Tämä vuoden rekisteröintitilastojen mukaan itselataavat hybridi-Tojotat ovat eniten suomalaisten mieleen. Tämä on ymmärrettävää, sillä maassamme ajomatkat ovat pitkiä, eikä latausmahdollisuutta monilla autoilijoilla ole. Toyota on löytänyt oivan markkinaraon, ja siksi se kassakone niin kovasti kiliseekin.
Itselataava hybridi-Tojota on kunkku
Anonyymi
2067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Eipä kassakone kilise tuolla muualla Euroopassa, täälä kumminkin tuo myynti on Euroopan tasoon verraten pientä.
Mitens sitte maailmanlaajuisesti sun mielest Tojolla menee?
Kiliseekö Tojon kassa vai kuin menee?
Me asutaan Euroopassa,. Eipä ne Amerikan ja Aasian automyynnit meille mitään kuulu. Tojolla on siellä omat tehtaansa ja täällä omat.
Oljenkorret alkaa olla jo tasoa sälittävä ja naurettava. Omalla maalla ei niin väliä eikä koko maailmallakaan kunhan muualla Euroopassa myydään omien maiden valmistamia? Suomella kun ei ole omaa merkkiä niin voi valita järjellä.
Ja silti suurin osa ajasta mennään sähköllä. Kätevää ja taloudellista.
Sinuun on mainos mennyt täydestä !
Ja kulutus kuitenkin 4,5-7,5 litraa.
Mitä se kulutus olisikaan jollei sähkö avustaisi?
Mun munat kilisee kun näen tojon tientukkona liikenteessä. Mitäs terot tähän.
Ai kuksmanniautoilijalla on munatkin kuin kulkuset. No eipä yllätä....
Ei kannata tyhjentää pusseja ennen ajoonlähtöä.
Keillä ajomatkat ovat pitkiä valitsevat alleen muuta kuin Toyotaa. Joten kirjoituksellasi ei ole perusteita.
Polttoaines on kallista jopa toyotalla kurvaamiseen, kyllä sen tarttis kulkee pyhällä hengellä?😥😥
Se pyhä henki on Toyota kauppiaan taskussa ja siihen vaarit ja setämiehet lankeaa aina samaan harhaan.
Näemme juuri nyt hyvin paikallisen Suomen korpimaille keskittyvän latauskelvottomien tojojen joutsenlaulun ennen lopullista kuolemaa. Sen mahdollistaa länsiautojen komponenttipulasta johtuva kyvyttömyys toimittaa jo tilattuja autoja.
Esim koko VW:n sähköauto-tuotanto on myyty jo yli vuodeksi eteenpäin ja lisää tilauksia sataa koko ajan.
Tojon turkkilainen halpiselektroniikka ei ole kärsinyt toimitusvaikeuksista, se kärsii vain siitä että se ei toimi Suomen pakkasissa.
Kun tilanne normalisoituu niin tojon latauskelvottomilla ei ole muuta roolia kuin kuolla pois ladattavien edestä.
Toyota on niitä merkkejä joihin saa vielä osia lähes rajattomasti. Heidän onni on, että käyttävät sitä halvinta ja surkeinta elektroniikkaa jota on jokaisessa halvassa elektroniikka laitteessa, mutta se on asiakkaan tappio kun se ei toimi kuten pitää.
Autot ei käynnisty pakkasilla, jarru herjaa vikaa, eikä korjausta osata tehdä ja anturit toimii vain ihanne olosuhteissa.
Odotellaan kunhan maailman tilanne rauhoittuu ja tuotannot pääsee taas normalisoitumaan, niin saamme ostaa parempia autoja.
Hihii - Skodahönöboy on puhunut - AMEN.
Taitaa toi skodahönöboy olla kaalivankkuri-kauppias ite.
Skoodan osat on boikotissa vennään rajan takana, ei tuoda länsimaihin ku pakotteet jyllää.
Aloituksen otsikossa on kirjoitusvirhe, saisit olla tarkempi.
Kunkku vai Runkku, siinä on jonkinlainen ero.