Joko olisi aika Denolle?

Anonyymi

Node.js:ää tekemässä ollut Ryan Dahl on tehnyt jonkun aikaa sille vaihtoehtoa nimeltään Deno, jossa vaikuttaisi olevan luultavasti parannuksiakin, kuten ettei sillä tehty sovellus pääse vahingossa nettiin, jos ei lupaa ole erikseen myönnetty.

Node_modules hakemiston sijaan paketit käydään suoraan url-osoitteella, ja cachetetaan myöhempää käyttöä varten. Selaimesta tuttu window-objekti on myös mukana, mikä mahdollistaa kyseisen objekti metodien käyttämäisen, kuten fetchin.

https://en.wikipedia.org/wiki/Deno_(software)

13

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parasta kuitenkin on että Deno on tehty Rustilla.

    • Anonyymi

      Taas uusi JavaScript -kirjasto? Hitto noita tulee kuin sieniä sateella, työpaikan sovellus on jumissa edelleen jQuery:ssa, kun on niin iso ja tosi hankala oli siirtää esim Reactille, meni liikaa aikaa yrityksessä siirtää se Reactille.

      • Anonyymi

        Olen monesti ihmetellyt, miksi isoja systeemejä pitäisi siirtää uuteen ympäristöön. Olen kuullut yliopistotutkijoilta, että toisinaan joissain projekteissa voi olla vuosikymmeniä vanhoja softia hoitamassa jotain rutiinihommaa. Tekee halutun asian ja jos ei taivu kaikkeen, niin sitten homma tehdään toisella ohjelmalla.


    • Anonyymi

      UNOHDA! wapuselle niin kovin vaikeeta tää elämä.

    • Anonyymi

      Parhaiten mielenterveys säästyy, kun pitää näppinsä kaukana Javashitistä. Mikään kirjasto ei pysty pelastamaan sitä faktaa että koko viritys on läpensä mätä eikä sitä pysty pelastamaan mikään.

      • Anonyymi

        Se on vaapun mielipide!


      • Anonyymi

        .NET se vasta paskaa on!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        .NET se vasta paskaa on!

        .NET on kylläkin se kaikista ylivoimaisesti paras ja parhaiten suunniteltu ekosysteemi ja tästä kertoo myös gallupit joiden mukaan .NET Core on saanut eniten kehuja rajapinnoistaan. Javascript on kuin läjä paskaa, jota on lähdetty parfymoimaan ja koitettu saada siitä kerta toisensa jälkeen siedettävämpää viritystä (ES5, ES6, Typescript...) niin, että se on aikojen saatossa äitynyt äärimmäisen hankalaksi ja monimutkaisesksi käyttötyökalujensa suhteen, mutta paska on paska eikä miksikään muutu vaikka kuinka yrittää! Sen ainut tehtävä on kuolla pois.


    • Anonyymi

      MIT-Licenssi, voi pyyhkiä persettä koko rypistyksellä!

      • Anonyymi

        Selitä toki miten maailman vapaakäyttöisin lisenssi pilaa softan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Selitä toki miten maailman vapaakäyttöisin lisenssi pilaa softan?

        Ei ole vapaa käyttöisin!


      • Anonyymi

        En laskisi mitään kielen varaan jota hallitsee yksi äijä!


    • Anonyymi

      Mitä sillä tenulla voi sitten tehdä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7793
    2. 113
      6064
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5197
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4556
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3024
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe