Lajien välisestä paremmuudesta

Morgan

Tere!

Suoraan sanottuna alkaisi nyppiä kunnolla joidenkin kaikkitietävien nalkutus eri lajien paremmuudesta toisiinsa verrattuna, jos moisista sammakoista edes viitsisi ottaa pulttia. Pahimpia ovat nämä omien full-contact-lajiensa erinomaisuutta hehkuttavat tyypit. Onneksi minulle on lähes yks hailee mitä kukin ajattelee, harrastaa tai lässyttää, mutta ihan vastavetona hieman kommentoin. Mitä ihmettä se kenellekään kuuluu hipataanko karatesalilla vai ei? Mitä se keneltäkään on pois, jos toisella salilla ei vedetäkään senkkaa nenästä tai hakata aivoja muusiksi? Olisiko jalkapallo parempi laji jos siinä pyrittäisiin potkimaan päähän, häh!? Ketä moinen menettely oikein palvelisi? Mitä ihmeen klamouria siinä on, jos toista pyritään satuttamaan mahdollisimman paljon?

Oma lajini on nyrkkeily, eikä tulisi mieleenikään alkaa paasaamaan sen paremmuutta toisiin lajeihin verrattuna. Lujassa kontaktissa ei ole mitään hienoa eikä ylevää ja olenkin aina pyrkinyt pidättäytymään kovasta kontaktista. Itselleni nyrkkeily on aina ollut pääasiassa miellyttävä ja haastava harrastus, mutta toki myönnän mieltymykseni itsepuolustuksen kehittämiseen. Nyrkkeily on mielestäni hyvä itsepuolustuslaji, varsinkin kun siihen yhdistetään sopivasti punttitreeniä. En kaipaa vähääkään aivojen moukaroimista muusiksi tai luunmurskaamista harjoitteluuni, vaikka tavoitteeni ovatkin nuo mainitsemani. Asiantuntevalla harjoittelulla ja kevyellä sparrilla (vertaa joidenkin mainitsema ns. hippakarate) tulee kyllä tulosta mitä tulee itsepuolustuksen kehittämiseen. En ole maailman kovin kundi, mutta silti olen kohtuullisen monesta tukalasta tilanteesta kyennyt selviytymään ihan puhumalla, joistakin kohtuullisella voiman käytöllä, enkä varmasti ole helisemässä vaikka tulisi joku kovempikin kaveri vastaan. Siispä miksi ihmeessä jotkut pellet jaksavat ihannoida ja hehkuttaa kovaa kontaktia harjoittelussa? Mikäli haluatte kunnolla lättyynne harrastuksenne parissa, niin senkun harrastatte ja otatte lättyynne kunnolla! Antakaa kuitenkin jokaisen harrastaa ihan sitä mitä he itse haluavat!

Kontaktista puhuttaessa on selvää, että kovallakin kontaktikaverille löytyy ajomies ennemmin tai myöhemmin. Näin se vain on poijjaat.

Itse olisin aikanaan mieluusti ottanut karaten lajikseni, mikäli sellainen vaihtoehto olisi tuppukylässäni ollut mahdollista - kun ei ollut, niin valitsin nyrkkeilyn, eikä harmita yhtään.

Harjoitteluiloa kaikkien lajien harrastajille tasapuolisesti!

Tämmöistä...

8

3867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valittaja

      Itseäni taas ärsyttävät kaltaisesi itkijäiinekset. Mitä se sinua kaivaa mistä muut keskustelevat tai väittelevät?

      • Morgan

        mut ime sä ihan vapaasti. Ei se mulle kuulu mut näkyy ihan hyvin. Kun mulla on sana hallussa ja kykenen muodostamaan pitkiäkin älyllisiä lauseita, niin mikäs täs on kommentoida. Et sellasta...


    • rättipainija

      Hyvin sanottu. Jokainen tallaa tavallaan.

    • MAGA MIES

      Kyllä sen näkee kirjoituksesta, että pelimies on
      sen tehnyt. Tämmöttii kommenteja täällä tarvitaan,
      eikä keskenkasvuisten mun laji on parempi kuin sun
      laji väittelyä

    • Lisää tätä

      Hienoa!
      Olen täysin samaa mieltä tässä asiassa.
      Takana on yli 33 vuotta eri kamppailulajeja.
      Olen harjoitellut sekä kovaa että kevyesti.
      Annetaan ihmisten rauhassa harjoitella sitä minkä omakseen tuntee.
      Jokainen kyllä voi itse määritellä kuinka kovaa ottaa ja kuinka usein.
      Näiden epävarmojen keskenkasvuisten pelokasta hehkuttelua "onhan minun lajini varmasti kovin laji mailmassa" on kyllä surkuhupaisaa seurata. Yleensä tällaiset kaverit eivät sitten uskalla itse hypätä "uimaltaaseen" räksyttävät vaan pelokkaan rannalla muille altaassa olijoille.

      Ei mikään laji ole toista kummempi.
      Kovimmat tyypit on yleensä nöyrimpiä, koska he haluavat vielä kehittyä.

      • Self Defense

        Taistelu laiji ilman full contctia on ihan sama kuin jalkapallo ilman maalivahtia.

        Katos Kun säkkiä potkitaan tai ilmaa ne eivät lyö takas.

        Todellisessa elämässä lyödään ja kovaa.

        Kysehän on Itse-puolustuksesta.

        On ihan sama mitä harrastat jos se auttaa sinua
        puolustautumaan olisi syytä opetella se ja ottaa siitä kaiken irti.


      • Bushido
        Self Defense kirjoitti:

        Taistelu laiji ilman full contctia on ihan sama kuin jalkapallo ilman maalivahtia.

        Katos Kun säkkiä potkitaan tai ilmaa ne eivät lyö takas.

        Todellisessa elämässä lyödään ja kovaa.

        Kysehän on Itse-puolustuksesta.

        On ihan sama mitä harrastat jos se auttaa sinua
        puolustautumaan olisi syytä opetella se ja ottaa siitä kaiken irti.

        kirjoitus. Lisään tähän, että totuus löytyy kymmenistä tuhansista toistoista. Mikä treenaa liian kovaa, ei pysty treenaamaan, koska kroppa on paskana. Olen itse tästä särkevä mutta elävä esimerkki!!!!

        Ne, jotka paasaa kovasta treenistä on niitä, jotka on treenannut vasta muutaman vuoden. Mikäli ollaan mukana 30 vuotta ympyröissä (aloitin -75), on pakko pitää järki mukana:


    • Glaube Feitosa

      http://www.sherdog.com/news/interviews.asp?n_id=2777

      Glaube Feitosa's big thing is his left kick over the top, very karate-like.

      Ja noilla potkuilla Feitosa tyrmäsi vastustajansa semifinaalissa(Carter Williams) ja finaalissa(Gary Goodridge).

      Että semmosta.. Mulle on sama mitä lajia kukakin treenaa..

    Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe