Kansalaisaloitteeseen tarvitaan vielä paljon ääniä. Kun 50 tuhatta on täynnä EI-Natoon ääniä , niin eduskunta ottaa aloitteen käsittelyyn ja lopullinen kanta voi jäädä avoimeksi Ukrainan sodan loppumiseen saakka.
Äänestä Suomi EI Natoon
8
104
Vastaukset
- Anonyymi
Juna liikkuu jo. Nato-jäsenyyden hakemisesta on käytännössä päätetty.
- Anonyymi
Kansalaisaloite otetaan mahdollisesti käsittelyyn vasta natoon liittymisen jälkeen, asiat käsitellään kiireellisyys- ja tärkeysjärjestyksessä.
Olin kuulevinani että Venäjällä suunnitellaan että jos Suomi liittyy Natoon niin Venäjä perustaa niistä alueista joita Suomi menetti Neuvostoliitolle toisessa maailmansodassa oman maan , Karjalan tasavallan !
Idea heillä että jos Suomi = Natossa niin sitten olisi kuitenkin välissä PUOLEEETON puskurivaltio, Karjalan Tasavalta.
Venäjähän on kova perustaan valtioita, esim Dompassin tasavalta ja nyt Karjalan tasavalta.
Tyydyttääkö tämä tieto kirjoittajaa ?- Anonyymi
Tuohan on ihan hyvä juttu. Sitten muutaman vuoden päästä Karjalan tasavalta päättää pitää kansanäänestyksen kuuluuko se Venäjään vai Suomeen. Ei ole vaikea arvata mikä on tulos kun saavat kokea rajan takana hetken verran diktatuuria ja heikkenevää taloutta.
- Anonyymi
Natosta on jo päätetty; SDP ja Vasemmisto pelaa aikaa ja taustalla odotellaan Ruotsin pikakantaa, jota ei tosin pidetä todennäköisenä.
Suomen sauma on nyt, ja on eettistä tarvittaessa eliminoida venäjämieliset.
Lisäksi kun ajattelee sitä tyydytystä ja rauhaa, kun heillä on luoti päässään, niin se on ihanaa; oikeutta.
Elämä olisi 100x parempaa ilman sellaisia, noin puolta ihmisistä, jotka kannattavat putinismia ja pitävät mm. raiskausta oikeutettuna kun nainen on esim. humalassa. - Anonyymi
Ei tuolla ole mitään merkitystä, koska se ei velvoita eduskuntaa mihinkään muuhun kuin siihen, että se ottaa aloitteen käsittelyyn. Jossa voidaan vain todeta, että ei anna aihetta mihinkään toimenpiteisiin ja se on sillä käsitelty.
Kansanedustajien suuri ja selkeän ylivoimainen enemmistö kannattaa Natoon liittymistä, joten tuollainen sivuutetaan olankohautuksella. - Anonyymi
Liian myöhäistä. Kato käy ku nyt Ruotsin puolella. Siellä JOKAINEN puolue on Natoon mennään puolella. Älä ei tule kansanäänestystä. Silloin sama mitä koitatte touhuta
- Anonyymi
Tietysti tiedätte, että SE OIKEA vastuspari olisi sodassa Venäjä vs. Usa -edelleenkin, ei mikään muu matsi tässä suhteessa sotana ole mitenkään tasapainossa. Mitkään muut valtiot eivät käsittääkseni osaa itte valmistaa vieläkään ydinaseita, vaikka Saksa pääsi lähelle sitä läpimurtoa, ja vain brittien "nerokkuus" esti sen, koska Norjalaiset eivät viitsineet puolustaa "raskasvesitehdastaan" ollenkaan.
Vaikka pahimmalta näyttäisi silti matsi "Kiina vs Intia", syystä että Intia on vielä liian kiltti.
Keski-Eurooppa on oudon suuressa maailman rauhassa vielä kiinni, kuoliko esim. itävaltalaisia tai sveitsiläisiä juuri ketään edes II maailmansodassa?
Japani vs. Pohjois-Korea olisi sekin matsi, mutta vain jokin LIIAN outo syy, saisi nekin joskus vastakkain?! EteläKorea olisi silloin täysin sekaisin, ei se tietäisi kumpaa puolustaa: itseään, vain Pohjoista Veljeään, vaiko Japania?!
Suomen(poliitkkojen edes) pitäisi aluksi voittaa edes muutama sanaharkka, Ruotsalaisia ja Norjalaisia ja Tanskalaisia vastaan, ja varsinkin noiden kansojen täyttä ymmärtämistä kohden toivottavasti olemme edelleen menossa, kuinka "homoa" sekin taas sitten onkaan... Tietenkään emme koskaan voittaisi toisiamme(muita Pohjoismaita), yhtään missään, lopullisesti, ja eikö juuri SE ole tasapeli ja Rauha? Viro ja Suomi voitaisiin joskus liittää nekin toisiinsa milloin hyvänsä - vain siitä syystä, että ymmärrämme toisiamme, aivan liian helpostikin, jos jaksaa vain hetken kuunnella... Ja kaikkihan sen tietää, että se Suomalainen perhe, joka mahdollisesti ensimmäisenä tuli Suomeen, tuli Viron kautta tänne, mutta saamelaisten syntyminen joko ennen tai jälkeen kyseisen tapahtuman, on minulle vielä mysteeri?! Luulisin, että saamelaiset on silti vanhempi kansa Suomessa, kuin muu Suomi?! Ruotsin aatelisia maassamme saamme syyttää, mutta mieluummin kiittää siitä, että meillä on jonkinlainen heiltä plagioitu koulujärjestelmä nykyään... Ja saksalaista Lutheria siitä, että pisti oppilaansa Michael Agricolan tenttaamaan edes Raamattua, ennen kuin opimme edes kirjoittamaan... Ja Mannerheim?! Eikö sekin Ukko ollut alunperin saksalainen? Joka oli juuri ennen II maailmansotaa, Venäjälläkin oppinut sen sotilasakatemioissa juttujaan? Olen kuullut noin, vai onko minulle valehdeltu, että noin oli asiat? Suomi oli joskus nimetty "Venäjän Suur-Ruhtinas-kunnaksi", mutta häpeäkseni totean, että itsekään osaa kuin alle 100 sanaa Venäjää, koska en yläasteella jaksanut opiskella juuri mitään, paitsi matikkaa... Ja Saksaa hyvin haluttomasti opiskelin, ylä-asteella hieman, vaikka 7-8:n sain silloin liiankin helposti, itte olin mielestäni siinä vain 6 - kunnossa... Lukio meni hyvin, ja ammattikoulukin ehkä, mutta Tampereen yliopistossa(TTKK => TTY => TY) minut dissattiin ja hylättiin lopulta käytännössä täysin(142/180 op)... Kumman typeryyttä se oli, samaistaa tuo numero erääseen outoon asiaan, assariproffien vai/ja vain omaani, niin sitä syytä en tiedä täysin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2184972- 1892693
- 671572
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521400Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91272Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321237
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091174Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1511166- 791155