lukea ja ymmärtää alkuperäinen kysymys, ettei tarvi toistamiseen vastata puutaheinää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa ensi kerralla lukea ja ymmärtää alkuperäinen kysymys, ettei tarvi toistamiseen vastata puutaheinää.

        En tiedä mitä höpiset, mutta taitaa olla jo siellä vapun vietto päällä. Lienee jatkunut viime vuodesta asti.


      • Anonyymi

        Luulen että tuo 1,5 mm2 johto, on vain painovirhe tiedoissa. Ei mikään valmistaja 5,5 kW laitteeseen noin ohutta johtoa laita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä mitä höpiset, mutta taitaa olla jo siellä vapun vietto päällä. Lienee jatkunut viime vuodesta asti.

        Ja sinä kommentoit pistorasian liitätäkaapelin mitoistusta eli iloisesti aiheen huti. Vapun vietto aloitettu hyvissä ajoin!


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista! Ehkä siis parempi jättää tämä vekotin hyllylle ja katsoa jokin laadukkaampi vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Kysytään nyt vielä samaan: Eli jos siis hankin laadukkaamman ja samalla tehokkaamman lämmittimen, jossa kolmivaiheinen 3*20A, niin tuo 25A sulake pitäisi riittää?

      • Anonyymi

        Pitäisi kestää. Varauksella sitten jos liittymä on 25A. Siihen jää viitisen ampeeria kaikelle muulle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8426
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      504
      7687
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      224
      5733
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      102
      4850
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4684
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      178
      4574
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      111
      4508
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4246
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3860
    Aihe