https://www.sss.fi/2022/05/jaako-vasemmistoliitto-hallitukseen-jos-suomi-hakee-natoon/
Puolueen virallinen kanta on, että se ei kannata Nato-jäsenyyttä. Puheenjohtaja Li Andersson on kuitenkin jo maaliskuussa sanonut, että hänen mielestään puolueen ei pitäisi tehdä asiasta hallituskysymystä. Yhteiskokouksen on siksi määrä päättää, voiko vasemmistoliitto pysyä mukana Nato-jäsenyyttä hakevassa hallituksessa.
Kansan Uutisten tekemän kyselyn mukaan enemmistö puoluevaltuuston jäsenistä kannattaa hallituksessa jatkamista. Puoluevaltuuston 55 jäsenestä 37 sanoi lehdelle kannattavansa hallituksessa pysymistä, kolme lähtöä. Viideltä jäseneltä ei saatu selkeää vastausta ja kymmenen ei vastannut kyselyyn.
Puolueen virallinen kanta on, että se ei kannata Nato-jäsenyyttä. vasemmistoliitto
29
96
Vastaukset
- Anonyymi
Ne voisi mennä vuodeksi lomalle
- Anonyymi
Vassut: Venäjän puolesta ja Suomea vastaan
- Anonyymi
Onhan toi vähän kyseenalaista ei kannateta Suomen turvallisuuden kannalta hyvää ratkaisua, mutta samaan aikaan halutaan hinnalla millä hyvänsä olla hallituksessa.
NATO-keskustelusta kun on kyse niin tulee englantilainen(?) sanonta mieleen: "You can't have your cake and eat it" eli "Ei voi samaan aikaan sekä syödä kakkua että säästää sitä." Ja juuri niin Vasemmistoliitto yrittää tehdä.- Anonyymi
Vassut on Venäjän asialla, Suomea vastaan.
- Anonyymi
Nato on maailman paras rauhanliike sanoi presidentti Ahtisaari ja sekös vassuja ja Putiinia ketuttaa
- Anonyymi
Putiinin aseet on rauhan aseita. Senhän tietää lapsikin, mutta aikuisista vain Yrttiaho ja Kyllönen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putiinin aseet on rauhan aseita. Senhän tietää lapsikin, mutta aikuisista vain Yrttiaho ja Kyllönen.
Kyllönen, tuo viiltävän analyysin mestari ja Yrttiaho: Arkadianmäen Hessu Hopo.
Molemmilla on Putiini sydämessä ja Suomen kansa rektaalissa.
- Anonyymi
Eikö virallinenkanta ole vain painostuskeino. Ne eivät koskaan realisoidu tositilanteessa, kun puntaroidaan, että jättääkö ministerin palli vai onkohan tuo kanta ihan oikein perusteltu. Useimmiten tuo virallinen kanta puntaroidaan uudestaan ja sitten vaakakupiin tulevatkin muut tärkeät arvot ja kuinka ollakkaan kansta on muuttunut. Näin käynee myös vasemmistoliiton nato.kannnan.
- Anonyymi
Oikein hyvää että edes yksi puolue pitää kiinni puolueettomuudesta.
Hyvä!!- Anonyymi
Suurin osa maailman maista ei kuulu Natoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suurin osa maailman maista ei kuulu Natoon.
Suurin osa maailman maista ei ole Venäjän naapureita.
- Anonyymi
Heh, ovat Venäjän puolella. Lisää siviilien surmia, eikä vassut sano mitään.
Venäjän partisaanit survoivat pistimin suomalaisia rajakylien lapsia hengiltä viime sodissa. Vassut herätkää!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heh, ovat Venäjän puolella. Lisää siviilien surmia, eikä vassut sano mitään.
Venäjän partisaanit survoivat pistimin suomalaisia rajakylien lapsia hengiltä viime sodissa. Vassut herätkää!!Venäjän partisaanit survoivat pistimin suomalaisia rajakylien lapsia hengiltä viime sodissa. Luulisi Kainuun kommunistinkin ajattelevan kannanottojaan, jotta kenen joukossa seisoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heh, ovat Venäjän puolella. Lisää siviilien surmia, eikä vassut sano mitään.
Venäjän partisaanit survoivat pistimin suomalaisia rajakylien lapsia hengiltä viime sodissa. Vassut herätkää!!Luulisi Kyllösen tietävän, kun on sieltä kainuusta syntyjään.
- Anonyymi
Niinkuin tuolla ylempänä sanottu: vasemmistoliitto on kuin kakun nälkäinen kakara: haluaa syödä sen kakun, mutta haluaa myös samaan säästää sen. Vastustaa NATOa ideologiansa puolesta, mutta vastustaa sitä vain sen verran ettei hallituksen hillotolppa mene alta.
- Anonyymi
Periaatteet vastaan hillotolppa. Hillotolppa voittaa aina!
- Anonyymi
Vasemmistoliitto toimii täsmälleen kommunistisen opin mukaan, jossa käsketään pysyä mukana, vaikka ylivoima on suuri. Natoa inhotaan, mutta mukana yritetään roikkua, mahdollisien uusien tilanteiden takia, jossa isänmaatamme voidaan vahingoittaa.
- Anonyymi
Hyvin sanottu. Mistä tällaisia tuhohenkisiä aina sikiää?
Suomea vastaan, Venäjän puolesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin sanottu. Mistä tällaisia tuhohenkisiä aina sikiää?
Suomea vastaan, Venäjän puolesta.Putiinin ruplilla on vaikutusta selkärankaan... Vassut ja Jari kurri kyllä tietävät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putiinin ruplilla on vaikutusta selkärankaan... Vassut ja Jari kurri kyllä tietävät.
Sotakiimaiset Vasemmistoliittolaiset haluavat tukea Venäjän ikuisia raiskaus- ja teurastusteknisiä sotilasoperaatioita kaikkialla Euroopassa.
- Anonyymi
Kuulostaapa vähän 5.kolonnamaiselta ratkaisulta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulostaapa vähän 5.kolonnamaiselta ratkaisulta?
Vasemmistoliitto on aivopeseytyneitä kommareita täynnä. Naamarit on riisuttu jälleen kerran ja joku vielä kehtaa uskoa näihin isänmaan vihollisiin.
- Anonyymi
Ei kannata. Ei vastusta.
- Anonyymi
Aivan kuin vasemmistoliittolaiset eivät olisi nähneet uutisraportteja Ukrainan siviileiden kohtaloista venäläisten sotilaiden käsissä. Tai sitten he ovat vain päättäneet olla uskomatta niitä ja sulkeneet naivisti silmänsä näkemältään.
- Anonyymi
Mikä on vasemmistoliiton kantavan voiman SASU HAAPASEN mielipide NATOON:
- Anonyymi
Toverit, tukekaa Sasu Haapasta ja Janna Pauliina Mannista näinä raskaina aikoina. NATO ahdistuskin painaa päälle muiden vasemmistoliiton tärkeiden Periaatteiden toteuttamisen ohella.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki812886Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from802376Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752218Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä172157Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71666Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue111463- 831257
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81120- 691097
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191054