Ottakaa se huomioon, että liikekannallepano paikalle tulo saattaa kestää, kun polkupyörällä joutuu tuleen, kun polttoaine on niin kallista, ettei mulla ole varaa tankata ja julkisilla liikkuminen maksaa ihan järkyttävän kallista.
Että jos myöhästyy muutaman tunnin, niin voi laittaa vaituksen maan hallitukselle, kun hallitusen takia ei ole varaa polttoaineeseen, eikä liikkumiseen, että polkupyörä on ainut millä on varaa liikkua.
Ottakaa huomioon, että liikekannallepano paikalle tulo saattaa kestää
11
164
Vastaukset
- Anonyymi
Sinun on siis syytä lähteä hkihnuttamaan heti sillä fillarillasi kohti sitä 'liikekannalle panopaikkaa' ettet myöhästy.
- Anonyymi
Otan pihalta jonkun romuauton, niin ei tässä mene kuin muutama tunti kutsusta. Aseen jos jostain saa, niin se olisi plussaa. Vanha haulikko on, mutta onko se nykyään sallittu vai pitäisikö löytyä vaippaluoti. Polttopulloja voi toki heitellä, jos ei muuta ole.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17415173/putin-syopaleikkaukseen-ja-luopuu-vallasta-sen-ajaksi
Yks vttumaisimmista uutisista, mitä olen lähiaikoina lukenut... harmi, että siitäkin ekana ulkomaan uutisista!
Jos Patrushevi tulee todellakin hänen tilalleen, kuten on väitetty... Saattaa ennusteet toteutua siitä uudesta kiiluvasilmäisestä pressasta... Mut eihän natotrollia Suomen tulevaisuus kiinnosta, kunhan saa haukkua Venäjää.- Anonyymi
Tuskin se uusi mies hullumpi on kuin Putin, voi jopa osata laskea, mikä kannattaa ja mikä ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin se uusi mies hullumpi on kuin Putin, voi jopa osata laskea, mikä kannattaa ja mikä ei.
Et sitten seuraa noit ennustajien juttuja Pihon sivuilta? Ne ei ole naurun tai vähättelyn asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et sitten seuraa noit ennustajien juttuja Pihon sivuilta? Ne ei ole naurun tai vähättelyn asia.
Tällä hetkellä lähipiirin täytyy toki olla samaa mieltä pomon kanssa, mutta valtaanpääsyn jälkeen useimmat kehittävät jotain omaa ajattelua.
Hrustsevin nousu Stalinin jälkeen johtajaksi oli sekin odottamaton tapahtuma, josta alkoi aiempaan verrattuna melko rauhallinen kausi, Berija menetti henkensä, mutta muut saivat olla melko vapaasti.
- Anonyymi
Polkupyörä ja sukset pitääkin ottaa mukaan. Itsellä 80-luvun sotilaspassissa niin lukeekin. Sukset ja sauvat paalinarulla tai nippusiteellä jappitankoon kiinni. Reppuun monot, huopikkaat, karvahattu ja raappahousut.
Tärkeää on laittaa varusteet valmiiksi. Näin voitat sen tunnin, mikä autolla liikkuvilla menee eestaas työpaikan, kodin ja tavaroitten etsimisen väliä koohottaessa.- Anonyymi
Tässä on kyllä hyvä asenne. Nykyään täytyy olla nopea, ettei hyökkääjä pääse pitkälle tai ehdi ryhmittymään puolustukseen, jolloin omat tappiot kasvavat suhteettomasti. Kolonnat saadaan pysäytettyä jo muutaman ajoneuvon tuhoamisella.
- Anonyymi
Kestäähän sen kutsun tulokin ameriikasta, jos venäjä on lamauttanut tiedonsiirron.
- Anonyymi
Jos määrätään liikennekannallepano, niin määräyksen saaneet saavat ottaa auton käyttöönsä, vaikka tallustella autoliikkeeseen ja todeta, että sotatilaan vedoten otan tämän auton käyttööni ja polttoainetta on annettava ilmaiseksi, koska silloin alkaa sotatila, kun liikekannallepano astuu voimaan, silloin ei koske normaalit lait, varsikaan reserviläisiä.
Jos on aseliike lähellä, niin sieltä hakemaan ase ja useampia mukaan ja panoksia, koska varmuuden vuoksi on hyvä olla aseita ja panoksia mukana, jos sattuu käymään, ettei aseita riitä kaikille.
Kaupan kautta voi käydä hakemassa janojuomaksi bisseä, lenkkimakkaraa ja kaupan on ne ilmaiseksi annettava niille, jotka isänmaata lähtevät puolustamaan. - Anonyymi
Jos rajan yli tullaan, niin ollaan ku ei oltaskaan. Jos tulevat kyräilemään, että mikäs siinä on, niin vedätte muhennosta hetulaan, ja sanotte, että ruokatunti alko just. Sillä ne lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927