Nuoren heikotuskohtaukset

Anonyymi

Oon 15v tyttö, ei perussairauksia. Mulla tulee usein etenkin treenien jälkeen, mutta myös pari kertaa koulussa semmonen kohtaus, että alkaa tärisemään, pyörryttää, ei pysty puhumaan tai puhumisesta ei saa selvää, muiden mukaan oon ihan valkonen, vaikea tasata hengitystä, enkä näe mitään. Oon pari kertaa mitannut verensokerin näiden aikaan ja ollut noin 11 3h syömisen jälkeen, mutta verensokeri ei pysy kauan korkealla. Häiritsee, kun en enään pysty treenaamaan normaalisti. Muuten juon paljon ja herään useaan kertaan juomaan öisin. Oon väsynyt ja nukun joka päivä päikkärit. Välillä näkyy myös erilaisia pisteitä ja kuvioita silmissä. Pari kertaa pyörtynyt ja muutama aivotärähdys tullut tässä alle vuoden sisällä. Osaiskohan joku sanoa mikä mahtaa olla? Ja kyllä tiedän että tää on keskustelu palsta ei lääkäri.

3

382

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä tuo liittyy alkavaan diabetekseen.
      2h ruokalun jälkeen pitäis terveellä olla jo alle 6 sokerit ja ei missään vaiheessa pitäis nousta tuolle tasolle missä sinulla on 3h jälkeen ruokailusta.
      Menethän pikimmiten terveydenhoitoon ja pyydä tekemään kunnolliset aiheeseen liittyvät tutkimukset.

      Muista ruokailla säännöllisesti ja 2h välein on hyvä syödä välipalaa. Ei mitään nopeaa sokeria, vaan esim ruisleipä ja maitolasi on hyvä, jos oireita ilmaantuu.
      Rauhallinen lenkkeily 130- 140 sykkeellä on myös hyväksi polttamaan ylimääräistä sokeria ja tasaa ja parantaa oloa koko illaksi sen jälkeen.

      Ethän käytä melatoniinia? Minulla nimittäin vastaavia oireita ilmaantui aika pian melatoniinin käytön aloittamisen jälkeen. Otin myös influenssa rokotteen noihin aikoihin. Tiedetään, että rokotteetkin saattaa laukaista autoimmuuni sairauden kuten diabetes. Jotain häikkää on siis itsellänikin ollut viimeiset 3v ja on edelleen ja kyllä se liittyy verensokereiden heittelyyn.

      Ennen salia syö kunnon ateria ja laita vesipulloon myös loraus mehutiivistettä. Nämä auttoivat itselläni liittyen sali treeneihin.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta! En käytä melatoniinia. Täytyypä kokeilla noita vinkkejä ja käydä lääkärissä.


    • Anonyymi

      Vielä jatkoa edelliseen, niin nuo silmissä näkyvät kuviot ja puheen häiriöt liittyvät todennäköisesti auralliseen mikreenikohtaukseen.

      T. Ed.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1520
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      88
      708
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe