Olen varmaankin erittäin harvinainen poikkeustapaus

Anonyymi

Mä täytän äitienpäivänä 29v enkä oo ikinä tehny palkallista työtä, pelkkiä ilmaishommia oon koko elämäni tehnyt. En tiedä ketään muuta joka olisi vielä tässä iässä ollut samanlaisessa tilanteessa. Haluaisin päästä tästä niinsanotusta "palkkatyöneitsyysestäni" eroon. "Palkkatyöneitsyt" tarkoittaa sellaista ihmistä joka ei ole ikinä, siis IKINÄ, tehnyt SEKUNTIAKAAN niinsanottua virallista palkkatyötä. Viralliseksi palkkatyöksi lasketaan sellainen työ jossa tehdään työsopimus ja joka kerryttää esimerkiksi eläkettä. Esimerkiksi kuntouttava työtoiminta ja työkokeilu eivät ole virallista työtä, mutta esimerkiksi vuokratyö ja palkkatukityö ovat virallista työtä. Mua vituttaa se etten tiedä ketään muuta ikäistäni ihmistä jolla olisi "palkkatyöneitsyys" tallella. Jos on ollut koko elämänsä vaikkapa kuntouttavassa työtoiminnassa tai työkokeilujaksoilla mutta ei missään muussa niin "palkkatyöneitsyys" on tallella. Mutta jos on ollut kerrankin elämänsä aikana esimerkiksi palkkatukijaksolla tai vuokratyöjaksolla niin "palkkatyöneitsyys" ei ole tallella. Toivottavasti ymmärrätte pointtini. Lisäksi mulla on muitakin puutteita elämässäni, ikinä en ole edes suudellut naista enkä ajokorttiakaan ole hankkinut, ja OLEN VIELÄPÄ MIESPUOLINEN

5

190

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hittolainen .Mä ole 45 vuotias työkyvyttömyyseläkkeellä ja mun pisin työsuhde on vuodelta -98 1 kokonainen kuukausi (kesätyö).

    • Anonyymi

      Onko sinulla peruskoulun jälkeistä koulutusta? Jos ei, niin opiskele itsellesi ensin ammatillinen perustutkinto alalta, joka työllistää, esim. sosiaali- ja terveysalalta. Tutustu ihmisiin, verkostoidu. Jos vielä lisää opiskeluintoa riittää, niin hakeudu ammattikorkeakouluun tai yliopistoon opiskelemaan alaa, joka työllistää. Autokouluun kerkeät hyvin vaikka muun opiskelun ohella.

    • Anonyymi

      Yksi vaihtoehto olisi myös käydä ensin se autokoulu. Autokoulun käytyäsi voisit hakeutua taksinkuljettajakurssille, jos taksinkuljettajan ajoluvan edellyttämät terveysvaatimukset sinulla täyttyvät ja olet elänyt nuhteettomasti. Sitten töihin talliin, missä pääset ajamaan yhteiskunnan operoimien matkapalvelukeskusten ja/tai yksityisten tilausvälityskeskusten kyytejä. Uskon, että töitä kyllä on nyt ja tulevaisuudessa.

      Kannattaa kuitenkin huomioida, että taksinkuljettajan työ on itsenäistä ja vastuullista, välillä haastavaakin. Samalla se on mielenkiintoista ja palkitsevaa. Jos tykkää asiakaspalvelusta, autoilusta ja vaihtuvista maisemista, niin suosittelen.

    • Anonyymi

      Ymmärrän sinua, aloittaja. On vaikea myös toimia, jos ja kun on masennusta ja ahdistuneisuutta. Itsevarmuus on ajan saatossa niin alhaalla, että on vaikea tarttua uusiin vaativampiin projekteihin. Kaikki sympatiani sinulle. Kuitenkin, sinä olet arvokas ihmisenä, Jumalan luomana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe