Ruotsi säästyy taas sodalta jos ei liity natoon.
Suomi hakkaa päätään taas Karjalan mäntyyn ja on liittymässä natoon ja tuhoisaan sotaan .
Jos natoon liitytään niin se on varmaa että Venäjä tulee rajusti vastaan rajallamme.
Ja koko Suomi tuhoutuu ja tulee asuinkelvottomaksi.
Voiko tyhmempää päätöstä kukaan tehdä kun samaan aikaan nähdään mitä Ukrainalle käy.
Syy on Ukrainan johdon halu natoon.
Suurin osa Suomalaisista ei halua natoon .
Suomi hakkaa päätään taas Karjalan mäntyyn ja on liittymässä natoon ja tuhoisaan sotaan .
Jos natoon liitytään niin se on varmaa että Venäjä tulee rajusti vastaan rajallamme.
Ja koko Suomi tuhoutuu ja tulee asuinkelvottomaksi.
Voiko tyhmempää päätöstä kukaan tehdä kun samaan aikaan nähdään mitä Ukrainalle käy.
Syy on Ukrainan johdon halu natoon.
Suurin osa Suomalaisista ei halua natoon .
Vastaukset 53
Vanhimmat
Vaikka säästyisimme sodalta, olemme jo nyt tehneet korvaamattoman virheen vihan lietsonnalla ja sotahysterialla.
Menee monta sukupolvea ennen kuin normaalit suhteet naapuriin palautuvat.
Kauppa- ja kulttuurisuhteiden menetystä ei voi korvata mikään muu maa.
Ehkäpä ruotsalaiset ovat viisaampia, suomalaisten painostuksesta huolimatta.
Sotilasliitto ei ole rauhan tae.
Ryssää emme tarvitse röhkikööt omassa lätissän . Meidän maa ja kielemme
Tuo aloittaja, taas yksi Putinin juoksupoika. Suurin osa suomalaisista haluaa Suomen liittyvän NATOn. Tämä on todistettu riittävän usein.
Jos Putin päättää käskeä joukkonsa hyökkäämään Suomeen, hän joutuu huomaamaan, että vastarinta on vähintää yhtä rajua kuin Ukrainassa. Lisäksi aseistus on alusta alkaen paljon modernimpaa. Taas kuolee kymmeniätuhansia venäläispoikia, ja ihan turhaan.
Kyllä NATO on rauhan tae.
Menee varmaan pari sukupolvea, ennen kuin Venäjä muuttuu niin paljon, että siihen voi luottaa. Nyt ei voi millään tasolla ja siksi Suomi Natoon.
Venäjällä on ollut kauppasuhteita ja kulttuurisuhteita moniin Natomaihin ennen hyökkäystä. Miksi ei olisi Suomeenkin, kun sota ensin päättyy ja Venäjä on korvannut vahingot. Siihen saattaa mennä melko kauan.
Putin sen opetti.
Jopa on sossupoika mahtavaa!
Sodan uhka,nuija. Pane pää hanan alle niin kiiman sekoittama pääsi selviää!
Joko Saksa luottaa Suomeen? Suomihan käänsi aseet aseveljeä vastaan? Kauanko mennyt aikaa?
Ruotsia ei typerykset määrä, kuten Suomea. Suomen sikamainen sotakiihko ja Venäjävihan lietsonta.
Marinin pakotekima!
Moi trolli
Ai sää yrität nyt tommosta. Tyhmä oot, erinomaisen tyhmä.
Ruotsi osallistuu pakotteisiin siinä kuin Suomikin. Ruotsi on aina arvostellut sekä Neuvostoliittoa että nyt Venäjää kovasanaisemmin kuin Suomi.
Missä tynnyrissä olet elänyt?
Minä uskon Ruotsin liittyvän Natoon, koska sielläkään ei typerykset määrää.
Ruotsissa fiksuja. Nauravat hihaansa Suomen natokiimasia päljiä!
Kun Suomi liittyy Natoon, Ruotsi seuraa perässä, jos ei sitten jätä hakemusta jo samaan aikaan.
