Vanhuksilla ei ole varaa Teliaan

Anonyymi

Olen 78 vuotias eläkeläismummo. Tein 4.3.2022 sopimuksen Telian kanssa puhelimesta, laajakaistasta ja viihdepaketista. 16.3.2022 sovimme asiakaspalvelija Mikon kanssa sopimuksen purkamisesta, koska nettiä ei saada toimimaan osoitteessamme. Sopimuksen purun syy oli virheellinen tuote. Samassa puhelussa sovimme, että palautan Telian digiboxin ja modeemin IsonOmenan Telian myymälään loppulaskun jälkeen. Seuraavaksi Telia lähetti laskun 541,88 euroa laitemaksusta. Puhelinjonotuksen ja keskustelun jälkeen minulle soitettiin ja kehotettiin samalla laskun viitenumerolla maksamaan 34,89 euroa. Tämän jälkeen lähetettiin puhelinlasku, johon sisältyi sovitun paketin lisäksi 7,90 euroa lisämaksu Telian yritysnumeroon. Maksettuani tämän laskun ja palautettuani Telian laitteet Isoon Omenaan, luulin päässeeni Teliasta eroon. Sain kuitenkin vielä laskun 32,28. Soitin ja tiedustelin, mikä lasku tämä oli. Telia veloitti erikseen digiboxista. Ilmoitin, etten maksa laskua, koska en voinut käyttää laitetta mihinkään netin toimimattomuuden takia.Teliasta soitettiin, että laskua ei tarvitse maksaa.
Koska puhelut nauhoitetaan, olisi Telian ollut helppo tarkistaa, että laitteiden palautuksesta on sovittu. Minulle jäi käsitys, että Telia yritti aiheettomia laskuja sillä perusteella, että ikä-ihminen maksaa hänelle tulevat laskut. Varokaa vanhukset Teliaa.
Ritva Matilainen
Kirkkonummi

8

2893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun olisi pitänyt linkittää puhelimesi netti muihin laitteisiin niin et maksaisi mitään muiden laitteiden netinkäytöstä.

    • Anonyymi

      sua kusetettii lol

    • Anonyymi

      Pitää just niin paikkaansa. En myös saanut toimimaan c-morea ja nyt siitä sitten laskutetaan vaikka en ole päivääkään katsonut.

      Asiakaspalvelija ei suostunut auttamaan aktivoinnissa vaikka myyntitilanteessa näin luvattiin

      Hirvittävää kun näitä kaupataan tuossa paikallisen Citymarketin aulassa.
      Sanoin puhelinliittymän heti irti eikä kukaan kertonut jotta tämä c- more pitää sanoa eri paikasta.

      Takuulla rahastavat " turhasta" todella paljon

      Tietää pysyä ikuisesti erossa Teliasta.

    • Anonyymi

      Yleensä nuo kaupalliset ovat jonninjoutavia.
      Mulla oli 2 vuotta viihdetv. Lopetin.

    • Anonyymi

      sinulla pitää olla 23e kuukaudessa rajaton nettikännykkä , jonka linkität tietokoneeseen . Elämä on valintoja , mitä enemmän tiedät sen paremmin pärjäät.

    • Anonyymi

      Teliaa ei kiinnosta asiakkaan palvelu, vaan he luulevat että asiakkaat ovat tyhmiä.
      Myydään 300 megan nettiliittymää, joka oikeasti on teholtaan noin 50-70 megaa. Lisäksi netti pätkii...Laskujen saanti s.postilla ei onnistu. Parempi vaihtaa operaattori, niin ei tarvitse Telialle maksaa huonosta palvelusta ja liittymien huonosta laadusta.

    • Anonyymi

      Olin 90- luvulta lähtien telian kännykkäliittymän asiakkaana, vaihdoin muutama vuosi sitten pois ylimielisen suhtautumiseen kyllästyneenä .

    • Anonyymi

      Älkää ostako mitää noilta kauppakeskuksen myyjiltä.
      Eikä kannata ostaa mitään puhelinmyyjiltä.
      Jos kaikki noudattavat noita ohjeita lakkaavat he kaupittelemasta niitä.
      Vastaavat palvelut ja laitteet saa hyvin ostettua muumälöistä.
      Agressiivisilta myyjiltä ei mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1441
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      136
      1047
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      974
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      864
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      832
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe