Finnarna dör som flugor

skriver avisan: https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kuolleiden-maaran-kasvu-suomessa-suurinta-yli-35-vuoteen-vastaavia-lukuja-viimeksi-1940-luvulla/73a05e26-063e-4564-a8b9-996a666b2c62?ref=iltalehti:14d8&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi

Finland förfinskas samtidigt som finnarna dör som aldrig förr. Nya finnar förds det samtidigt rekord lite medan befolkningen ökar.
Vem som helst begriper att befolkningens sammansättning i den redan länge rådande situationen förändras. Vad som händer är det att finnarna dör, fiffiga flyttar ut och folk från i första hand tredje länder flyttar in. Finlandssvenskarnas mängd är närmast status quo.
Man tycker att språkutbudet i situationen skulle förbättras och att de nya invånarna subjektivt skulle få välja vilketdera nationalspråk de integreras på.

9

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsalaiset ovat aina hekumoineet ajatuksella suomalaisten kansanmurhasta.

      Kaikkein innokkaimpia ovat olleet suomenruotsalaiset.

    • Anonyymi

      Suomenkieli on kuihtumassa, ja kukaan ei tee mitään.

      • Det är rätt mystiskt. Finland ser ut att vara i ett skede där folk mumlar finska i svarta omgivningar, i skrudade svart och grått (helst mörkt) och mumlande endast finska, alternativt något från tredje länder.
        Finns det något i Finland som skulle uppmuntra till att lära sig språk?


    • Anonyymi

      Suomen kieli on ollut olemassa jo vähintään 3000 vuotta, ja tulee olemaan jatkossakin. Suomen puhujia on tällä hetkellä enemmän kuin koskaan historian aikana.

      • Bra med spam. Det får man aldrig nog av.


      • Anonyymi

        Pikkuhiljaa on vähenemässä suomea puhuvat.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pikkuhiljaa on vähenemässä suomea puhuvat.

        Skulle finnarna intressera sig mera för sitt språk om de tog ett nordiskt perspektiv i stället för knutpatriotism?


      • Nollåttorna är inte så populära i Sverige.


      • Anonyymi

        Äkta svenska är tydligen mysteriet för fanatiska fennon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1025
    Aihe