Katselli autonrenkaita rengasliikkeessä jossa oi useita laatuja omalla renkasn syvyysmittarilla.
Räässä Saksalaisessa renkaanna oli syvyyttä 9mm. Samainen merkki oli myös 5,5mm syvä.
Suomen maanteillä auton rengas kestää noin 30-35tuhatta kilometriä kun syvyyttä on 9mm rengasta hankittaessa.
Ihmettelin miksi tehdään renkaita joiden kuviosyvyys on uutena vain 5,5mm? Myyjä vastasi: "Kun rengassyvyys on alempi vierintä vastus pienenee, noita renkaita käytetään usein sähköautoissa jotta ne kulkisi pidemmälle latauksella. Kun kuviosyvyys on pienempi niiden sadekelillä pito heikempää kuin syvempikuvioisella. Renkaan valinta on siis asiakkan valinta, haluaako enemmän pitoa vai enemmän vierintää."
Ajatelkaapa asiaa miten sähköautoilijat tuhlaa ympäristöä kun sähkö-autolla ajavat joutuu ostaan tasan kahdet rengassarjat samassa ajassa kuin autoilija jolla on 9mm renkaat (sama valmistaja).
9mm uusilla renkailla autoilija voi kuluttaa siis 2×3,5mm jonka jälkeen rengassyvyyttä jäljellä 2mm.
Autoilija jolla on uudet 5,5mm voi kuluttaa 3,5mm jonka jälkeen rengassyvyyttä jäljellä 2mm.
Sähkö-autot, niiden renkaat
1
183
Vastaukset
- Anonyymi
Katselli autonrenkaita rengasliikkeessä jossa oi useita laatuja omalla renkaan syvyysmittarilla.
Eräässä Saksalaisessa renkaanna oli syvyyttä 9mm. Samainen merkki oli myös 5,5mm syvät urat.
Suomen maanteillä auton rengaat kestää noin 30-35tuhatta kilometriä kun syvyyttä on 9mm renkaita hankittaessa.
Ihmettelin miksi tehdään renkaita joiden kuviosyvyys on uutena vain 5,5mm? Myyjä vastasi: "Kun rengassyvyys on alempi vierintä vastus pienenee, noita renkaita käytetään usein sähköautoissa jotta ne kulkisi pidemmälle latauksella. Kun kuviosyvyys on pienempi niiden sadekelillä pito heikempaa kuin syvempikuvioisella. Renkaan valinta on siis asiakkan valinta, haluaako enemmän pitoa vai enemmän vierintää."
Ajatelkaapa asiaa miten sähköautoilijat tuhlaa ympäristöä kun sähkö-autolla ajavat joutuu ostaan tasan kahdet rengassarjat samassa ajassa kuin autoilija jolla on 9mm renkaat (sama valmistaja).
9mm uusilla renkailla autoilija voi kuluttaa siis 2×3,5mm jonka jälkeen rengassyvyyttä jäljellä 2mm.
Autoilija jolla on uudet 5,5mm voi kuluttaa 3,5mm jonka jälkeen rengassyvyyttä jäljellä 2mm. (Teoriassa renkaat pitää vaihtaa jo 15000-18000km jälkeen).
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377252
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533642Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 603241
- 422859
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482546Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1811745- 471521