5kw lämmittimen kytkentä

Anonyymi

Terve! Mulla tulee talliin 380V/25A ja 230V/16A, eli siis voimavirtaa ja normaali schuko. Kiinnostaisi lisätä tilaan lämmitin, jonka tiedoissa lukee 5,5kw/230V, Johto 3 x 1,5 Sulake 25A.

Tarkoittaako tuo nyt sitä, että talliin tulevassa 230V ei sulake riitä lämmittimelle? Saako toimimaan mahdollisesti tuohon voimavirtalinjaan jollain adapterilla? Oli niin tai näin, sähkäri tekee kyllä mahdolliset kytkennät. Haluaisin vain tietää alustavasti, täytyykö vetää uudet johdot nykyisten tilalle. Kiitos!

11

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletkohan tulkinnut lämmittimen tekstit oikein?
      5,5 kW olisi 230V aika raju teho, eikä 3x1,5mm2 johto sitä kestäisi.

    • Anonyymi

      Jättäisin tuon väliin vaikka valmistaja itse päättää minkä kaapelin laitteeseensa pistää. Pistorasian syöttöä et saa tehdä 1,5 neliöisellä ja 25 ampeerin sulakkeella ilman todella tarkkoja selvityksiä että kaapeli kestää.

      • Anonyymi

        Kannattaa ensi kerralla lukea ja ymmärtää alkuperäinen kysymys, ettei tarvi toistamiseen vastata puutaheinää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa ensi kerralla lukea ja ymmärtää alkuperäinen kysymys, ettei tarvi toistamiseen vastata puutaheinää.

        En tiedä mitä höpiset, mutta taitaa olla jo siellä vapun vietto päällä. Lienee jatkunut viime vuodesta asti.


      • Anonyymi

        Luulen että tuo 1,5 mm2 johto, on vain painovirhe tiedoissa. Ei mikään valmistaja 5,5 kW laitteeseen noin ohutta johtoa laita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä mitä höpiset, mutta taitaa olla jo siellä vapun vietto päällä. Lienee jatkunut viime vuodesta asti.

        Ja sinä kommentoit pistorasian liitätäkaapelin mitoistusta eli iloisesti aiheen huti. Vapun vietto aloitettu hyvissä ajoin!


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista! Ehkä siis parempi jättää tämä vekotin hyllylle ja katsoa jokin laadukkaampi vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Kysytään nyt vielä samaan: Eli jos siis hankin laadukkaamman ja samalla tehokkaamman lämmittimen, jossa kolmivaiheinen 3*20A, niin tuo 25A sulake pitäisi riittää?

      • Anonyymi

        Pitäisi kestää. Varauksella sitten jos liittymä on 25A. Siihen jää viitisen ampeeria kaikelle muulle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6107
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3676
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2761
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2259
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      2201
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1863
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1679
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1292
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1246
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      28
      1195
    Aihe