5kw lämmittimen kytkentä

Anonyymi

Terve! Mulla tulee talliin 380V/25A ja 230V/16A, eli siis voimavirtaa ja normaali schuko. Kiinnostaisi lisätä tilaan lämmitin, jonka tiedoissa lukee 5,5kw/230V, Johto 3 x 1,5 Sulake 25A.

Tarkoittaako tuo nyt sitä, että talliin tulevassa 230V ei sulake riitä lämmittimelle? Saako toimimaan mahdollisesti tuohon voimavirtalinjaan jollain adapterilla? Oli niin tai näin, sähkäri tekee kyllä mahdolliset kytkennät. Haluaisin vain tietää alustavasti, täytyykö vetää uudet johdot nykyisten tilalle. Kiitos!

11

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletkohan tulkinnut lämmittimen tekstit oikein?
      5,5 kW olisi 230V aika raju teho, eikä 3x1,5mm2 johto sitä kestäisi.

    • Anonyymi

      Jättäisin tuon väliin vaikka valmistaja itse päättää minkä kaapelin laitteeseensa pistää. Pistorasian syöttöä et saa tehdä 1,5 neliöisellä ja 25 ampeerin sulakkeella ilman todella tarkkoja selvityksiä että kaapeli kestää.

      • Anonyymi

        Kannattaa ensi kerralla lukea ja ymmärtää alkuperäinen kysymys, ettei tarvi toistamiseen vastata puutaheinää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa ensi kerralla lukea ja ymmärtää alkuperäinen kysymys, ettei tarvi toistamiseen vastata puutaheinää.

        En tiedä mitä höpiset, mutta taitaa olla jo siellä vapun vietto päällä. Lienee jatkunut viime vuodesta asti.


      • Anonyymi

        Luulen että tuo 1,5 mm2 johto, on vain painovirhe tiedoissa. Ei mikään valmistaja 5,5 kW laitteeseen noin ohutta johtoa laita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä mitä höpiset, mutta taitaa olla jo siellä vapun vietto päällä. Lienee jatkunut viime vuodesta asti.

        Ja sinä kommentoit pistorasian liitätäkaapelin mitoistusta eli iloisesti aiheen huti. Vapun vietto aloitettu hyvissä ajoin!


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista! Ehkä siis parempi jättää tämä vekotin hyllylle ja katsoa jokin laadukkaampi vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Kysytään nyt vielä samaan: Eli jos siis hankin laadukkaamman ja samalla tehokkaamman lämmittimen, jossa kolmivaiheinen 3*20A, niin tuo 25A sulake pitäisi riittää?

      • Anonyymi

        Pitäisi kestää. Varauksella sitten jos liittymä on 25A. Siihen jää viitisen ampeeria kaikelle muulle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      64
      4419
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      213
      3947
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      254
      2967
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      90
      2565
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      25
      2451
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      324
      1928
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1802
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      55
      1592
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1537
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1516
    Aihe