Sievin ensimmäisen tuulivoimapuiston avajaiset

Anonyymi

Sieviläisessä 27.4.2022 julkaistiin artikkeli: Sievin ensimmäisen tuulivoimapuiston avajaiset Jakostenkalliolla.

Miksi tuulivoima-alueen avajaisia käsittelevän artikkelin yhteydessä ei ollut yhtään kuvaa tuulivoimaloista? Jäin todella kaipaamaan maisemakuvia siitä, miltä tuulivoimalat näyttävät Jokikylältä katsottuna ja myös lähikuvia siitä, miten lähelle tuulivoimalat sijoittuvat alueen ohi kulkevaan tiehen nähden. Haapajärviset palveluntarjoajat olivat hyvin edustettuina.

4

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Nyt Sieviläisen toimittaja tekemään kuvasarja tuulivoimaloista. Yhdeksi kuvauspaikaksi ehdotan Heikkilänmäkeä Jokikylällä, myös eri vuorokaudenaikoina.

    • Anonyymi

      Voisiko joku avajaistilaisuuteen osallistuja kuvailla sekä maisemaa että äänimaisemaa?

    • Anonyymi

      Arvasivatkohan järjestäjät, että yleisöä ei juurikaan tule; tarjolla oli ollut keittoa, jossa herne oli huhuillut toistaan. Tarkkaa hommaa tämä tuulivoimabisnes, voitot kotiin.

    • Anonyymi

      Tuulivoimapuisto on huono sana kuvaamaan tuulivoimaloiden aiheuttamaa raiskattua maisemaa.

      Tuulivoima-alue on oikeampi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4205
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      115
      2536
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1068
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      198
      984
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      942
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      901
    7. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      884
    8. 36
      846
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      825
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      802
    Aihe