Testamentissa omaisuus on laadittu jaettavaksi puoliksi jälkeen jääneille. Testamentin laatijan kuoleman jälkeen ilmenee, että toinen osakas on lainannut vainajan eläessä velkakirjalla vainajalle huomattavan summan, lähes puolet perinnön arvosta. Miten silloin toimitaan ja miten saadaan vainajan tahto toteutettua?
Osakas on lainannut rahaa vanajalle
6
111
Vastaukset
- Anonyymi
Ihme kysymys! Ensin maksetaan kuolinpesän kaikki velat, myös vainajan velka tälle toiselle pesän osakkaalle. Sitten jaetaan jäljelle jääneet varat, eli aloittajan tapauksessa puoliksi osakkaiden kesken. Asiaan ei mitenkään vaikuta se, että yksi velkojista on myös pesän osakas.
- Anonyymi
Eli kuten edellä sanotaan, ensin vainajan velka maksetaan toiselle osakkaalle, liki puolet perinnöstä...ja jäljelle jäänyt summa jaetaan osakkaiden kesken. VOihan se vähän kateutta ja vituttusta aiheuttaa kun toinen osakas saa vaan 1/3 potista..... tai jotain
- Anonyymi
Mitään syytähän kateudelle ei ole, varsinkin jos velka on aiheellinen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään syytähän kateudelle ei ole, varsinkin jos velka on aiheellinen
Ja jos kokee vääryyttä, niin aina voi lähteä käräjille. Koko perintö siirtyy asianajajille palkkioina ja jää vähän velkaakin ja ongelma ratkeaa kuin itsestään.
- Anonyymi
Laki mies hoitaa asiaa. Se joka velkaa ja velka kirja.Oman perintö osuudesta maksetaan vainajalle velan eli perikunnalle. Velka hoidettu! Sitten se velkaosuus raha jonka perikunta sai. Jaetaan kaikkien kanssa kesken.Eli velan maksajakin saa sitä oman osuuden !Sehän oli vainajan raha, ei sinun.
- Anonyymi
Tuskin vainaja on lainanut tai antaa lainaa! Vanajasta en tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait883515Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51759Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51512- 291331
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es53926Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70872Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35862Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47820Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4777Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60774