Uskonto ja sodat

Iät ja ajat uskonnon varjolla on sodittu ja soditaan. Miksi uskonnon varjolla tehdään kauheuksia?
585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Venäjän isä kirilli on selkeästi saatananpalvoja. Saatana asuu Kremlissä.

1Äänestä

Ei tarvii niin kauan mennä. SRK saatana asuu Oulussa

Äänestä

Ef 6:
10. Lopuksi: vahvistukaa Herrassa ja hänen väkevässä voimassaan.
11. Pukekaa yllenne Jumalan koko taisteluvarustus voidaksenne kestää Paholaisen juonet.
12. Emmehän me taistele verta ja lihaa vastaan vaan hallituksia ja henkivaltoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita ja taivaan avaruuden pahoja henkiolentoja vastaan.
13. Ottakaa sen tähden yllenne Jumalan koko taisteluvarustus, niin että voitte pahana päivänä tehdä vastarintaa ja kaiken suoritettuanne pysyä pystyssä.
14. Seisokaa siis kupeet totuuteen vyötettyinä, pukeutuneina vanhurskauden haarniskaan,
15. ja olkoon kenkinä jaloissanne alttius rauhan evankeliumia kohtaan.
16. Ottakaa kaikessa uskon kilpi, jolla voitte sammuttaa kaikki Pahan palavat nuolet.
17. Ottakaa myös pelastuksen kypärä ja Hengen miekka, joka on Jumalan sana.
18. Tehkää tämä kaikki alituisessa rukouksessa ja anomisessa rukoillen joka hetki Hengessä. Sen vuoksi valvokaa kaikessa kestävinä ja rukoilkaa kaikkien pyhien puolesta
19. ja minunkin puolestani, että minulle, kun avaan suuni, annettaisiin oikeat sanat julistaakseni rohkeasti evankeliumin salaisuutta,
20. jonka vuoksi olen lähettiläänä, kahleissa. Rukoilkaa, että puhuisin rohkeasti, niin kuin minun tulee puhua.

Äänestä

> Miksi uskonnon varjolla tehdään kauheuksia?

Aina kun joku ryhmä kasvaa suureksi, se herättää vallanhimoisten kiinnostuksen. Ja kun he lopulta saavuttavat valta-aseman, alkavat he toteuttaa omia julmuuksia. Ei ole väliä mistä ryhmästä kyse, valta houkuttelee aina tietynlaisia ihmisiä, jotka sitten tuovat mukanaan kärsimystä ja pahuutta. Siksi valtaa ei pitäisi missään tapauksessa keskittää ihmisille.

Äänestä

Putin saa syntinsä anteeksi ja paratiisissa sitten tavataan.
Mitäs meinaatte siellä ikuisuudessa hänen kanssaan teetä hörppiessä rupatella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Iät ja ajat uskonnon varjolla on sodittu ja soditaan. Miksi uskonnon varjolla tehdään kauheuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu