skriver avisan: https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kuolleiden-maaran-kasvu-suomessa-suurinta-yli-35-vuoteen-vastaavia-lukuja-viimeksi-1940-luvulla/73a05e26-063e-4564-a8b9-996a666b2c62?ref=iltalehti:14d8&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi
Finland förfinskas samtidigt som finnarna dör som aldrig förr. Nya finnar förds det samtidigt rekord lite medan befolkningen ökar.
Vem som helst begriper att befolkningens sammansättning i den redan länge rådande situationen förändras. Vad som händer är det att finnarna dör, fiffiga flyttar ut och folk från i första hand tredje länder flyttar in. Finlandssvenskarnas mängd är närmast status quo.
Man tycker att språkutbudet i situationen skulle förbättras och att de nya invånarna subjektivt skulle få välja vilketdera nationalspråk de integreras på.
Finnarna dör som flugor
9
205
Vastaukset 9
- Anonyymi
Ruotsalaiset ovat aina hekumoineet ajatuksella suomalaisten kansanmurhasta.
Kaikkein innokkaimpia ovat olleet suomenruotsalaiset. - Anonyymi
Suomenkieli on kuihtumassa, ja kukaan ei tee mitään.
Det är rätt mystiskt. Finland ser ut att vara i ett skede där folk mumlar finska i svarta omgivningar, i skrudade svart och grått (helst mörkt) och mumlande endast finska, alternativt något från tredje länder.
Finns det något i Finland som skulle uppmuntra till att lära sig språk?
- Anonyymi
Suomen kieli on ollut olemassa jo vähintään 3000 vuotta, ja tulee olemaan jatkossakin. Suomen puhujia on tällä hetkellä enemmän kuin koskaan historian aikana.
- Anonyymi
Pikkuhiljaa on vähenemässä suomea puhuvat.
Anonyymi kirjoitti:
Pikkuhiljaa on vähenemässä suomea puhuvat.
Skulle finnarna intressera sig mera för sitt språk om de tog ett nordiskt perspektiv i stället för knutpatriotism?
- Anonyymi
Äkta svenska är tydligen mysteriet för fanatiska fennon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101949
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671098Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2651011- 76872
- 63798
- 82788
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22706Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69681- 65661
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138657- 42619
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?124602Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32598- 52562
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.44559- 55538
- 40534
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20508Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y21499
