Ajan mazdalla koska...

Anonyymi

Se vaan on kertakaikkiaan hyvä. Ajakoon muut millä haluaa tai mihin pennoset riittää.

31

1465

    Vastaukset 31

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä, minä ajan paremmalla premiumilla ja olen myös tyytyväinen.

    • Anonyymi

      Mikä Mazda aloittajalla on??

      • Anonyymi

        Mikä malli?


    • Anonyymi

      Minä ajan dacialla. On parasta laatua ja mihin hintaan!! Niin, se laittaa mietityttämään.

    • Anonyymi

      Dacia, muovinen Romapommi

      • Anonyymi

        Daciassapa on Rombatin akku. Revi siitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Daciassapa on Rombatin akku. Revi siitä.

        Vai niin , ei kiinnostav, LAATU MAKSAA !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Daciassapa on Rombatin akku. Revi siitä.

        Minullapa on Vartan akku....revippä siitä!


    • Anonyymi

      Ajan Mazda 6:lla,koska se syö helevetisti bensaa..taajama-ajossa 15-18l/100km!! Mistä moinen jano voisi johtua..? Auto on vm. 2011, 2.0,155hv.

      • Anonyymi

        Epäonnistuit trollina .....


      • Anonyymi

        Minullakin on 2011 kuutonen. 155hp , kuluttaa maantiellä 6litraa ja kaupungissa 8-9litraa


    • Anonyymi

      Pitsa mahassa ja Matsa pihassa :P

    • Anonyymi

      Mulla ollu 4 Mazdaa eikä mistään niistä ole pahaa sanottavaa.

    • Anonyymi

      Mazda on se paras Japski.

    • Anonyymi

      Tykkään 80-luvun mazdasta koska kestaa

    • Anonyymi

      Ois kiva omistaa 323. 929 ja 626 ja 323 ja 22 mazdaa

      • Anonyymi

        Parhaat 626 ovat (1992-2000), Parhaat 323 ovat (1989-1995) ja (1998-2000) . Parhaat 121 ovat vuodelta (1988-1991).


    • Anonyymi

      Mazda 6 on tyylikäs, sekä mukava ajella.

    • Anonyymi

      6 tuplaturbo diesel yli 200-heppaisena on ihan hilpee perheauto mitä nyt eturenkaita kuluu. Kävin pitkästä aikaa soratiellä ja corollaapuistattavassa kiharassa suunta säilyi eikä alustakaan kolissut. Tervetuloa Passatilla perässä :-)

    • Anonyymi

      Edelliseen lisäten Mazdan viilimukikääntölaakerit alkavat tehdä kuolemaa, narskuivat katsastuksessa. Auto on jo kauniisti sanottuna hiukan premium kovassa sivutuulessa, mutta muuten kulkee kuin juna. Täytyypi kai kaivaa kupeesta sen 70 juuroa ja vaihdattaa ne huollossa, taitaapi olla tyyppivika. 3sessa kestivät 120 tkm mutta raskaampi 6 jupisee jo 70 tkm kohdalla... nämä zoomzoomit on tehty siis samoilla kilkkeillä 3->CX-5. Veikkaan kevythenkisten bensamallien kestävän ajasta ikuisuuteen, mutta riisseleissä raskaampi motti ja tyhjäkäynniltä alkava vääntö on vähän liikaa pikkuisille muoviosille. Mazdassa siis laakerina on 2 viilipurkkia, joiden reunuksen alla on nippu kuulia. Wanhassa Volvo 240:ssä oli jyhkeä kuulalaakeri by SKF paitti mun vimpassa joku halpis joka sanoi jumps. Saabopeleissa oli 2 plootua päällekkäin ja välissä kuulia, lisätään tilkka suolaa ja JUMPS. Tehostettu GM-steering jaksoi käännellä jumikumeja kunnes etujouset sanoivat NAPS ja instant amismadallus oli siinä. Takavuosina asfalttia nuuhkivia Saab 900 ja 9-3:sia oli paljon, Vectroja ei kukaan edes laskenut. Saabinmulkku sattui vaan laskuttamaan korjauksen täydellä hinnalla, 2K rahaa... saabisteilla vilisi silloin silmissä 96:n satkun huollot, mutta joka Saabiin tarttuu niin siihen hukkuu. Samaan aikaan vastaavia Opeleita hylättiin luontoon samoista ja monesta muustakin syystä, Vectra B nyt vaan ihan oikeasti ei ollut auto.

    • Anonyymi

      Ei pahaa sanottavaa. Ajettavuus on aina ollut omaa luokkaansa ja japseja pitkään vaivannut pienpenkkisyys korjautui 3- ja 6- malleissa. 3 oli aikoinaan hilpeä peli, tehottomalla 1,6:lla sillä näytti närhen munat vaikka mille verrarille mutkatiellä, kinnerillä suhauttaa hilpeesti 3 numeroa lasissa sellaisiin mutkiin, joissa saksanseisojille 80kin on liikaa. Mun nykyinen 6 2018 on perinyt samoja geenejä, istuu kuin tauti tiessä... liiankin hyvin, sisäkorvaa huijaava G-vectorwhatever -systeemi antaa laskea mutkat läpi rengaskauppiasta miellyttävillä nopeuksilla. Aika hassua ajella bemarilla kurviin, jossa 80kin vaatii tarkkuutta kun muistaa, että latasit eilen vakkari päällä matukalla 93:a samaan paikkaan kaivellen purkkaa pussista

    • Anonyymi

      6. vuosi lähti CX5:lla keväällä. Ajettu n. 170 tkm. En vieläkään tiedä niistä huonoista puolista. Kaikki toimii hyvin - ruostetta sen verran, että jurri ja juuri silmällä erottaa tukirakenteissa. VW:n jälkeen aivan uskomatonta.

    • Anonyymi

      Mazda nyt on täysi romu. Ruosteessa jo uutena ja ajo-ominaisuudet ovat ala-arvoiset.

      • Anonyymi

        Kateellisia riittää, kun oma auto Mazdan tasolla ei ole.. ruoste ei ole vaivannut Mazdoja kymmeneen vuoteen, kun tuolloin tulivat ne skyactiv-tekniikat, jolloin moottorit, alustat ja korit vaihtuivat Mazdassa..


    • Anonyymi

      Se on ihana auto, meidän iskä aina hokee sitä....niin oli edellinenkin merkki

    • Anonyymi

      Mazda 6:lla on hienot värit, helmiäispunainen ja sininen. Lisäksi olen nähnyt mallista
      pari oranssia ja keltaista kutosta.

      Mutta näin mökkinaapurilla ruskean värisen, eipä ole aikaisemmin näkynyt. Oliskohan joku lannoitusfirman värittämä, vai onko orkkisväri ??

      • Anonyymi

        Ruostesuojamaalin väri. Hitsaustaito on Mazdan omistajalle tärkeä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruostesuojamaalin väri. Hitsaustaito on Mazdan omistajalle tärkeä.

        Sinä puolestasi et osaa minkäänlaisia taitoja. Eihän niitä tosin siellä tarkkailuluokalla opetetakaan...


      • Anonyymi

        Ei ole aikaisemmin näkynyt, mutta tänään
        Espoon Vermon lähellä aiheutti ruuhkaa ruskea Mazda, ei siinä ainakaan ollut lannoite- tai turvefirman logoja. Olisko joku älyväläys ja ylimaalattu jälkikäteen ruskeaksi ?

        Ei todellakaan mikään kaunis, mutta sopi kuljettajan saman väriseen "nahkapipaan".


    • Anonyymi

      Mazdan omistajat keskivertoa tyytyväisempiä autoonsa. No ei huono sana!

    • Anonyymi

      OIS UPEETA OMISTAA 44+53-97 AUTOA JA NÄIN
      1. OPEL ADMIRAL
      2. OPEL KÄPITAN
      3. BMW 700
      4. BMW 1800
      5. BMW 2000
      6. BMW 2002
      7. FORD ZODIAC
      8. FORD ZODIAC
      9. FORD CONSUL
      10. FORD CONSUL
      11. FORD GRANADA
      12. FORD CAPRI
      13. MAZDA 323 F
      14. MAZDA 626
      15. MAZDA 626
      16. MAZDA 323
      17. MAZDA 929
      18. MAZDA 323 F
      19. MAZDA 818
      20. MAZDA 1000
      21. MAZDA 323 F
      22. MAZDA 626
      23. MAZDA 929
      24. MAZDA 626
      25. TOYOTA COROLLA AE86
      26. TOYOTA COROLLA AE86
      27. TOYOTA SUPRA
      28. TOYOTA SUPRA
      29. TOYOTA COROLLA
      30. MAZDA 323 4WD
      31. MAZDA 818
      32. MAZDA 929
      33. TOYOTA SUPRA

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      387
      945
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      215
      756
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      696
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      70
      670
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      659
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe