Tuttavani lapsi (24v) on syrjäytynyt ja vetäytynyt omaan asuntoon ja käytännössä tietoonepelit ainoa kaveri.
On diaknosoitu mielenterveysongelmaa ja nyt sairauslomalla määräaikaisesta työstä.
Ihmetyttää kun häntä ei patiastella ihmisten ilmoille.
Hänelle kuuluu ilmeisesti ateriaetu joka toimitetaan kotiovelle.
Hän tilaa kaupasta tavarat kotia, jne.
Ihmettelen eikö syrjäytynyt tulisi saada jollakin keinolla ihmisten ilmoille?
Järkevää toimintaa ??
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisihän se saada ihmisten ilmoille, jotain mielekästä tekemään.
- Anonyymi
No nythän on korona aika. Käsketään välttämään ihmiskontakteja.
- Anonyymi
Harva tuolta enää nousee. Itse täysin samassa jamassa. Erottavana tekijänä se, että olen työssä ja harrastelen muutakin kuin pelaamista. Henkisesti olen kuitenkin totaalisen kuollut. Parisuhdetta yrittänyt täysillä mutta ei onnistu. Tulee aika lähteä mutta ei ihan vielä. Jokunen juttu pitää vielä hoitaa.
- Anonyymi
On aika mahdottomuus saada ketään väkipakolla osallistumaan johonkin, tai lähtemään kotoaan ulos.
Harmillista, että joidenkin elämä on supistunut niin pieneksi, että kotona vain näprätään tietokoneen kanssa, pelaillaan ym. ja ihmiskontaktit jäävät olemattomiksi.
Mitä kauemmin tilanne jatkuu, sitä vaikeampaa on kotoa minnekkään lähteä, tulee sosiaalisten tilanteiden pelkoa, itsetunto katoaa, jne.
Eikä tilannetta todellakaan auta se, että aletaan vaatimalla vaatia erakoitunutta ihmistä lähtemään ihmisten ilmoille. Se saattaa vain pahentaa huonoa oloa ja mahdollista ahdistusta.
Kaikenkaikkiaan ikäviä asioita, joita on vaikea ratkaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19611791- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586206Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715146- 434902
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474480Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164383- 1183855
- 813343
- 511867