Naamiointiverkoissa pitää olla diversiteettiä

Anonyymi

Hyvin erilaiset verkot kelpaa.

Säännöllisessä ristikossa on joissain paikoissa auringonpaisteella se ongelma että varjo tekee moire-ilmiön. Tai jos on kaksi samanlaista verkkoa päällekkäin.

Muotojen pitäisi olla satunnaisia. Mutta urheiluverkot auttaa joissain paikoissa, etenkin rypytettynä.

Yksi mahdollisuus on tehdä maastokankaaseen tai vihreään pressuun satunnaisen kokoisia pyöreitä reikiä satunnaiseen järjestykseen. Ison tavaran piilottamiseen sopii jumbo-kokoinen verkko jossa osa rei'istä on jopa 20 cm leveitä. Verkon kolmiulotteisuus ei aina ole välttämätöntä ja se lisää painoa. Jos 3d muoto kuitenkin välttämättä halutaan, rypytys on yksi mahdollisuus, pois leikattujen reiän paikkojen kiinnitys toinen.

Valkoinen verkko pienellä peitolla näyttää kaukaa harmaalta.

Joskus pitää salata mitä on verkon alla, ei niinkään tarvitse näyttää maalta tai pusikolta ja silloin valkoinen verkko toimii pienimmällä peitolla.

Moni kangaskaupan kangas sopii sellaisenaan tavaran piilotteluun, ainakin paljaalle silmälle, mutta ainakin pimeänäkölaitteet ottaa myös lähi-infrapunaa ja valon spektriä voi teoriassa jaella mitä erikoisimmilla tavoilla ultravioletista näkyvän valon kautta lähi-infrapunaan. Jos koko spektriä ei huomioi, naamion teho saattaa olla pienempi, jos venäjällä on erikoisia kameroita / tähtäimiä. Multispektrikameroilla on myös siviilikäyttöä.

Tutkaa hajottava peite tai kangas hajottaa myös lämpökameran kuvaa.

Risumaja saattaa toimia joissain yhteyksissä.

1

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen armeijan maastoväri oli pitkään harmaa. Eikö pitäisi olla edes yksi maastokuvio, esim. telttoihin tai tavaran peittämiseen, jossa yksi kuvion väri kolmen tai neljän värin joukossa on harmaa?

      Erityisesti kaupunkiin. Mikä on harmaata? Betoni, asfaltti, kallio, kivimurska kävelyväylällä, rautatie sepeli, hiekotushiekka, osa puunrungoista, risut, vesi pilvisellä.

      Maastokuviossa voi olla esim. vihreä, tummanvihreä, musta, harmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe