Kävin alunperin väsymyksen vuoksi verikokeissa,joiden tuloksia
TSH 3,9
T4V 10
ferritiini 39
hemoglobiini 134
Tajusin että edelliset kuukautiset ovat jääneet välistä (ei raskauden mahdollisuutta), onko kellään ollut vastaavaa? Samoin nokkosrokkoa ollut päivittäin 2kk, johon syönyt antihistamiinia, voikohan sekin liittyä kilpparijuttuihin? Optikollakin kävin vähän aika sitten, kun hämärässä silmät tarkentavat laiskasti. Näkö ei ollut huonontunut. Kuitenkin nuo veriarvot melkein viitealueilla...en haluaisi olla yksi "väkisin" lisätutkimuksia vaativista potilaista.
TSH 3,9 ja T4V 10, pitäisikö tutkia lisää?
6
944
Vastaukset
- Anonyymi
Pitää ja voisi jo kokeilla lääkitystäkin. Mulla ollut just samaa silmien kanssa. Nokkosrokon en tiedä liittyvän kilppariin, mut muistaakseni johonkin muuhun hormoniin kyllä tai sitten se on ihan muu autoimmuunireaktio.
Hashimoto- Anonyymi
Kiitos kommentista! Englanniksi löytyi googlettamalla urtikarian ja hypotyroosin yhteydestä, mutta tiedä sitten. Tiistaina meen lääkärille, niin katotaan mitä tuumaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos kommentista! Englanniksi löytyi googlettamalla urtikarian ja hypotyroosin yhteydestä, mutta tiedä sitten. Tiistaina meen lääkärille, niin katotaan mitä tuumaa.
No niinpä näkyy, kun vähän googlailin. Itselläkin on pientä urticariaa toisinaan ja erityisesti talvisin kaulassa ja kyynärpäissä ja en ole mitään luontevaa allergiaa ainakaan keksinyt.
Hashimoto
- Anonyymi
Sisätautilääkärillä käyty. Määräsi 50 mg thyroxinia/päivä ja prednisolon kuuri urtikariaan, kilppariarvot katotaan kuukauden päästä.
- Anonyymi
Seurantalabroissa 5vkoa tyroksiinin (50 mcg) aloituksen jälkeen tsh 2,5, t4v 12 ja tpoAb 103. Lääkärin mielestä arvot on hyvät, "kauniisti viitteissä" eikä ole syytä nostaa annosta. Edelleen oireet on samat ja lisäksi tullut lihasten kipeytymistä (ilman treeniä). Voiko nuo arvot tosta vielä parantua tällä samalla annoksella? Etsiä toinen lääkäri? Nostaa ominpäin?
Ap. - Anonyymi
Mulla on ollut ihmeellisiä oireita jo pitkään. Nyt kesällä vasta luin kilpparivajaatoiminnasta. Paljon löytyi samoja oireita. Kävin työterveyslääkärillä ja otettiin labrat, kahden kuukauden välein. Tsh oli 3,4 ja T4 oli 11. Kolmessa vuodessa arvot oli kiepsahtaneet aivan toiseen laitaan. Lääkärin soittoa nyt odottelen.
Oireista on mulla melkoinen: ummetus, painon kumma nousu, hämäränäön huonontuminen, muutenkin jotenkin sameat silmät, kuivat limakalvot ja siitä johtuvia harmeja tuolla ala-kerrassa, väsymystä/aikaansaamattomuutta, ajoittaisia päänsärky jaksoja, kuopassa kummia kipuja, aamuisin vasenta keskisormea ei saa kivittää koukkuun, menkat myöhässä, joskus ollut tasapainohäiriöitäkin, hikoilu vähentynyt, fyysinen ponnistelu uuvuttaa eikä piristy kuten ennen, jne. Sitähän en tiedä, liittyvätkö kaikki kilpparijuttuun mutta lenkkiä on...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1578362KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4427469Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743844Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521513551Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123009Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512607- 1262026
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530