Kuka muistaa Rosatomin ydinhankeen, jossa Kokoomus haukkui russophobeiksi.

Anonyymi

Ei varmaan kokoomuslaiset muista omaa historiaansa lmao. Rosatomin ydinhankkeen aikana niin Kokoomus puolusteli Venäläis toimia. Aijaijai, nytkö ollaan Venäjävastasia ku media alkaa höpöttämään Ukrainasta?

16

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomuksen petturit.

      • Anonyymi

        Se on sitä lähihistoriaa jota ei vielä kannata niin muistella ja jättävät sen mielellään jälkisuomettumisen historian kirjoittajille, sitten joskus.

        Mutta on se kumma kun suomen herrojen pitää olla ainavaan johonkin suuntaan mahallaan makaamassa.

        Suomi sitoi Nato-optionsa käyttämisen ruotsin hakemiseen ja ihan presidentti meni patsastelemaan medaljongit kaulassa naapurin vallattoman seremoniamestarin vieraaksi.

        Pölyttyneen vanhan maailman meininki hymyilyttää ja samalla hävettää.

        Eikö me päästä koskaan tästä alemmuuden osoittamisesta eroon ?


    • Anonyymi

      Muistaako aloittaja turvapaikanhakijat, joita tuli Raja-Joosepin ja Sallan rajanylityspaikkojen kautta?

      Presidentti Niinistö joutui matkustamaan Putinin vieraaksi. Sisäministeriä ei noteerattu.

      Ensimmäiseksi Putin muistutti, kuinka tuhoisaa Suomen viennille Venäjälle oli liittyminen sanktioihin Krimin takia. Siis vienti oli alentunut, tuonti Venäjältä oli ennallaan. Sitten hän käänsi puheen ydinvoimalaan. Pian Fortum meni osakkaaksi Fennovoimaan saamatta vesivoimaa Venäjältä.

      Turvapaikanhaku loppui.

      • Anonyymi

        Niin, muapa ei haittaa mitä kokoomuslaiset ja hallituksen juntit tekee kun ne molemmat on huonolla linjalla.


      • Anonyymi

        Vt ministerit tuolloin Orbo ja Mykkänen.Heikko esitys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vt ministerit tuolloin Orbo ja Mykkänen.Heikko esitys.

        Orpolaiset mykkäset, myi kakkasia.


    • Anonyymi

      Yhtenäisen Venäjäpuolueen pikkusiskopuolue. Muistakaa aina tämä.

    • Anonyymi

      Karman laki: Sen minkä taakseen jättää löytyy edestä.Petteri Orpo toivoisi ettei ydinaseita sijoiteta suomeen eikä pidä todennäköisenä natojoukkojen pysyvää tukikohtaa suomessa.Vain idiootti ei ota sitä mahdollisuutta huomioon ja keskustele siitä etukäteen.Jälleen kerran kokoomus takki auki kaikki käy ilman ehtoja.Naton fasiliteetti Ydinaseettomassa pohjolassa ontuu pahasti.Käy tasan päinvastoin.On todennäköisintä sekä natotukikohta ja ydinaseet suomen maaperällä mikäli tilanne eskaloituu globaalisti.Häkkänen ei ymmärrä että venäjällä jo nyt ohjuksia joiden kohde suomen tukikohdat ja kriittinen infra ja hallinto.Lapsellista puhua konditionaalissa ja käyttää epämääräisiä kiertoilmaisuja.Heikko esitys puolustusvaliokunnalta.Ukkoutunut potpuri pro Taatat.Vaivanaan prostaatta.

    • Anonyymi

      Ydinvoimalan voi rakentaa luotettavan laitetoimiitajan avulla.Alueelle voi sijoittaa useammankin Modulaarisesti valmistetun pienreaktorin jolloin kapasiteettia voi säätää tarpeen mukaan.Säätövoimaa josta kokoajan puhutaan ja ollaan vailla.SMR-reaktoreja ollut sotilaskäytössä jo vuosikymmeniä turvallisesti.

    • Anonyymi

      Virheitä sattuu. Varmasti löytyy ehdokas, jolla on ollut parempi näkemyksellisyys.

      Jos kyvyt ja tahto sallivat, kaikkein täydellisin ehdokas on henkilö itse. Jos pystyt ennakoimaan melko hyvin tulevaisuutta vuosien päähän, asetu ihmeessä ehdolle! Suomen etu, olet sitten mistä puolueesta tahansa tai itse perustamastasi puolueesta.

      Mitä tulee puolustuspolitiikkaan, niin sehän ei ole Kok piirissä juuri vuosikymmeniin muuttunut.

      Olisi tosin kohtuutonta edellyttää, että jostain Jeltsinin kaudelta olisi pitänyt pystyä näkemään tämän kevään mini-Hitlerin nousu. Ensimmäisistä nationalistisista merkeistä oli toki juttua lehdistössä, kun hän perusti jugend-leirejään nuorille venäläisille joskus 15-20v sitten (muistaakseni). Siitä kuitenkin pitkä matka nykyisyyteen, jossa viedään läpi siviilien joukkotuhontaa.

      Nyt pitää laittaa paukkuja Kiina-yhteistyöhön.

      • Anonyymi

        "Nyt pitää laittaa paukkuja Kiina-yhteistyöhön."

        Toinen aivan sekaisin oleva diktaattori siellä.
        Fortumin tappiot Venäjällä on hirmuiset pitäisikö jo uskoa ettei niihin yksinvaltiaisiin voi luottaa.


    • Anonyymi

      Kokoomus on aina oikeassa,kun se tulkitsee puolueensa historiaa.
      Tukka hyvin,kaikki hyvin linja toimii kokoomuksessa.

      • Anonyymi

        Rehn ja Vanhanen ponnellaan estivät lisäydinvoiman.
        Pekkarinen antoi Rosatomille luvan sekä kaasuputken
        idästä toivoen maatalouskaupan naapuriin jatkuvan.
        Fortum ei saanut lupaa, vaan hukkasi rahansa Venäjälle ja Saksaan.
        Surullista.


    • Anonyymi

      Kokoomus on pahin takinkääntöpuolue . Ei luottamista Kokoomukseen.

    • Anonyymi

      Kuka vanhoja muistelee sitä tikulla silmään... mutta tämähän on sama kokoomus joka Stubbin suulla on useaan kertaan haukkunut tavalliset suomalaiset punaniskarasisteiksikin.

      • Anonyymi

        Stubukka on kova puhumaan.
        En ostaisi edes kahvikuppia siltä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      91
      5194
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3336
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      73
      2705
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1368
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1288
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      24
      1219
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1096
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1040
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1036
    10. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1017
    Aihe