Onko edes olemassa laadukasta ja kestävää parranajokonetta?

Anonyymi

Minua riepovat ja risovat nykyajan parranajokoneet. Niitä ei enää saa piuhalla kiinni suoraan pistorasiaan, kuten isävainaan vuosikymmenet kestäneet laitteet (joiden terätkin kestivät), vaan niissä on kaikissa se kulutuskapitalismin itsetuhoista luontoa symboloiva erillinen, laitteeseen upotettu, nuupahtamaan ajastettu ja vaihtokelvoton akku. Nurkkiini oli kertynyt halpisromuja jo muutama kappale, minkä vuoksi viime kerralla ostin tavaratalon kalleimman vekottimen, joka myytiin nimenomaan akun laadulla. Vetää viimeisiä nyt sekin.

Kauppojen tai valmistajien markkinointimateriaaleista ei ota erkkikään tolkkua, sillä ne on laadittu uuskieleen hurahtaneille kulutuskeskeisille metroseksuaaleille. Myös myyntihemmojen turhiin lupauksiin olen kyllästynyt. Ilmianna siis, jos tiedossasi on (minkä hintaluokkainen tahansa) laite joka täyttäisi kaksi ehtoa:

- Akku kestää eliniän (siinäkin tapauksessa että eliniänennuste ylittyisi). Vaihtoehtoisesti akun voisi edes vaihtaa. (Paras tietysti olisi joko kokonaan akuton laite tai sitten edes sellainen, jota voisi käyttää suoraan seinästä ohi akun siinä vaiheessa kun akkupetos taas kerran paljastuu.)
- Terä(t) kestää, kestää, kestää... tai on/ovat nekin ainakin vaihdettavissa.

Tyylipisteillä tai hifistelevillä lisälaitteilla ei ole minulle merkitystä. Ei myöskään vinkillä siirtyä manuaalisiin partahöyliin, koska ajelen vekottimella nykyään molemmat hiuksenikin. Tiedän, että sitäkin varten olisi omia laitteita, teriä ja akkuja, oma kokonainen maailmansa, mutta sen helvetin sentään mieluusti välttäisin...

16

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä! Ennen oli kaikki paremmin. Nykyaikaiset ladattavat koneet ovat verrattavissa hölmöläisten parranajokoneesen: ampiainen tulitikkuaskissa.
      Entisaikojen värähtelymoottorilla varustetut parranajokoneet kyllä surisivat voimakkaasti, mutta niillä sai myös parran ajettua.

    • Anonyymi

      Aika käsi pitää olla, että saa akun pilattua parissa vuodessa. Mutta essonbaarin opeilla sekin varmasti onnistuu.

    • Anonyymi

      Minulla on muutama partakone, mm. Braun Cruzer 5 Clean, joka muistaaksnei maksoi 70-80 euroa. Sitä saa vapaaasti käyttää myös verkkovirtaan kytkettynä. Ajaa tarkasti, mutta ilmeisesti sen vuoksi teräverkko ei kestä kuin 2-3 vuotta. Ohut verkko kun tuppaa kulumaat rikki aika nopeasti.

      Olen aikoinani ratkaisuut tämän teräverkko-ongelman tilaamalla eBaystä Etelä-Koreasta halvalla tarpeeksi varateräverkkoja. Jos akku joskus lakkaa toimimasta, ei haittaa, koska pistorasia on lähellä.

      Ymmärtääkseni kaikkia Brauneja voi käyttää suoraan verkkovirralla, mutta tästä en ole ihan varma. Philipsin koneet ovat usein toista maata (ja jättävät sänkeäkin muilla koneilla leikattavaksi).

      • Anonyymi

        Joo, ilmeisesti Braunilla yhä onnistuu käyttäminen akun, ei ohi, mutta sentään läpi, verkkovirralla. Mutta tämäkin vain halvimmissa malleissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, ilmeisesti Braunilla yhä onnistuu käyttäminen akun, ei ohi, mutta sentään läpi, verkkovirralla. Mutta tämäkin vain halvimmissa malleissa.

        Ei taida enää onnistua ihan uusimmissa malleissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei taida enää onnistua ihan uusimmissa malleissa.

        Valitettavasti olet oikeassa. Lankesin tuollaiseen halpikseen yhden firman neuvonnan suosituksesta. Mutta laite on tosiaan suunniteltu niin, että kun sen virtajohdon laittaa paikoilleen, niin kone pysähtyy saman tien. Vituttaa aivan tavattomasti.


    • Anonyymi

      Fiskarsin pikkukirveellä saa ajettua parran hyvin, eikä tarvitse lainkaan atomivoimaa.
      Kirveen pitää vaan olla terävä.

      • Anonyymi

        Eikö rälläkkä kävisi?


    • Anonyymi

      Minulla nuukahti partakoneestani 20-30 vuotta sitten akku lähes uutena. Verkkovirrralla toimii edelleen.

    • Anonyymi

      Antaa parran kasvaa. Ei tarvitse päivittäin edes peilin edessä seistä töröttää. Säästyy rahaa, aikaa ja myös luonnonvaroja.

    • Anonyymi

      Partakoneen akun voi vaihtaa itse, mutta se vaatii yleensä juottamistaitoja. Edellisessä Philipsissä tein sen kahteen kertaan, mutta sitten 15 vuoden jälkeen petti mekaaninen virta- ja rajauskytkin. Akkuja löytyy kyllä, kunhan ensin koneen avattuaan saa selville sen tyypin.

      Isompi ongelma ainakin Philipsissä on varaterien kohtuuton hinta: suunnilleen samalla rahalla saa uuden koneen. Itselläni on pehmeähkö partakarva, joten terät ovat kestäneet.

      • Anonyymi

        "Isompi ongelma ainakin Philipsissä on varaterien kohtuuton hinta"

        Olet oikeassa! Sama tilanne Braunilla. Joitakin vuosia sitten tilasin Etelä-Koreassa toimineelta e-Bay-kauppiaalta kahdeksan Brauniin sopivaa teräverkkoa hintaan 16 euroa kappale postikuluineen. Helsingin Itäkeskuksessa toiminut kivijalkakauppa myi samoja teräverkkoja noin 35 eurolla.

        Noh, eihän 35 eurolla vielä uutta Braunia saanut, mutta hinta oli ulkomailta ostettuna kuitenkin alle puolet suomalaisen kaupan hinnasta. Nykyisin tilaaminen taitaisi tulla kalliimmaksi, kun pitäisi maksaa joitakin tullejakin.


      • Anonyymi

        Joo ihmettelen valitusta akuista nehän kestävät vuoskymmenen, mutta terät ei ja siinä vaiheessa kun niiden hintoja katselee onkin melkein sama ostaa uusi kone.


    • Anonyymi

      Partakoneet on huijausta. Valmistajien salajuoni. Muka ajavat partaa, mutta istuttavat samalla uutta kasvamaan. Eikä ihmiset ees tajua, että koko juoni on heidän nenänsä edessä, partakone on kone, joka tekee partaa.

      • Anonyymi

        Kirjaimellisesti nenänsä edessä :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6503
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      197
      6047
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      27
      5579
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      125
      4348
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      173
      3615
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3405
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      32
      3097
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      288
      2602
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      18
      2547
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      141
      2422
    Aihe