Pakotteet puraisivat Venäjän myydyintä automerkkiä ankarasti

Pakotteet puraisivat Venäjän myydyintä automerkkiä ankarasti. VW neuvottelee venäläisten kanssa Škodaa valmistavan AvtoVAZ:in tulevaisuudesta.

Venäjän toiminnot ovat olleet melko merkittävä osa Škodan tulosta, sillä venäläiset ovat tuoneet noin 97 prosenttia yhtiön tuloksesta vuonna 2021, kertoi Škodan talousjohtaja Eugene Onegin yhtiön neljännesvuosittaisessa sijoittajapuhelussa.

Kyyti on kylmää, sillä Škoda myynti putosi 63 prosenttia vuoden ensimmäisellä neljänneksellä ja tulos 83 prosenttia 57 miljoonaan euroon.

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt eivät saa enää komponentteja skodaan joten tuontanto sakkaa myös täysin. Siinäkö oli itäauto skodan tarina? On niitä vielä liikenteessä joitakin, mutta koska varaosia ei saa, niin nekin jää seisomaan melko nopeaan tahtiin. Toki Saksa rynkyttää rupla ovia, mutta venäläiset eivät osta hekään. Tänää näin 3 skodaa. Samanlaisia hassun näköisiä lotjoja ne oli kun ennenkin.

    • Anonyymi

      Taas on kyykmanilla ja myötäilijöillä kateuksissaan Skodasta huoli ja hätä.

      Ajelkaa nyt vaan niillä itäkipoilla Toyotilla. Kyllä niitä venäjän ja Putinin myötäilijän itäturkin kippoja tänne edelleen uitetaan. Olkaa vaan ihan rauhassa.

    • Anonyymi

      Oli mukava ajella luotettavalla Toyota Corolla itselataavalla Hybridillä, 10 km lenkin ajoin ja sitten menin markettiin ostamaan kahvipaketin ja sieltä sitten ajoin kotiin. Mukavaa oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe