Tuli totaalinen "oikosulku" ja menin sitten kytkemään aurinkosähköjärjestelmän väärin. Paneeleilta tulevat ja - kaapelit menivät reunimmaisen kennon napoihin ja sitten kytkin akut sarjaan. Lopuksi laitoin viimeisen akun ja - navat johdolla yhteen, mutta näissä navoissa oli jo ne paneeleilta tulevat johdot. Eli ne navat mihin ne paneeleilta tulevat kaapelit olisi kuulunut laittaa, jäivät tyhjiksi ja virtaa meni sarjaan kytkettyihin akkuihin ikään kuin kytkennän väliltä. Osaatteko sanoa menikö akusto nyt tästä piloille? En ole vielä päässyt testaamaan.
Sarjaankytkentä väärin
21
938
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikka kuinka yrittää lukea niin ei ymmärrä tuosta sepustuksesta mitään...
- Anonyymi
En ymmärrä selityksestä miten olit kytkenyt.
Mutta mutta, jos olet akustosta huolissa, miksi et mitannut akuston jännite tapahtuman jälkeen?
Ei sano paljon enään, mutta menepä nyt heti ja anna meille volttimittarin lukema. - Anonyymi
Selvä juttu, se oikosulku on aivoissasi, vaatii lataamokäynnin.
- Anonyymi
No olipas sekavasti kirjoitettu silmät ristissä. Pahoitteluni. Minulla on siis 6 akkua on sarjaan kytkettynä eli 6kpl miinus ja 6kpl plus napoja, joista yksi - ja vapaina, mihin olisi pitänyt kytkeä paneelilta/säätimeltä tulevat - ja kaapelit. Nämä oli kuitenkin vahingossa kytketty toisen akun ja - napaan mihin tuli myös sarjaankytkentä kaapelit. Näinhän ei luonnollisesti olisi saanut mennä. Kysymys kuuluu, aiheuttiko tämä vahinkoa akustolle?
- Anonyymi
"aiheuttiko tämä vahinkoa akustolle?"
Ehdottomasti ehkä. Tai sitten halitulijallaa. - Anonyymi
Olisikohan kuitenkin akut kytketty "rinnan"? Jos ne ovat sarjassa niin akuston jännite on yli 72V. Vai pitääkö näin ollakin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisikohan kuitenkin akut kytketty "rinnan"? Jos ne ovat sarjassa niin akuston jännite on yli 72V. Vai pitääkö näin ollakin?
Ei vaan 12V, koska ovat 2V akkuja.
- Anonyymi
"Lopuksi laitoin viimeisen akun ja - navat johdolla yhteen, mutta näissä navoissa oli jo ne paneeleilta tulevat johdot. "
Laitoit plussan ja miinuksen akulta yhteen, mutta niissä oli jo johdot? Ota tuosta nyt selvää.
Tuskin olet kytkenyt akun napoja yhteen koska se johto olisi palanut justiinsa.
Kun ymmärrys ei riitä, ei pidä tehdä- Anonyymi
En siis samalta akulta kytkenyt vaan niin kuin sarjaankytkennässä kuuluu tehdä eli toisen akun - ja toisen yhteen. Vahingokseni olin juuru näihin napoihin laittanut paneeleilta tulevat kaapelit.
- Anonyymi
Edelleenkään jutustasi ei saa yhtään mitään selvää, piirrä kuva kytkennöistäsi ja laita johonkin ja linkkaa tänne.
- Anonyymi
Minkä takia tuommoista aloittajan pitäisi mennä tekemään?
Ihan hauska ja hupaisa tämä ketju on näinkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä linkki kuvaan: https://ibb.co/JHgsfhm
Kuvan kun laitoin niin loppu kakanjauhajien ulina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvan kun laitoin niin loppu kakanjauhajien ulina.
Laita lisää hassuja kuvia niin sitten me taas nauretaan.
Piirrä seuraavaan kuvaa punaisella ja vihreällä värillä se, mistä kohdasta hapot valui lattialle ja minkälainen lätäkkö muodostui. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laita lisää hassuja kuvia niin sitten me taas nauretaan.
Piirrä seuraavaan kuvaa punaisella ja vihreällä värillä se, mistä kohdasta hapot valui lattialle ja minkälainen lätäkkö muodostui.Voin piirtää kuvan kahdesta aivosolustasi, jotka epätoivoisesti etsivät tietään ulos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voin piirtää kuvan kahdesta aivosolustasi, jotka epätoivoisesti etsivät tietään ulos.
"Voin piirtää kuvan kahdesta aivosolustasi, jotka epätoivoisesti etsivät tietään ulos."
Mielikuvituksella ei ole mitään rajoja kun idioottimaiset kuvitelmat purkautuvat sekopään aurinkokennojen lämmittämistä aivoista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvan kun laitoin niin loppu kakanjauhajien ulina.
Eli olet kytkenyt paneelit oikosulkuun, akkujen virtapiiri auki eli niille ei ole tapahtunut mitään elleivät sitten ajan myötä itekseen tyhjene.
- Anonyymi
laitoit akun oikkariin niinkö? ei sitä siis sarjaan kutketä, vaan toisen akun kanssa navat ristiin..
- Anonyymi
Kuvan perusteella akut eivät ole oikkarissa vaan paneelit on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvan perusteella akut eivät ole oikkarissa vaan paneelit on.
Paneeleille ei tapahdu mitään vaikka ne kytkisi oikosulkuun. Ja akut eivät tässä olleet mitenkään virtapiirissä mukana, eikä siis vahingoittuneetkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2264553Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223399Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2621965Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,71726Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381237Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611199Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin100934- 30767
- 63765
- 176740