mustasukkaisuudesta voi parantua

Anonyymi

Mä aattelin kirjottaan oman kokemukseni. Mä oon hyvinkin rikkinäisen menneisyyden elänyt nainen. Mulla on ollut useita kumppaneita,jotka on pettänyt mua ja joita Mä oon pettänyt. Ja paljon muuta tapahtunut.
Tämä suhde missä nyt oon,on oikeasti toka turvallinen suhde ja mies,joka on luotettava. Tätä edellinen suhde oli myös luotettavan miehen kanssa,ja pääsin hänen aikanaan paranemaan. Sain vahvistettua 6v aikana itsetuntoani hyvin paljon ja muutenkin parannuttua mun traumaattisesta elämästä. Tän nykyisen kanssa on aivan upea suhde. Hän huomioi mua,kehuu,kannustaa,rakastaa,ostaa kukkia,katsoo mua silmät täynnä rakkautta ja ihaillen, on kova pussaan ja halaan,seksielämä on hyvä,kommunikaatio toimii,on romanttinen,hellä jne... Aiemmin siis olen ollut erittäin mustasukkainen,sairaalloisestikin. Nyt tänä päivänä en koe juurikaan mustasukkaisuutta, tai jos koen,niin sellasta pientä,joka ennemminkin tuo mulle hiukan "kiksejä" tähän suhteeseen. Olemme myös puhuneet muutaman kerran yhdessä,mistä asioista toinen on mustasukkainen.
Mun mies näki vain mut rakastumisvaiheessa,eli joku 9kk. Sitten alkoi tämä toisten naisten katselu. Mutta se on mulle ihan OK. Itsekin tykkään nykyisin katella kauniita naisia. Saatamme yhdessäkin kommentoida,tai hän joskus mulle tai Mä joskus hälle. Eikä tuu yhtään huonoja fiiliksiä. On joko neutraali olotila tai sit hyvä fiilis. Mies ei juurikaan katso pornoa yksin, mutta joskus katotaan yhdessä. En koe siitäkään yhtään mustasukkaisuutta. Usein kuitenkin sytytään toisistamme. Mies on kova flirtti. Keskenään me flirttaillaan päivittäin,nauretaan paljon,hassutellaan,vitsaillaan,flirttaillaan. Mies varmaan flirttailee ilman muakin tutuilleen, muttei sekään mua haittaa,must se on viatonta hauskanpitoa. Itekki joskus flirttailee miehille. Koen itseni viehättäväksi ulkoisesti ja sisäisesti mutta tiedostan myös että on mua kauniimpia/seksikkäämpiä naisia,muttei se mua haittaa. Mies on yhden naisen mies ja tykätään omistautua toisillemme tietyllä tapaa,kummallakaan eioo hirveesti toista sukupuolta olevia kavereita,muutamia on. Mies on vähä mustis mun yhestä mieskaverista,mutta hän on vaan ilmaissut sen,ei kieltänyt olla olemasta kaveri. Että tähän pisteeseen oon päässyt sieltä sairaan mustasukkaisuuden tasolta. Aiemmin en voinut sietää yhtään jos jokku kumppanit ees katsoi muita naisia. Pornoa ei saanut olla ollenkaan. Sain raivokohtauksia ja sitten puolestani "tein" mun kumppanit mustasukkaiseksi,kostoksi. Mä olin hyvin kontrolloiva ja sain kauheita kohtauksia. Toki kaikki nämä mun kumppanit kyllä olivat epäluotettavia(ns renttuja) ja olivat kyllä uskottomia ja mäkin olin kaikille uskoton. Olimme mustiksia puolin ja toisin. Eli mun keinoni oli parantua se,että löysin luotettavan miehen,jonka kanssa olin 6v ja sinä aikana pikkuhiljaa paranin. Sain itsetunnon kuntoon. Sitten tämä nykyinen on luotettava ja oon parantunut lisää. Toki mulla on yhä työstämistä ja tasapainoilua näiden asioiden kanssa ja käyny pitkän terapian ym. Haluisin kuulla muiden tilanteista. Sekä siitä että olette mustiksia tai siitä että olette parantuneet. Ja vain asiallista keskustelua,kiitos :)

6

1336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä että siitä voi parantua. Mistä tiesit tämän edellisen kanssa että häneen voi luottaa? Olitko jo alusta asti luottavaisemmalla mielellä? Tai eikö mies antanut mustasukkaisuuteen mitään syytä? Mietin vain jos se on ollut tosi pahana ja kuitenkin jossainvaiheessa suhteessa tulee väkisinkin tilanteita joista on vähän mustis, niin mitä siinä edellisessä suhteessa oli sellaista että "paranit"?

    • Anonyymi

      Hienoa kuulla. Entinen sinä kuulostaa ihan minulta ja uskon että kun luotettava ihminen sattuu kohdalle niin on mahdollista perustaa tasapainoinen suhde. Toki se vaatii työtä molemmilta. Miehet eivät vain näytä jaksavan alun hankaluuttani ja epävarmuuttani..

      • Anonyymi

        Mielestäni olisi mahtavaa, jos kohtaisit toisen mustasukkaisen ihmisen. Tällöin ymmärtäisitte varmasti toisianne ja osaisitte toimia sen mukaan


    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus periaattees. Mulle kävi samoin. Niin voi käydä. Ehkä tätä ei pidä kertoa mutta.... vuosien jälkeen se uus mies paljastui pahimmaksi pettäjäksi mitä on maan päällä. Oli tietämättäni pettänyt suhteen alkupäivistä asti. Käytti hyväksi mun luottoa minkä tarkoituksella rakensi voidaakseen hyötyä siitä.
      Olin yhä tutustuessa rikkinäinen ja osasi vetää naruista. Puhui kuinka luotetaan erityisellä tavalla toisiimme ettei tartte olla mistään mustis. Kuinka sekin oli ollut ja parantunut. Oikeesti sen aiemmat naiset oli olleet kun oli pettänyt myös niitä. Vähänpäs tiesin alkuun..... Puhui kuinka voidaan tehdä sitä ja tätä ja tota myös muiden kanssa ja korotti panoksia pikkusta hiljaa suunnitelmallisesti. Imin aivopesun itseeni ihastuneena. Oli kaikkea tuota samaa soopaa mitä aloittajalla. Käytti ovelasti mun vanhaa traumaa hyväksi.
      Jälkiviisaana totean kuinka AINA on hyvä pitää terve epäilys päällä jos joku vaikuttaa liian hyvältä. Ei innostua liikaa paranemisestaan. Pahimmat pettäjät osaa näköjään naamioitua parhaiten.
      Nyt olen treffaillut miestä joka on normaali ja hyvin menee.

      • Anonyymi

        Syvä huokaus sisä lukutaito ei ole helpommasta päästä 19:00


      • Anonyymi

        Itselle vastaaja, onko hupaisaa ku kirjoitustyylistä näkyy...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13222
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      123
      2978
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1339
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe