Saitti on hiljentynyt. Ei enää Kapi, ei Mielipankki, ei pysty jne näkyvissä. Mistähän nyt mono tiukkaa?OK
Yhteensattumako?
Anonyymi
1479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kapin mono alkaa jo olla liian hidas. Mielipideepankilla taas ei mono kiristä, vana pipo. Hän kun huomaa olleensa idealistina vjuosikymmenet väärässä Naton suhteen, niin nyt tekee kipeää.
Ei minulla pipo kiristä varsinkin, kun pipoa ei ole enää ilmojen lämmitessä tarvinnut. Mutta huomaan toki olleeni väärässä kuten varmaan suuri enemmistö suomalaisista, kun se ei ole halunnut liittyä Natoon. Itse asiassa koko Natokeskustelu on ollut varsin vaisua 24.2.2022 saakka.
En kuitenkaan sanoisi, että olen jotenkin idealistina väärässä, jos idealismilla viitataan jonkinlaiseen pakkomielteen omaiseen mielipiteen ilman erityisempiä perusteluja. Näitä perusteluja en ole vieläkään heittänyt roskakoriin vaan ne ovat edelleen valideja. Se missä erehdyin pahasti on ollut Venäjän muuttuminen diktatuuriksi ja natsi-Saksaa ja stalinin NL:a muistuttavaksi militaristiseksi valtioksi. Sitä kehitystä en osannut ennakoida vaan ajattelin, että Venäjälläkin kyetään ajattelemaan rationaalisesti ja käyttämään voimavarat maan talouden nostamiseen ja kansalaisten hyvinvoinnin parantamiseen eli Venäjän länsimaistumiseen. Näin ei ole käynyt. putlerin häikäilemätön militarismi ja sen aiheuttama uhka on niin painava syy, joka on saanut minut puoltamaan liittoutumista. Mikään muu syy ei edelleenkään vakuuta minua.
Natoon liittymisessä on edelleen olemassa sen huonot puolet. Niiden kanssa joudutaan nyt elämään. Se tekee erityisen kipeää Suomelle, koska emme voi vaihtaa naapuriamme. Nyt naapuruussuhteet ovat menneet lukkoon ja pysynevät lukossa pitkiä aikoja. Ei sellaisen naapurin kanssa ole välttämättä mukava asua. Jopa NL:n aikana naapurimme näytti jotenkin vähemmän vakavalta uhalta kuin tänä päivänä. Varsinaisina vaaran vuosina pidän vuosia 2024-2028. Silloin USAta voi taas johtaa sama kaheli, joka uhkasi lopettaa koko Naton. Mitenköhän suu sitten pannaan, jos hän pääsee valtaan ja toistaa uhkauksensa. Hän on se kaveri, joka ehti lausua, että Ukrainan erikoisoperaatio on nerokas ajatus ja toimenpide.
Bingo, sieltähän ne tuli idealismisi perusteesit. (Aiempi) usko Venäjään ja USA viha.
Vanheneminen ei ole yhteensattumaa.
Saitin hiljentymisen syynä on se, että eräs kirjoittaja terrorisoi jatkuvasti keskustelua turhanpäiväisillä avauksilla, joissa ei ole mitään järkevää sisältöä.
Ei, vaan hän (se eräs kirjoittaja) on huomattavasti vähentänyt turhanpäiväisiä avauksia, joiden aiheena on ollut hänen (sen erää kirjoittajan) vaatimattoman elämän esittely
Kertoohan vähän itsestäänkin. Mitä on laittanut aamiaiseksi. Ja että luonaan on lasenlapset joide kanssa luettu ja laskettu. Mutta ei kerro mitään poliittisesta toiminnastaan VKK-puolueessa, jossa oli aluevaaliehdokkaana. Satakertaa suurimman mielenkiinnon kohde on eräs vanhus. Siitä hän joka päivä kymmeniä kertoja kertoo päänsä tuottamia näkyjään.
Ja sinä et ole muuttunut sekopäästä miksikään. Jokos olet hakenut apua noille sinun harhoille? :D
Eikös tämä turhanpäiväisiä avauksia tehnyt ja vaatimatonta elämää esitellyt ollut SDP:n ehdokkaana? Toki on lapsenlapsistaan, lapsistaan, vaimoistaan ja heidän kuolemistaa ja jopa savusaunavisiiteistään kertoillut
Sillä ei ole ketään joka hänestä vähääkään välittäisi. Jo olisi, olisi jo hankkinut hänet laitokseen jossa ei nettiin pääsisi.
Juuri noille harhoille kun luulet että olen joku "kapi". Muutenkin tunnut olevan aika harhainen höpinöitesi perusteella. Luulet esimerkiksi olevasi joku sotilas vaikka ei tuollaisia harhaisia ihmisiä päästetä lähellekään aremijaa.
Glopalisaatio ja NWO "diggari" MPP saa nyt sitä mitä se on aina tilannut.
Niinhän se on. Kun on sokea todellisuudelle ja uskoo vain omaa idealismiaan, niin käy kuin MPP:lle, on aina väärässä.
taitaa kaikki olla Moktar Piste Gupta sakkia?
kts. maahanmuutto suomi24