Siitä voi ottaa mallia. Ei tarvitse tehdä samanlaista tankkia kuin Duncker teki.
https://youtu.be/vwQ_jO_4xdg
Rakenna v***u oma venees!
10
680
Vastaukset
- Anonyymi
Olen pitkään unelmoinut oman purkkarin rakentamisesta ei ole kuitenkaan yrittäjänä ollut tarpeellista aikaa paneutua niin en ole aloitellut projektia.
Jos joku täällä on jotain samankokoista joskus värkännyt niin kertokaahan missä olette rakentaneet. Itse asun kerrostalossa joten pitäisi löytää jostain tilaa veneen rakentamista varten. Vuokratila vaan tulee niin kalliiksi varsinkin jos ei ole kuin 15-20 tuntia viikossa mitä ehtii projektiin laittaa. Toinen olisi hommata jostain halpa tontti ja värkätä jonkinlainen halli / vaja rakentamita varten.
Suunitelmista iskenyt itelle silmään tälläinen 21 jalkainen: http://www.modernwoodenboat.com/mwb_project/sailboat-plans-idea-21/
Toinen hieman pienempi 19 jalkainen: https://duckworks.com/cape-cutter-19-plans/ - Anonyymi
Siinähän (vittu) rakennat.
Kun nyt ensin yrittäisit rakentaa vaikka soutuveneen ja mietit sitten sen purkkarin rakentamista.
Se tarvitsee tilaa, osaamista ja yllättävän paljon rahaa.
Rehellisesti sanottuna en kaksi taloa rakennettuani IKINÄ ryhtyisi itse rakentamaan minkään valtakunnan venettä.
Niitä saa niin halvalla markkinoilta, että itse rakentamalla ei saa kertakaikkiaan mitään etua valmiina ostettuun.
Tietysti jos haluaa viettää aikaansa kaulaansa myöten kusessa paskaa syöden, onhan tuokin vaihtoehto.
Vähän kuin heteromies hinttibaarissa viikosta ja vuodesta toiseen ("You can check out any time you like, but you can never leave")- Anonyymi
Mikä nyt niin ahdistaa? Ei kukaan pyytänyt sinulta kommenttia kun et ilmeisestikään ole ainuttakaan venettä rakentanut, ellei sitten talosi ole kelluvaa sorttia. Moni kotinikkari on rakennellut kanootteja, soutuveneitä ja 21 jalkaista isompiakin veneitä harrastepohjalta puusta, vanerista, lasikuidusta, betonista... jotkut useampiakin ilman mitään näkyviä traumoja.
- Anonyymi
Joo, Harratuksena tämän tekisin ihan vain kädentaitoja opetellen. Mitään kustannussäästöä en tällä hakisi. Ja tosiaan jonkinlainen harjoitteluprojekti kuulostaa järkevältä että ei heti alkumetreillä tuu mitään liian fataalia virhettä (tai voi todeta että ei loppupeleissä projekti nappaa tarpeeksi).
Jokatapauksessa sopivan työtilan puute taitaa upottaa tämän projektin toistaiseksi ellei lähuaikoina tule hommatua omakotitaloa jonka kylkeen voisi jonkin harrastetilan askartelua varten pykätä.
- Anonyymi
Tällä https://youtu.be/9KsgVEqGf54 on pursi projekti alkamassa, voi seurata tuleeko valmista noin 15 metrin purresta...
- Anonyymi
Kymppitonnin kertoi veneen maksaneen. Ei se hirveästi itse rakennetusta veneestä ole, kun sillä voi kuitenkin ylittää Atlantin.
- Anonyymi
Finnairin lento Atlantin yli maksaa halvimmillaan 220 euroa/suunta....
- Anonyymi
Vanerista, betonista...morjens :).
Vala ittes betoniin ja tee vanerista hattu....
Oikean puuveneen rakentamisen käsitän, jopa vielä rimaepoksirunkoisen - mutta tietysti kaksinkertaisella laudoituksella tehty kokopuuvene olisi jotain.
Sellainen vanhanaikainen, kattolyhtyineen ja pyöreine ikkunoineen.
Masto voisi ehkä turvallisuussyistä olla alumiinia kuitenkin.
Betoni on todettu monta kertaa venemateriaalina olevan muutamista eduistaan huolimatta katastrofaalisen valinnan - ainakin jos yrität moista tekelettä ikinä kellekään myydä, sama koskee läpeensä paperiksi muuttuneita vaneriveneitä. Kukaan täysipäinen ei moista osta kuidutettuna eikä ilman :).
Perinteinen puuvene voi olla kunnolla tehtynä upea arvoesine ja ihan käytettäväksi hyvä.
Kuka nyt rakentaa haluaa. Mutta ilman kokemusta veneenrakennuksesta homma ei millään Bauhausin työkaluilla onnistu eikä varsinkaan nettisivuja selaamalla.
Soutuvene voi olla hyvä tehdä ihan aluksi ja miettiä sen jälkeen mitä tuli opittua menetelmistä ja ajankäytöstä - ja miettiä sitten, kannattaako hankkia konkurssi ja aivoverenvuoto jostain veneenrakennusprojektista. Fiksumpi ostaa korjauskuntoisen valmiin (puu-?)veneen ja oppii sen kunnostaessaan rakenteen ja menetelmät.
Tyhjästä tekeminen on ihan tolkuton projekti ja netistä myytävillä piirustuksilla tyyppi, joka ei ole koskaan rakentanut edes leikkimökkiä hakkaa taatusti munansa kiveen ja siinä sivussa menettää akkansa jollekin kiinteistönvälittäjälle.
Tosin vähintään yksi lapsistasi ei ole muutenkaan sinun kuten ei pihassa oleva Skodasikaan (joka on rahoitusyhtiön), joten ehkä kannattaa miettiä elämän perusasioiden kuntoonsaattamista ennen höyrypäisiä veneprojekteja.
Hyvää kesää kaikille älkääkä dokatko terveyttänne pilalle!- Anonyymi
Ennakkoluuloja, ennakkoluuloja :-D
- Anonyymi
Jutuistasi päätellen dokaaminen on sun juttus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1856300Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1003451Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.102732Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1102309Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain1611776- 1121609
En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v131464- 1291267
- 151194
Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!
Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v121170