Moi, onko tähän jotain nyrkkisääntöä, että minkä paksuinen teräsvaijeri on tarpeen miksikin harukseksi. Itselläni Albin Vega ja pitäisi vaihtaa etuharus, kun edellisessä alkoi säikeet katkeilemaan. 6mm teräsvaijerilla näyttäisi olevan 2800kg murtolujuus, joten luulisi riittävän.
Onko säikeiden määrällä jokin merkitys? Löytyy lähemmäs 40 phuesta säikeestä koostuvia ja sitten vähän paksummasta mutta harvemmassa säikeestä.
Onko säikeiden määrällä jokin merkitys? Löytyy lähemmäs 40 phuesta säikeestä koostuvia ja sitten vähän paksummasta mutta harvemmassa säikeestä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lähinnä siis se kiinnostaa, että onko tässä jokin purjehtijoiden suosima vaijerityyppi, mitä pitkin purjeen hakaset luistaa hyvin hatusta pitkin purjetta nostaessa.
Veneissä seisova riki on aina 1x19 tai rodia. Ohutsäikeiset venyvät liikaa ja eivät kestä.
Veneen suunnittelija on määritellyt vanttien ja staagien koot. Jos niitä ei löydy, voi nyrkkisääntönä käyttää vanteille murtolujuus sama kuin veneen paino, etustaagille hiukan vähemmän ja takastaagille puolet.
Luokkasääntö näyttää vaativan vähintään 5 mm:
https://vegaklubben.se/om-vega/klassregler
6 mm 1x19 riittää siis varmasti. Ehkä myös 5 mm.
Kiitos vastauksesta. Googletin jonkin aikaa, mutta en saanut selvää vastausta, mutta kommenttisi sai minut oikeille raiteille. Kiitos.
Ongelmaksi näköjään tuli se, ettei koko maasta näyttäisi löytyvän 1x19 teräsvaijeria. Lähimmäksi pääsi joku pk-seudun veneilyliike, joka myi muovipäällystettyä tavaraa.
Pitänee tilata siis Ruotsista, kun saatavuus näin heikkoa.
Kyllä sitä taatusti saa rikipajoista, kuten Vene Bremer ja Rig Man.
Eihän kukaan käytä nykyään pelkkää teräsvaijeria, vaan haponkestävää AISI 316. Luokkasäännötkin vaativat ruostumatonta. Haponkestävää saa varmasti kaikilta rikintekijöiltä, hinta (viime kesänä) 4-4,50€/m, päätteet 16-20€/ kpl, puristustyö7-9 €. 5mm varmaan riittäisi ja olisi halvempaa.