Olen addikti

Anonyymi

Olen nuori käyttäjä. Käytän säännöllisesti erilaisia aineita, pääasiassa stimulantteja. Oon käyttänyt tosi nuoresta asti ja oon sen takia kokenu elämässä isoja muutoksia ja menetyksiä. Noin kuukausi sitten päätin että haluan vähentää, mutta olen viimeaikoina tullut tulokseen että haluan lopettaa. Kuitenkin houkutus on aina suuri, kun aineita on helposti saatavilla. Pelkään myös, että tyttöystäväni ajautuu samalle polulle kuin minä.

Entiset käyttäjät; millaista lopettaminen teillä oli? Lopetitteko vapaaehtoisesti, vai ohjattiinko teitä vierotukseen yms? Millainen polku lopettamiseen teidän mielestä oli? Näihin kysmyksiin tulevat vastaukset vähän toisi pientä tukea ja helpotusta :).

Ja tiedän että huumeita ei kannata käyttää ja ne on perseestä ymym, joten jeesustelua en tarvi.

5

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lopettaminen on helppoa. Lopetat! Siinä kaikki. Ei sinuun kukaan muu aineita tunge. Asia on omissa käsissäsi.

    • Anonyymi

      Miksi ap "nuorentaa" itseään. Umpiruostunut talliriimukin huomaa, että sama vanha mies jälleen asialla.
      Myös toinen aloitus, jossa hän kertoo olevansa nuori addikti. War ll aikana syntyneet ovat jo " varttuneita " nuoria.

      • Anonyymi

        Onko sulle korkea ikäsi ongelma, kun eri palstoilla arvuuttelet muiden ikiä?
        Ollaan ikäihmisinä vain onnellisia siitä, että jotkut ovat vielä nuoria.


    • Anonyymi

      Siinä oli taas jonkun " helppoheikin " vastaus, joka pitää asiaa helppona.
      Tavallaan, joo, asia on omissa käsissä, mutta kun se ei ole addiktoituneen kohdalla ihan niin yksiselitteistä.

      Tarpeeksi pahassa jamassa kun on, niin on vaikeaa lähteä irtautumaan aineista.
      Pakko sanoa, etten itse ole käyttänyt muuta kuin viinaa ja pillereitä, kannabista ym.
      Piikittänyt en ole koskaan.
      Mutta jo noistakin luetelluista ei ollut kovin helppoa irtaantua, tosin omalla kohdalla tuli pakollinen stoppi, sattuneista syistä.

      Neuvona sellainen, että jos itseä vähänkin epäilyttää onnistuuko yksin, niin ilman muuta kannattaa hakea apua ja tukea. Sitä on kuitenkin saatavilla.

      Retkahdukset ja sortumiset kuuluvat usein myös olennaisena mukaan lopetuskuvioihin, mutta niistä ei kannata lannistua, vaan yrittää taas uudestaan.
      Joku kerta on se hyvä kerta, kun onnistuu oikeasti pääsemään eroon aineista.

      Ja matka on jo hyvällä alulla, kun haluaa alkaa yrittää lopettamista. Siitä se lähtee.
      Voin sanoa, että helppoa ei tule olemaan, mutta lopputulos on kuitenkin se, mikä ratkaisee, elämä ilman päihteitä on jotain sellaista, josta ei osaa edes haaveilla, ennenkuin onnistuu kokeilemaan sitä.
      Ja kun onnistuu kokeilemaan päihteetöntä elämää, niin useimmiten haluaa myös päihteettömänä jatkaa.

      Kaikkea hyvää sulle ap. Onneksi olet vielä nuori, voi olla hyvä elämä vasta edessä päin, ja toivottavasti onkin. Tsemppiä.

      • Anonyymi

        Hyvä kannustus. Tuli mieleen että myös ympäristön ja kaveripiirin vaihto tukee toisenlaista elämäntapaa. Ikävältä ja kylmältä äkkisistään vaikuttaa entisen jättäminen taakse mutta kuten alottaja totesi, paheet ovat tyrkyllä eikä lopettaminen helppoa senkään takia. Eli jos on vain päihteiden käyttöä nykyisten kavereitten kanssa, ei muuta, sama meno jatkuisi kunnes jotakin (pahaa) tapahtuu. Vaihda tyttöystäväsi kanssa paikkakuntaa eläkä samanlaisiin porukoihin eksy vaan kuntouta itseäsi paremman tulevaisuuden vuoksi
        (Itse olen tupakan jättänyt kauan sitten. Se kävi yllättävän helposti, laastareiden avulla. Kadutti hieman se etten aiemmin uskaltanut tuumasta toimeen ryhtyä.)
        Rohkeasti vaan tavoittelemaan uutta, parempaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6285
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe