Sissejä ja satelliitteja Ukrainan sodassa

Anonyymi

Ukrainan sodassa on ollut avaruussodan esiasteen piirteitä. Viestintä-, navigointi ja tutkasatelliitteja on häiritty radiolla / mikroaalloilla. Ukrainan puolella on ylivoima avaruusvoimissa. Ainakin Usalla, Britannialla ja Ranskalla on kamerasatelliitteja, joiden tieto menee rintamalle. Ukrainalla itselläänkin on jonkinlainen satelliitti, tosin sen resoluutio ei taida riittää jos tankin päälle laittaa vähänkin naamiointiverkkoa.

Elon Muskin Starlink ja muut satelliittiyhteydet toimivat edes jotenkin jossain. Starlinkia radiohäirittiin venäjältä, mutta ohjelmistopäivitys kiersi sen.

Ukrainassa on usein pilvistä ja satelliittien alaspäin suunnatut optiset kaukoputket eivät silloin toimi, mutta tutkasatelliitit toimii, ellei radiohäirintä sumenna, peitä tai vääristä kuvaa.

Ehkä monikin sissi-isku ja kaukopartio on suunniteltu avaruusvoimien avulla.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä voisi asentaa s500 sirpalekärjen ja pyyhkiä kaikki sateliitit pois ukrainan yltä.
      Toinen olisi joku lentokone lentelemään mikä varustettu laserilla ja pudottaa sillä starlinkit ja muut sateliitit pois pelistä joka menee ukrainan yli.

      Jos siis tahtoa riittää niin mahdollista on pudottaa sateliitit.

      Kiinallakin on jo laserit valmiina sitä varten, jos eskaloituu kunnolla.

      • Anonyymi

        Tahto vs kannattavuus... Lapsi haluaa, aikuinen tarvitsee. Siinä on ero.


    • Anonyymi

      Niin ja joku taisi valehdella että avaruutta käytetään vain rauhan toimiin.

      • Anonyymi

        Sanoisin ennemminkin, että viisas ymmärtää kääntää nuo jutut vain toisinpäin. Valhe on "totuutta käännettynä toisinpäin", tai totuuden päinvastainen puoli.


    • Anonyymi

      S500 on taas näitä idän ihmeaseita.

    • Anonyymi

      "Viestintä-, navigointi ja tutkasatelliitteja on häiritty radiolla / mikroaalloilla"

      Siksikö Schumannin resonanssista on tullut niin paljon juttua?
      https://www.kuudesaisti.net/uusi-aika/et-ole-kuolemassa-kyse-on-schumannin-resonanssista

      https://eksopolitiikka.fi/tietoisuus/mika-ihmeen-schumannin-resonanssi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      177
      10713
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      100
      7556
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      31
      7399
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4986
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4801
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      5
      2160
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      37
      1610
    Aihe