Kiima sinulla on housuissasi Putinin pelle.
nato on varma tuhon tie!!!!!!!!!!
Venäjälle Nato olisi tuhon tie, jos se ikinä hyökkää yhteenkään Nato-maahan. Naton jäsenmaille se on hyvä puolustusliitto Venäjän arvaamattomuutta vastaan.
Tavalliselle iivanalle Nato on myös onnen asia, silloin ei tarvitse lähteä kuolemaan Putinin käskystä, kun Putinkaan ei uskalla hyökätä Nato-maahan
Mikä natomaa Suomea puolustas taukki. Venäjä sanos,että joka sotkeutu saa muistaa ydinohjuksia. Kuka vielä pöljä intoilisi USA ei halua ydinpommeja maahansa.?
Olet oikeassa Nato on tuhon ja lopun alkua Putelle
Miksei uskalla? Panee ydinohjukset laulamaan uhoojille.. Muut peräntyy!
Juuri näin. Tätä voin kompata.
Nyt Putin tapattaa tuhansia tai kymmeniätuhansia nuoria Venäjän kansalaisia mielipuolisessa kunnianhimossaan. Natoa vastaan ei uskalla.
Natolla on ydinsateenvarjo siinä kuin Venäjälläkin, pöljä.
Jopa taukki haaveilet Putin tuhosta. Niin ne pellet aikanaan Hitlerinkin siivellä!
Meinat,että joku aloittaisi ydinsodan Suomen takia? Kuka??
Kerro nuija yksikin syy,miksi Venäjä ei valtaisi natosuomea?? Kuka haluaa ydinpommeja rääpäle Suomen takia?
Paljonko Zenski murhauttaa natokiiman takia ukrainalaisia ja tuhotutta maata??
Kuka pöljä haluaa ydinpommeja niskaansa Suomen takia? Kerro,älä vain kuvittele!
Ruotsalaiset luottavat useimmiten siihen, että Suomi toimii heidän kilpenään ja suomalaiset taistelevat heidän puolestaan.
Tässä tapauksessa ruotsalaiset näkevät integraation edun olevan niin suuri, että liittyvät jo sen takia. Ruotsin on myös aika ikävä jäädä yksin ulkopuolelle, joten sekin painaa nyt päätöksessä.
Epäonnistunut Putinin trolli. Trollauksessa taso laskenut. Onko putin laittanut jo pikkupojatkin rintamalle?Ei oikein enää keksitä mitään uutta trollattavaa. Päätrolli elikkä noita.akka on se ryssien päätiedottajanoita.
Mitenkä näet tuon kirjoituksen Putinin trollauksena ? Venäjähän vastustaa Natoa, ja tuossa kirjoittajan mielestä ruotsalaiset liittyvät Natoon. Miten siinä voit nähdä Putinin trollausta ?
Vai oletko itse se trolli, joka yrittää sekoittaa keskustelua ?
Ruotsin Nato-jäsenyys on tällä hetkellä demareista kiinni. Demareiden menestys syyskuun 2022 vaaleissa on taas Natosta kiinni. Kansan enemmistö kannattaa Nato-jäsenyyden hakemista ja Ruotsin "kokoomus" on luvannut sen tehdä, jos voittaa vaalit. Em. syystä Ruotsikin tekee päätöksen kevään aikana.
Ja pöljä Mikä Ruotsia uhkaisi silloin???
Ai,ai, kun natokiihoittaja cian akgettia korpeaa. Ei saa yhtään järkevää syyä natoliitokselle! Jauhaa tekarit louskuen oksenuksen seassa putesta!
Joo Venäjä joka on hyökännyt vaan NATOn ulkopuolisiin maihin päättää Suomen liityttyä aloittaa sodan yli 30 maata vastaan, kun on pulassa yhtä vastaan.
Helposti Venäjältä löytyy 30 ydinohjusta tarvittaessa!
Edes Putin ei ole niin hullu. Ydinsodan aloittaminen tarkoittaisi sitä, että Venäjä muuttuisi radioaktiiviseksi hautausmaaksi.
