Kävin todennäköisesti käänteismaailmassa unissani

Oli ihan scifi juttu. Nukahdin yöksi ja näin samaa unta, jota olen monesti nähnyt sellaisesta kaupungista. Ymmärsin, että kyseessä oli Helsinki, vaikka se olikin paikoin hyvin erilainen. Minun näkemässäni kaupungissa Helsingin yliopisto oli yhdistetty johonkin keskustaostariin ja siellä oli näyttäviä ja suuria portaita. Siellä oli uloskäynti, josta menin aukiolle, jossa oli erilaisia kebabravintoloita ja ravintola Chalupa. Siellä oli meksikolaismies, joka yritti huumata minun muovipakkauksessa olevalla appelsiinimehulla, johon oli sekoitettu tinneriä. Siellä maailmassa myös sana fermentoida tarkoitti eri asiaa, koska Helsingin vedet olivat ilmeisesti saastuneet ja siellä piti fermentoida eli puhdistaa vesi. Ennen kuin päädyin rinnakkaismaailman Chalupaan, kävin jossain kahvilassa, jossa minulle tarjottiin monta eri juomaa alkujuomina, myös lasillinen fermentoitua vettä. En ole varma, mistä tässä on nyt kyse, mutta kaupunki on samannäköinen joka kerta kun tätä unta näen. Olen nähnyt näitä unia jo nuoresta. Yleensä niissä minulle tapahtuu jotain pahaa, johon sitten herään. Onko tämä nyt se sama maailma, josta kuulin että siellä Beatles ei koskaan hajonnut? Minusta tuntuu, että tässä scifissä jutussa on jotain perää.

2

1170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et ollut kuitenkaan matkalla Delta Quadrantissa Starship Voyagerin mukana miehistössä.

    • Anonyymi

      Ainahan näitä näkyjä koetaan Etelä-Amerikan yhteydessä, mistä luulisi että ollaan hyvin tietoisena. Mikähän järki tässä sitten yleensä on? Miksi Etelä-Amerikan kulttuuria tarjoillaan näin ilman mitään muuta selitystä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5626
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      96
      4853
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4804
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      391
      2359
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2266
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1996
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe