Tuomio tuli.Rehtori ja iltapäiväkerhon esimies saivat sakkoja.

Anonyymi

SATAKUNNAN käräjäoikeus on tuominnut raumalaiskoulun rehtorin ja iltapäivä­toiminnan esimiehen sakkoihin vammantuottamuksesta ja tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.

Tuomio koskee helmikuussa 2020 koulun iltapäiväkerhossa tapahtunutta turmaa, jossa suuri tarvikekaappi kaatui 7-vuotiaan pojan päälle tuhoisin seurauksin.

Poika oli avannut yli kaksimetristä kaappia molemmista kädensijoista vetämällä ja pitämällä samanaikaisesti jalkaan kaapin sokkelia vasten. Kaapissa säilytettiin lasten lautapelejä.

Lapselle aiheutui kallonmurtumia ja aivoverenvuotoa. Hän päätyi leikkaukseen ja tehohoitoon lähes kuukaudeksi. Tämän jälkeen hän joutui vuodeosastolle vielä yli kuukaudeksi.

Tuomitun rehtorin ja esimiehen maksettavaksi määrättiin 25 päiväsakkoa, jotka heidän tuloillaan tekivät 1 425 euroa ja 850 euroa.

Lue lisää: 7-vuotias poika sai ilta­päivä­kerhossa vakavan aivo­vamman ja joutui päivä­kausiksi teholle – järkyttävää tapausta puidaan oikeudessa

UUDEHKO raumalaiskoulu oli aloittanut toimintansa vain muutamia kuukausia ennen turmaa syyslukukaudella 2019.

Tuomiosta ilmenee, että iltapäiväkerhon henkilökunta oli useasti pyytänyt kaluste­toimittajan asentajia kiinnittämään kaapin kunnollisesti seinään, koska kyseessä oli turvallisuusriski.

Asentajat eivät pitäneet lupaustaan. Tieto tästä saavutti myös rehtorin ja esimiehen. Oikeudessa ruodittiin, kenelle vastuu kaapin kiinnittämisestä ja asian varmistamisesta olisi kuulunut.

Selvisi, että hallintohimmelin syövereissä vastuuta oli palloteltu taholta toiselle.

Lue lisää: 12-vuotias vakavasti sairas tyttö ei päässyt hoitoon ja kuoli kaksi päivää myöhemmin – lääkäri selvisi sakoilla

ILTAPÄIVÄTOIMINNAN esimiehen mukaan koulun laitosmies oli kieltäytynyt kiinnittämästä kaappia, koska se oli kuulunut asentajien tehtäviin.

Myöhemmin koululla pidettiin riskienkartoitus, jonka jälkeen esimies oli kirjannut kaapista tiedon kaupungin riskiarviojärjestelmään.

Esimiehen palvelupyyntö ei kuitenkaan edennyt mihinkään, sillä järjestelmän kautta ei voinut lähettää viestiä kaupungin ulkopuoliselle taholle. Oikeuden mukaan esimies oli viimeistään tässä vaiheessa menetellyt huolimattomasti jättäessään asian sikseen.

Käräjäoikeus katsoi, että esimiehen olisi pitänyt lähettää pyyntö kaupungin tilapalveluihin ja korostaa kaapin aiheuttamaa turvallisuusriskiä. Tarvittaessa hän olisi voinut soittaa ja varmistaa, että asia tulee hoidetuksi.

Myös koulun rehtori oli loppuvuodesta 2019 kuullut, että kaappi on yhä kiinnittämättä. Käräjäoikeus katsoi, että rehtori olisi hallinnollisen asemansa perusteella voinut määrätä koulun laitosmiehen kiinnitystöihin tai ottaa itsekin yhteyttä tilapalveluihin.

Lue lisää: Opettaja huomautteli kännykästä – ysiluokkalainen tyttö sanoi ruman sanan ja iski ”salamana” kiinni

TUOMITUT kiistivät syyllistyneensä rikoksiin. Kaksikko vetosi muun muassa siihen, ettei heillä ollut asiantuntemusta kalusteasennuksesta.

Heidän mielestään oli perusteltua luottaa siihen, että kaappi oli turvallinen sellaisena kuin tavarantoimittaja oli sen paikalle tuonut.

Lisäksi rehtori ja esimies vetosivat siihen, että koulutilojen rakentaminen ja kalustaminen oli vielä osin keskeneräisessä vaiheessa koulun alkaessa syksyllä 2019.

– Käräjäoikeus ei hyväksy tätä vastaajien väitettä. Iltapäiväkerhon henkilökunta on heti kaapin asennuksen jälkeen pitänyt kiinnittämätöntä kaappia vaarallisena, tuomiossa todetaan.

Käräjäoikeus huomautti myös, että yhden kaapin seinään kiinnittäminen oli taloudelliselta arvoltaan merkityksetön työ.

Tuomio ei ole vielä lainvoimainen, sillä siitä voi valittaa hovioikeuteen. Sakkojen lisäksi tuomitut määrättiin maksamaan noin 2 000 euroa vastapuolen oikeudenkäyntikuluja.

3

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On sääli, Rauman koulun tapauksessa, että alun perin kaapin asentanut on niin ammattitaidoton, ettei osaa työtään. Lisäksi työn tarkastanut on ollut osaamaton työnsä suhteen. Sitten tuomitaan sellaisia henkilöitä, jotka eivät välttämättä ole täysin sisäistänyt, tai ylipäätään saanut kunnon tietoa vaarasta, jonka kiinnittämätön kaappi aiheutti. Ilmeisesti alun perin onnettomuuden syypäät pääsevät kuin koira veräjästä. Sitten ihmetellään, ettei opettajien työ, edes tarha asteella ei kiinnosta ammattina enää.

      • Anonyymi

        Jotain pitää rehtorin ja esimiehen vaan ymmärtää.
        Tämä asia kuitenkin ei ole mitään rakettitiedettä.


    • Anonyymi

      Opettajankoulutuslaitoksella EI opeteta kaappien asennusta. Toki tiedän tapauksen ammattikoulusta Raumalla, kun oppilas sirkalasi kätensä, opettaja sai 5000e sakon.
      Ei ollut kuulemma vartioinut kokoaikaa. Alkakaa opettajiksi, on hienoa työtä ja mukavaa ja todella hyvä palkka. Ite en ala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      102
      2861
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      54
      2111
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2077
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      59
      1795
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1632
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1336
    7. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      80
      1001
    8. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      72
      994
    9. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      988
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      130
      964
    Aihe