Ei varmaan kokoomuslaiset muista omaa historiaansa lmao. Rosatomin ydinhankkeen aikana niin Kokoomus puolusteli Venäläis toimia. Aijaijai, nytkö ollaan Venäjävastasia ku media alkaa höpöttämään Ukrainasta?
Kuka muistaa Rosatomin ydinhankeen, jossa Kokoomus haukkui russophobeiksi.
16
87
Vastaukset
- Anonyymi
Kokoomuksen petturit.
- Anonyymi
Se on sitä lähihistoriaa jota ei vielä kannata niin muistella ja jättävät sen mielellään jälkisuomettumisen historian kirjoittajille, sitten joskus.
Mutta on se kumma kun suomen herrojen pitää olla ainavaan johonkin suuntaan mahallaan makaamassa.
Suomi sitoi Nato-optionsa käyttämisen ruotsin hakemiseen ja ihan presidentti meni patsastelemaan medaljongit kaulassa naapurin vallattoman seremoniamestarin vieraaksi.
Pölyttyneen vanhan maailman meininki hymyilyttää ja samalla hävettää.
Eikö me päästä koskaan tästä alemmuuden osoittamisesta eroon ?
- Anonyymi
Muistaako aloittaja turvapaikanhakijat, joita tuli Raja-Joosepin ja Sallan rajanylityspaikkojen kautta?
Presidentti Niinistö joutui matkustamaan Putinin vieraaksi. Sisäministeriä ei noteerattu.
Ensimmäiseksi Putin muistutti, kuinka tuhoisaa Suomen viennille Venäjälle oli liittyminen sanktioihin Krimin takia. Siis vienti oli alentunut, tuonti Venäjältä oli ennallaan. Sitten hän käänsi puheen ydinvoimalaan. Pian Fortum meni osakkaaksi Fennovoimaan saamatta vesivoimaa Venäjältä.
Turvapaikanhaku loppui.- Anonyymi
Niin, muapa ei haittaa mitä kokoomuslaiset ja hallituksen juntit tekee kun ne molemmat on huonolla linjalla.
- Anonyymi
Vt ministerit tuolloin Orbo ja Mykkänen.Heikko esitys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vt ministerit tuolloin Orbo ja Mykkänen.Heikko esitys.
Orpolaiset mykkäset, myi kakkasia.
- Anonyymi
Yhtenäisen Venäjäpuolueen pikkusiskopuolue. Muistakaa aina tämä.
- Anonyymi
Karman laki: Sen minkä taakseen jättää löytyy edestä.Petteri Orpo toivoisi ettei ydinaseita sijoiteta suomeen eikä pidä todennäköisenä natojoukkojen pysyvää tukikohtaa suomessa.Vain idiootti ei ota sitä mahdollisuutta huomioon ja keskustele siitä etukäteen.Jälleen kerran kokoomus takki auki kaikki käy ilman ehtoja.Naton fasiliteetti Ydinaseettomassa pohjolassa ontuu pahasti.Käy tasan päinvastoin.On todennäköisintä sekä natotukikohta ja ydinaseet suomen maaperällä mikäli tilanne eskaloituu globaalisti.Häkkänen ei ymmärrä että venäjällä jo nyt ohjuksia joiden kohde suomen tukikohdat ja kriittinen infra ja hallinto.Lapsellista puhua konditionaalissa ja käyttää epämääräisiä kiertoilmaisuja.Heikko esitys puolustusvaliokunnalta.Ukkoutunut potpuri pro Taatat.Vaivanaan prostaatta.
- Anonyymi
Ydinvoimalan voi rakentaa luotettavan laitetoimiitajan avulla.Alueelle voi sijoittaa useammankin Modulaarisesti valmistetun pienreaktorin jolloin kapasiteettia voi säätää tarpeen mukaan.Säätövoimaa josta kokoajan puhutaan ja ollaan vailla.SMR-reaktoreja ollut sotilaskäytössä jo vuosikymmeniä turvallisesti.
- Anonyymi
Virheitä sattuu. Varmasti löytyy ehdokas, jolla on ollut parempi näkemyksellisyys.
Jos kyvyt ja tahto sallivat, kaikkein täydellisin ehdokas on henkilö itse. Jos pystyt ennakoimaan melko hyvin tulevaisuutta vuosien päähän, asetu ihmeessä ehdolle! Suomen etu, olet sitten mistä puolueesta tahansa tai itse perustamastasi puolueesta.
Mitä tulee puolustuspolitiikkaan, niin sehän ei ole Kok piirissä juuri vuosikymmeniin muuttunut.
Olisi tosin kohtuutonta edellyttää, että jostain Jeltsinin kaudelta olisi pitänyt pystyä näkemään tämän kevään mini-Hitlerin nousu. Ensimmäisistä nationalistisista merkeistä oli toki juttua lehdistössä, kun hän perusti jugend-leirejään nuorille venäläisille joskus 15-20v sitten (muistaakseni). Siitä kuitenkin pitkä matka nykyisyyteen, jossa viedään läpi siviilien joukkotuhontaa.
Nyt pitää laittaa paukkuja Kiina-yhteistyöhön.- Anonyymi
"Nyt pitää laittaa paukkuja Kiina-yhteistyöhön."
Toinen aivan sekaisin oleva diktaattori siellä.
Fortumin tappiot Venäjällä on hirmuiset pitäisikö jo uskoa ettei niihin yksinvaltiaisiin voi luottaa.
- Anonyymi
Kokoomus on aina oikeassa,kun se tulkitsee puolueensa historiaa.
Tukka hyvin,kaikki hyvin linja toimii kokoomuksessa.- Anonyymi
Rehn ja Vanhanen ponnellaan estivät lisäydinvoiman.
Pekkarinen antoi Rosatomille luvan sekä kaasuputken
idästä toivoen maatalouskaupan naapuriin jatkuvan.
Fortum ei saanut lupaa, vaan hukkasi rahansa Venäjälle ja Saksaan.
Surullista.
- Anonyymi
Kokoomus on pahin takinkääntöpuolue . Ei luottamista Kokoomukseen.
- Anonyymi
Kuka vanhoja muistelee sitä tikulla silmään... mutta tämähän on sama kokoomus joka Stubbin suulla on useaan kertaan haukkunut tavalliset suomalaiset punaniskarasisteiksikin.
- Anonyymi
Stubukka on kova puhumaan.
En ostaisi edes kahvikuppia siltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756