Auton rekisterinumerohaun tulokset

Anonyymi

Eli tällaista ajattelin tätä kautta kysyä, kun olen kiinnostunut ostamaan yhden auton ja laitoin Trafille tekstiviestitiedustelun ko auton rekisterinumerolla. Sitäkin kautta nyt ainakin näkee ne tärkeimmät, eli onko auto katsastettu/verot maksettu tai vaikka esim määrätty poistoon/käyttökieltoon.
Niin vastausviestiin tuli tietty ne käyttöönottopäivä sekä katsastustiedot ym. Mutta myös tällainen ilmoitus kuin: Huom: Recall ja Huom: 1.omistaja ja ko henkilön nimi. Haltijasta tms ei ollut kuitenkaan mitään mainintaa.
Lähinnä tuo Huom Recall ihmetyttää, mitä tarkoittaa..? En ole ennen vastaavaa nähnyt. Tietty joku valmistajan takaisinkutsukampanja voi olla kyseessä, recall käsittääkseni tarkoittaa myöskin sitä, mutta outo kuitenkin. Vielä kun kyseessä on vm.2003 oleva auto, eli en tiedä, kutsutaanko enää noin vanhoja autoja valmistajan taholta mihinkään takuukorjauksiin...
Ja toinen ihmetystä herättänyt kohta oli tuo huom. tuossa omistajan kohdalla. Että kuinka auton omistajankin kohdalla täytyy olla erikseen huomiomerkki?
Osaisiko joku kertoa, mitä nuo jutut tarkoittaa tai että mikä pointti siinä on?

2

245

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tai no joo, kysymys takaisin, takaisinkutsukampanjahan se recall-merkintä on.

    • Anonyymi

      Recallin selvitit itse mutta jos autolla ei ole haltijaa niin eihän sitä tietenkään tiedoissa näy. Haltijaahan ei merkitä kuin siinä tapauksessa jos auto on pääsääntöisesti jonkun muun käytössä kuin omistajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1622
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      67
      520
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe