Avio vs avoliitto
Avioliitto on netissä selitetty olevan juridinen sopimus.
”Avioliitto on lainsäädännön säätelemä suhde kahden 18-vuotta täyttäneen henkilön välillä. Avioliiton solmimisella puolisot pääsevät monien lakien piiriin, jotka tuovat erilaisia hyötyjä pariskunnalle sekä koko perheelle. Siviilisäädyllä on merkitystä muun muassa henkilön sukunimeen, omaisuuden jakoon sekä elatusvelvollisuuteen. ”
-minilex”
Avoliitto taasen ei.
Avoliitto tarkoittaa juridisesti vahvistamatonta kahden ihmisen avioliittomaista yhteiselämää.[1][2] Käytännössä avoliitto tarkoittaa sitä, että seurusteleva pariskunta muuttaa yhteen.
-wikipedia-
Uskovaiset uskoo että avioliitto on joku Jumalan siunaus liitolle.
Mä uskon että Jeesuksen aikaan naisten asema oli huono. Naiset joutu katukerjäläisiksi tai sukulaistensa elätettäviksi jos ei solminut avioliittoa ja saanu miehestä itselleen elättäjää.
Avioliitto keksittiin tuohon aikaan. Suurin syy ei ollut Jumala, vaan naisten aseman ja tulevaisuuden turvaaminen. Naisen piti saada elättäjä. Se piti vahvistaa sopimuksella jotta siitä ei mies luista.
Käytännössä tehtiin sopimus että mies ottaa tän naisen elätettäväkseen ja nainen huolehtii kodista. Tekee ruokaa, siivoo ja kun miestä panettaa, on aina valmis ja kuuliainen. Win-win
Avoliitto vanhanajan elämässä olis ollu epävarmaa, koska se ei ollu kirjallinen elatussopimus. Mies on heikko. Se ois voinu feidata muijansa kun siihen kyllästyy ja lähtee pökkiin jotain uutta kiinnostavaa joka houkuttaa. Tämä ois vanhaan aikaan ollut naiselle katastrofaalista, kun nainen ei osaa lukee, kirjoittaa, ei tee töitä eikä näin voi itse elättää itseään. Kadulle ois kerjäläiseksi joutunu. Siksi avioliitto sopimus. Elatussopimus siis oli tarpeen. Turvaan naisten kohtaloo.
Nykyajan tilastot sanoo että maistraatissa avioituu suurin osa suomalaisista pareista. Avioliitto kestää keskimäärin 11,5 vuotta. Avioliittoja solmitaan noin 26 000 vuosittain ja eroja on vähän oli 15 000 vuosittain wikipedian mukaan.
Miten avioliitto sitten muka pitää pareja paremmin yhdessä? Vaikeempi erota kun siinä on se juridinen puinti. Ihmiset on laiskoja mutta monet avoliitot on yhtä pitkiä. Eli tiedän paljon avoliittoja jotka kestäneet 10-20 vuotta.
Eli suhteen pituuteen ei juridinen sopimus juurikaan vaikuta. Kyse on enemmän elatussopimuksesta. Eli rahasta
Rölli, nyt pikaketju aiheesta
10
62
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ihmiset menee avioliittoon sen hetkisestä rakkaudesta, hetkeäkään miettimättä. Suosittelen kyllä miettimään monta kertaa, ennen kuin siihen ansaan lankeaa, mutta sellaista se rakkaus on. Eroaminen on kyllä yhtä hel..ti!! Pysykää ihmiset vaan avoliitoissa niin, kaikki on hyvin!
- Anonyymi
Avioehto on perusasia jos naimisiin haluaa
- Anonyymi
Avioliitto syntyi kun ihmiset asettuivat aloilleen viljelemään maata. Sen tarkoitus on resurssien ja pääomien siirtäminen perillisille.
- Anonyymi
Ja avioliittohan on alunperin ollut ihan vaan miesten välinen sopimus, jossa naisen omistusoikeus siirtyi isältä aviomiehelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja avioliittohan on alunperin ollut ihan vaan miesten välinen sopimus, jossa naisen omistusoikeus siirtyi isältä aviomiehelle.
Just noin. "Avoliitto" olisi ollut isän omaisuuden ryöstämistä. Perinteisestihän morsiammesta on maksettu ja monissa maissa on edelleen käytäntö. Osassa maista tosin vanhemmat nykyään maksavat, jotta saavat tyttärensä naimisiin, mutta perinteisesti morsian (= omaisuus) on pitänyt ostaa.
- Anonyymi
Söpöö, rölli on ollut tässä mun tekemäs aloituksessa sopuisa ja samaa mieltä mun kaa! Söpö rölli! 😘
- Anonyymi
Ei kukaan enää kehtaa osallistua sinun röllimiehen aloituksiin ja mielikuvitusleikkeihin, sen verran tullut lunta ja huutonaurua tupaan
- Anonyymi
Avioliittoa ei keksitty siihen aikaan eli Jeesuksen aikaan, avioliitto oli ollu omana instituutionaan olemassa jo tuhansia vuosia ennen Jeesusta oli olemassakaan esim. Egyptissä, Babyloniassa, Assyyriassa, Meediassa ja niin edelleen.
Juutalaisten lait on vasta paljo tuoreempia samoin kuin koko Israelin historia. Mooseksen laitkin nojaa paljon Hammurabin lakiin ja vielä vanhempaan Sumerilais-akkadilaiseen Ur-Nammun lakiin.
Ja oma mielipiteeni avioliittoon on, että kunnioitan sitä instituutiota suäyvästi ja menen avioonbtasannyhden kerran elänässäni, jos menen.
-Rölli - Anonyymi
Sydänten kanssa sillä lailla ei ole juurikaan yhteistä.
- Anonyymi
Eli eliniänajanodote ei anna sielulle rauhaa vaan yksin Jumala.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1642579Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668