https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Metropolialue
Suurkaupungin alarajana pidetään miljoonaa ihmistä eli Suomessa vain yksi suurkaupunki, Helsinki.
Pieni kaupunki, Kuopio.
21
92
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä jos kokeilisit hypätä Kuokkalan sillalta Jyväsjärveen?
- Anonyymi
Suurkaupungin alarajana pidetään 5 miljoonaa asukasta. Euroopassa vain Moskova, Pietari, Pariisi ja Lontoo ovat todellisia suurkaupunkeja. Helsingin 600 000 asukasta ei riitä mihinkään.
- Anonyymi
Pääkaupunkiseudun metropolissa yli miljoona asukasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pääkaupunkiseudun metropolissa yli miljoona asukasta.
Metropolissa on tosikkoja, Kuopiossa huumoriveikkoja.
Mitä pienempi kaupunki, sitä parempi yhteisöllisyys.
- Anonyymi
Esim. New york, Hongkong ja Pariisi jäävät pinta-alaltaan kauas Kuopion taakse eikä asukasmäärässäkään jäädä tulevaisuudessa jalkoihin massamaahanmuuton seurauksena.
Suurkaupunki mikä suurkaupunki.
Jyväskylä pieni kyläpahanen kummallisine tyyppeineen jotka riekkuvat palstallamme. - Anonyymi
Kyllä Niuvanniemessä on monen alan asiantutijoita.
Nyt kokoontuu Niuvanniemen maantieokerho.- Anonyymi
Puhutko samalla tavalla kuin kirjoitat?
- Anonyymi
Niuvanniemessä on paljon asukkaita. Pieni kaupunki kaupungin sisällä. Oikeastaan pieni valtio, minä olen sen diktaattori ..paitsi silloin kun minulta viedään valta syöttämällä väkisin mömmöjä.
Menkää te muut vaan sinne perähikiälle. - Anonyymi
Tuolla määritelmällä Helsinki ei ole suurkaupunki.
- Anonyymi
Metropoli määritelmää käytettäessä on suurkaupunki. Ainoa Suomessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Metropoli määritelmää käytettäessä on suurkaupunki. Ainoa Suomessa.
Brysselissä metropoli on kaupunginosa, ei "kaupunkiyhtymä", joten sama käsite määritellään eri tavoin EU:n jäsenmaiden kesken.
- Anonyymi
Kyllä Niuvanniemessä saadaan vaikka tikusta asiaa.
- Anonyymi
Sillä tavallaan keskustelua syntyy. Moukka-tuppisuusavolainen van olla möllöttää kun ei uskalla keskustella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sillä tavallaan keskustelua syntyy. Moukka-tuppisuusavolainen van olla möllöttää kun ei uskalla keskustella.
Arimmatkin savolaiset osaavat sentään small talkin toisin kuin prototyyppiporilaiset, joiden mieliharrastus on tonkia kaikki yksityisasiat läpikotaisin ja levittää juoruja kolmannelle osapuolelle.
- Anonyymi
Eiei. Helsinki on just ja just välttävän kokoinen kaupunki, pieni kaupungiksi oikeastaan ja valitettavasti ainoa maassa edes tossa kokoluokassa.
- Anonyymi
Helssinki on semmonen kärpäsenpaska mualiman kaakkeuvessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helssinki on semmonen kärpäsenpaska mualiman kaakkeuvessa.
Helsinki on liian suuri city:
https://www.youtube.com/watch?v=DxUmH5NJR9o - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helsinki on liian suuri city:
https://www.youtube.com/watch?v=DxUmH5NJR9oMinä muutan Helsingin Keravalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä muutan Helsingin Keravalle.
Kerava on pieni suuri kaupunki, ei Helsingin kaupunginosa.
https://kerava.fi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerava on pieni suuri kaupunki, ei Helsingin kaupunginosa.
https://kerava.fiNo sitten muutan Helsinkiin, Järvenpäähän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sitten muutan Helsinkiin, Järvenpäähän.
Järvenpääkin on kaupunki, ei stadin kaupunginosa:
https://www.jarvenpaa.fi/kaupunki-ja-paatoksenteko/jarvenpaa-tietoa/muuttajan-opas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22820905Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964184Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu742848Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv492170Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1921798Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891622Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1351540Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681494Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141384