Putinin trollitkaan eivät tuollaista tekstiä kirjoita, Taidat olla ihan kantasuomalainen, joka on henkiseltä kehitykseltään jäänyt lapsen tasolle.
Voi pelle, miksi Venäjä mutuisi!! Kuka uskaltaisi Venäjälle ydinpommeja lähettää? Se olisi varma tuho sille maalle!
Miksi nuija aloittaisi,jos valtaa vaan Suomen? Voi kysyä,että kuka haluaa ydinpommeja niskaansa?
Ruotsissa+eilen+julkaistussa+gallupissa+jo+64%+kannattaa+Natoon+liittymistä.++Ruotsi+on+nyt+aikaistanut+omaa+Nato-keskustelua,+joten+päätöstä+alkaa+sielläkin+tulla.
Kovasti+se+Natoon+liittyminen++alkaa+olla+todennäköistä.
Vielä Ruotsissa valo ylättää ja natokiima haudataan..
Voi so liten trollen tänker
Venäjällä ei ole paukkuja tulla Suomen rajan yli, etenkään kun Suomella on Naton tuki.
Kun Suomi liittyy Natoon, on hyvin todennäköistä, että Ruotsi seuraa perässä.
Ukrainassa syy on Putinin valloitushalu. Nato on pelkkä tekosyy.
Venäjälä paukkuja? Voi viheltää heti 2 miljona reserviläistä aseisiin.. Kertokaa nuijat lopultakin Mikä maa tulisi tapattamaan poikiaan Suomen takia??
Viedä saisi ydinpommiuhan!
Muistaakseni Suomi ei kuulunut Natoon 1939 ja Ruotsi säästyi sodalta koska antautui välittömästi Saksalle ja keskittyi käärimään hillot myymällä Saksalle tämän tarvitsemat raaka-aineet. No meillä on sotasankareita ja voimme katsoa itseämme peilistä mutta ruotsalaisilla on vieläkin perse hellänä.
On ihan hyvä että Ruotsi ei liity Natoon koska se maa ei pysty puolustamaan itseään ja Suomi joutuisi senkin homman hoitamaan. Ruotsilla on Bofors ja Saab mutta ne ovat sitä varten että Ruotsi saa hilloa sotivilta mailta. Ei siellä sotilaita ole jotka osaisivat käyttää Ruotsissa tehtyjä aseita. Joten paras vaihtoehto on että Suomi menee Natoon ja Ruotsi huoraa itsensä läpi konfliktien.
Tynnyristäkö maailmaa katselet ? Ei ainakaan löydy minkäänlaista strategista käsityskykyä koko tilanteesta.
Mikäli Ruotsi jää Naton ulkopuolelle, on se huono juttu Naton kannalta, kun verrataan mitä saavutetaan, jos kaikki pohjoismaat olisivat Naton lipun alla. S illoin oltaisiin sellainen sotilaallinen linnake, pohjoisen voimatekijä Itämerellä ja koko pohjoisen alueella. Joukkojen siirrot eivät aiheuttaisi mitään ongelmia ja Itämeri olisi Naton meri siitä lähtien. Voimapoliittisesti puhuttaisiin eri asiasta, kuin jos Ruotsi jäisi Naton ulkopuolelle.
Miksi Ruotsi antautuisi ydintuhon vaaran Naton takia?? Nato himoitsee Ruotsia,mutta Ruotsi ei tarvi Natoa
Ruotsin mahdollinen ydintuho ei ole Natosta riippuvainen, mutta Rotsin turvallisuus kyllä.
Kyllä se on. Ilman Natoa Ruotsia ei uhkaa mikään.
Juu, ja Putinin Venäjä ei aio hyökätä Ukrainaan, uskokaa nyt vaan.
Ruotsalaiset on erimieltä, niin kuin suomalaisetkin. Vain Putinin tukijat tuntuvat uskovan Naton olevan uhka kaikille. Käytäntö todistaa heidän olevan väärässä, ovat harhaisia.