Vanhuksilla ei ole varaa Teliaan

Anonyymi

Olen 78 vuotias eläkeläismummo. Tein 4.3.2022 sopimuksen Telian kanssa puhelimesta, laajakaistasta ja viihdepaketista. 16.3.2022 sovimme asiakaspalvelija Mikon kanssa sopimuksen purkamisesta, koska nettiä ei saada toimimaan osoitteessamme. Sopimuksen purun syy oli virheellinen tuote. Samassa puhelussa sovimme, että palautan Telian digiboxin ja modeemin IsonOmenan Telian myymälään loppulaskun jälkeen. Seuraavaksi Telia lähetti laskun 541,88 euroa laitemaksusta. Puhelinjonotuksen ja keskustelun jälkeen minulle soitettiin ja kehotettiin samalla laskun viitenumerolla maksamaan 34,89 euroa. Tämän jälkeen lähetettiin puhelinlasku, johon sisältyi sovitun paketin lisäksi 7,90 euroa lisämaksu Telian yritysnumeroon. Maksettuani tämän laskun ja palautettuani Telian laitteet Isoon Omenaan, luulin päässeeni Teliasta eroon. Sain kuitenkin vielä laskun 32,28. Soitin ja tiedustelin, mikä lasku tämä oli. Telia veloitti erikseen digiboxista. Ilmoitin, etten maksa laskua, koska en voinut käyttää laitetta mihinkään netin toimimattomuuden takia.Teliasta soitettiin, että laskua ei tarvitse maksaa.
Koska puhelut nauhoitetaan, olisi Telian ollut helppo tarkistaa, että laitteiden palautuksesta on sovittu. Minulle jäi käsitys, että Telia yritti aiheettomia laskuja sillä perusteella, että ikä-ihminen maksaa hänelle tulevat laskut. Varokaa vanhukset Teliaa.
Ritva Matilainen
Kirkkonummi

8

2911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun olisi pitänyt linkittää puhelimesi netti muihin laitteisiin niin et maksaisi mitään muiden laitteiden netinkäytöstä.

    • Anonyymi

      sua kusetettii lol

    • Anonyymi

      Pitää just niin paikkaansa. En myös saanut toimimaan c-morea ja nyt siitä sitten laskutetaan vaikka en ole päivääkään katsonut.

      Asiakaspalvelija ei suostunut auttamaan aktivoinnissa vaikka myyntitilanteessa näin luvattiin

      Hirvittävää kun näitä kaupataan tuossa paikallisen Citymarketin aulassa.
      Sanoin puhelinliittymän heti irti eikä kukaan kertonut jotta tämä c- more pitää sanoa eri paikasta.

      Takuulla rahastavat " turhasta" todella paljon

      Tietää pysyä ikuisesti erossa Teliasta.

    • Anonyymi

      Yleensä nuo kaupalliset ovat jonninjoutavia.
      Mulla oli 2 vuotta viihdetv. Lopetin.

    • Anonyymi

      sinulla pitää olla 23e kuukaudessa rajaton nettikännykkä , jonka linkität tietokoneeseen . Elämä on valintoja , mitä enemmän tiedät sen paremmin pärjäät.

    • Anonyymi

      Teliaa ei kiinnosta asiakkaan palvelu, vaan he luulevat että asiakkaat ovat tyhmiä.
      Myydään 300 megan nettiliittymää, joka oikeasti on teholtaan noin 50-70 megaa. Lisäksi netti pätkii...Laskujen saanti s.postilla ei onnistu. Parempi vaihtaa operaattori, niin ei tarvitse Telialle maksaa huonosta palvelusta ja liittymien huonosta laadusta.

    • Anonyymi

      Olin 90- luvulta lähtien telian kännykkäliittymän asiakkaana, vaihdoin muutama vuosi sitten pois ylimielisen suhtautumiseen kyllästyneenä .

    • Anonyymi

      Älkää ostako mitää noilta kauppakeskuksen myyjiltä.
      Eikä kannata ostaa mitään puhelinmyyjiltä.
      Jos kaikki noudattavat noita ohjeita lakkaavat he kaupittelemasta niitä.
      Vastaavat palvelut ja laitteet saa hyvin ostettua muumälöistä.
      Agressiivisilta myyjiltä ei mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1796
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe