Tärkeimpiäkin kohteita varmasti löytyisi kuin potkupallo turnauksen järjestäminen ja sen mainostaminen. Paikallisille omaishoitajille ja kehitysvammaisille rahaa riittää muutama tonni.
Eniten avustusta kaupunginhallitus myönsi Kokkola Cupin järjestämiseen ja markkinointiin, yhteensä 22 000 euroa. Avustusanomuksia saapui tänä vuonna huomattavasti edellisvuosia enemmän. Avustusten jaossa on painotettu hankkeiden paikallisuutta ja osallistavuutta.
Kaupunginhallitus päätti myöntää 15 000 euron toiminta-avustuksen Anders Chydenius -säätiölle. Avustus maksetaan kaupunginhallituksen avustusmäärärahasta.
Lisäksi kaupunginhallitus myönsi 10 000 euroa kokkolalaisten veteraanien kuntouttamiseen. Avustus irrotetaan kaupunginhallituksen avustusmäärärahasta. Summa on Soiten tekemän arvion perusteella sopeutettu edellisvuoden kuluihin ja veteraanien tämänhetkiseen määrään. Palvelutarpeen arvion tekee Soiten hoivan ja hoidon yksikön henkilökunta. Lisäksi avustuksesta voidaan kattaa seppeleen hankinta veteraaniyhdistykseen kuulumattomalle jäsenelle.
Kaupunki jakaa vuosittain avustuksia myös Kokkolan kaupungin sosiaalisiin tarkoituksiin perustettujen rahastojen tuotoista. Rahastoja on kaksi.
Eniten tuetaan Kokkolanseudun omaishoitajat ry:tä, jonka tukisumman kaupunginhallitus korotti 3 000 euroon. Kokkolan kehitysvammaisten tuki ry:tä avustetaan 2 000 eurolla ja Lohtajan sotaveteraanit ry:tä 1 500 eurolla. Sotaveteraanien tuki kohdistetaan yleisiin menoihin sekä veteraanien puolisoiden ja leskien hierontaan.
Potkupallo mainontaan 22 000 euroa
5
64
Vastaukset
- Anonyymi
Tuohan on suoraa tukea GBK jalkapallo toimintaan. Vallitsevassa tilanteessa ylimääräiset rahat tulisi käyttää maanpuolustukseen tai auttaa Ukrainaa. Potkupallo turnauksen osallistumisen pitää maksaa osallistuva seura tai pelaajien vanhemmat ei Kokkolan veronmaksajat.
- Anonyymi
Samat summat tasavertaisuuteen vedoten,Kokkolan Veikoille,Tiikereille,KPV lle,Ykspihlajan Reimalle,Öja Boll klubille,Ullavan kilvalle ja Jymylle .ja lisää mitä näitä on .Virkamiehet gbk n cupissa,ei ihme että avustusta tulee .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samat summat tasavertaisuuteen vedoten,Kokkolan Veikoille,Tiikereille,KPV lle,Ykspihlajan Reimalle,Öja Boll klubille,Ullavan kilvalle ja Jymylle .ja lisää mitä näitä on .Virkamiehet gbk n cupissa,ei ihme että avustusta tulee .
Varmaan saavat saman verran kun vuodesta toiseen järjestävät jotain yhtä isoa kuin Kokkola cup!
- Anonyymi
Pallot on kalliita ja niitä joutuu paljon hukkaan kun ne potkivat niin pitkälle
- Anonyymi
Hybridi Areena ei ole tarve rakentaa maakuntasarjan joukkueille .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15411034Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474275Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58654022Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1953653PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013486Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013340Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161295Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155998Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun269957