Vanhuksilla ei ole varaa Teliaan

Anonyymi

Olen 78 vuotias eläkeläismummo. Tein 4.3.2022 sopimuksen Telian kanssa puhelimesta, laajakaistasta ja viihdepaketista. 16.3.2022 sovimme asiakaspalvelija Mikon kanssa sopimuksen purkamisesta, koska nettiä ei saada toimimaan osoitteessamme. Sopimuksen purun syy oli virheellinen tuote. Samassa puhelussa sovimme, että palautan Telian digiboxin ja modeemin IsonOmenan Telian myymälään loppulaskun jälkeen. Seuraavaksi Telia lähetti laskun 541,88 euroa laitemaksusta. Puhelinjonotuksen ja keskustelun jälkeen minulle soitettiin ja kehotettiin samalla laskun viitenumerolla maksamaan 34,89 euroa. Tämän jälkeen lähetettiin puhelinlasku, johon sisältyi sovitun paketin lisäksi 7,90 euroa lisämaksu Telian yritysnumeroon. Maksettuani tämän laskun ja palautettuani Telian laitteet Isoon Omenaan, luulin päässeeni Teliasta eroon. Sain kuitenkin vielä laskun 32,28. Soitin ja tiedustelin, mikä lasku tämä oli. Telia veloitti erikseen digiboxista. Ilmoitin, etten maksa laskua, koska en voinut käyttää laitetta mihinkään netin toimimattomuuden takia.Teliasta soitettiin, että laskua ei tarvitse maksaa.
Koska puhelut nauhoitetaan, olisi Telian ollut helppo tarkistaa, että laitteiden palautuksesta on sovittu. Minulle jäi käsitys, että Telia yritti aiheettomia laskuja sillä perusteella, että ikä-ihminen maksaa hänelle tulevat laskut. Varokaa vanhukset Teliaa.
Ritva Matilainen
Kirkkonummi

8

2840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun olisi pitänyt linkittää puhelimesi netti muihin laitteisiin niin et maksaisi mitään muiden laitteiden netinkäytöstä.

    • Anonyymi

      sua kusetettii lol

    • Anonyymi

      Pitää just niin paikkaansa. En myös saanut toimimaan c-morea ja nyt siitä sitten laskutetaan vaikka en ole päivääkään katsonut.

      Asiakaspalvelija ei suostunut auttamaan aktivoinnissa vaikka myyntitilanteessa näin luvattiin

      Hirvittävää kun näitä kaupataan tuossa paikallisen Citymarketin aulassa.
      Sanoin puhelinliittymän heti irti eikä kukaan kertonut jotta tämä c- more pitää sanoa eri paikasta.

      Takuulla rahastavat " turhasta" todella paljon

      Tietää pysyä ikuisesti erossa Teliasta.

    • Anonyymi

      Yleensä nuo kaupalliset ovat jonninjoutavia.
      Mulla oli 2 vuotta viihdetv. Lopetin.

    • Anonyymi

      sinulla pitää olla 23e kuukaudessa rajaton nettikännykkä , jonka linkität tietokoneeseen . Elämä on valintoja , mitä enemmän tiedät sen paremmin pärjäät.

    • Anonyymi

      Teliaa ei kiinnosta asiakkaan palvelu, vaan he luulevat että asiakkaat ovat tyhmiä.
      Myydään 300 megan nettiliittymää, joka oikeasti on teholtaan noin 50-70 megaa. Lisäksi netti pätkii...Laskujen saanti s.postilla ei onnistu. Parempi vaihtaa operaattori, niin ei tarvitse Telialle maksaa huonosta palvelusta ja liittymien huonosta laadusta.

    • Anonyymi

      Olin 90- luvulta lähtien telian kännykkäliittymän asiakkaana, vaihdoin muutama vuosi sitten pois ylimielisen suhtautumiseen kyllästyneenä .

    • Anonyymi

      Älkää ostako mitää noilta kauppakeskuksen myyjiltä.
      Eikä kannata ostaa mitään puhelinmyyjiltä.
      Jos kaikki noudattavat noita ohjeita lakkaavat he kaupittelemasta niitä.
      Vastaavat palvelut ja laitteet saa hyvin ostettua muumälöistä.
      Agressiivisilta myyjiltä ei mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5341
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      132
      4165
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1722
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1395
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    6. 47
      1092
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      120
      917
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      43
      762
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      693
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      38
      652
    Aihe