Minulla olisi 200 euroa "ylimääräistä", jolla tahtoisin kokeilla sijoittamista, mutta en tiedä siitä hommasta vielä yhtään mitään. Mitä olisi järkevintä tehdä tuolla summalla, kun olisin valmis odottamaan vaikka 20 vuotta, vai onko tuo summa liian pieni?
Pieni summa poikimaan, miten?
aloittelija...
62288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laita vaatehuoneen ylähyllylle "pahan päivän varalle".
anna minulle, saat heti takaisin kun haluat + korkoa 5 % per kuukausi.....
pieni summa, eipä tuota kannata paljoa sijoittaa. Kulut on kohtuuttoman suuret sijoitettavaan summaan verrattuna. Pidä pankkitilillä. Tai taisaalta kysy pankistasi jotain sijoitustiliä. Se lienee halvin ratkaisu. Tosin korot ovat surkeat.
Kulut tosiaan syövät melkein puolet setelistäsi jos ostat sillä osakkeita. Rahastoissa palkkiot ovat usein prosentuaaliset, ja merkintäpalkkioita ei aina edes ole (esim. Seligson -rahastoissa). Siellä voisit ainakin kokeilla siipiäsi, eli valitset vaikka jonkin maan, maanosan, business-sektorin tai vastaavan johon uskot ja sijoitat sen kokeilun vuoksi sellaiseen rahastoon.
Osta kauppakassi, niin ei tarvi ostaa joka kerta muovikassia. Sijoitus moninkertaistaa arvonsa nopeasti.
Tälläisiä, ja muita vastaavia säästökeinoja käyttämällä pitäisi onnistua kasvattaan tuota alkupääomaa aika nopeasti isommaksi. Kattellaan sitten uudestaan.
Eikö kuukausittain tule lisää säästettävää?
No niin, tärkein päätös on tehty eli aloittaa
säästäminen. Vastedes "Time is on Your Side, my
friend".
Hmm, 200 / 30 = 6
Pääsisit tekemään esim. 30 euron säännöllisen
rahastosijoitussopimuksen. Pääoma riittäisi
tällä hetkellä 6 kuukaudeksi. Summa ei ole siis lainkaan turhan pieni alkuun pääsemiseksi. Mutta (nyt tulee tärkeä kohta) onko mahdollista, että pystyisit jatkossakin säästämään 30 euroa/kk. Toivottavasti. Kun odotusaika on noin pitkä 20 vuotta (erinomaista) valitse osakerahasto.