Casanova oli suuri Lotto fani

Anonyymi

Kaikki tietävät Casanovan rakastaneen naisia, mutta monet eivät tiedä hänen rakastaneen sitäkin enemmän lottoa. Kun hänet karkotettiin Italiasta, hän muutti Pariisiin, jossa hänelle kerrottiin, että jos hän löytäisi tavan kerätä varoja Ranskan hallitukselle hän voittaisi viranomaiset puolelleen. Casanova päättikin mennä Kuningas Ludvig XV:n puheille ja neuvoi häntä perustamaan loton. Ideasta vaikuttuneena Kuningas kävi tuumasta toimeen ja suunnitelma toimi – lottovaroilla vähennettiin Ranskan velkoja. Casanovasta tuli Ranskan loton edunvalvoja ja tämä toi hänelle varallisuutta.

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen kierros on täysin satunnainen eikä edellisellä kierroksella ole ollut mitään tekemistä seuraavan kierroksen kanssa – kaikki on kiinni onnesta, ei tiedosta tai taidosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe