Rautatien ylikulkusilta

Karjalaisen nettisivulla oli kuva rautatien ylikulkusillasta, joka on jo pystytetty. Mitenhän tuonne noustaan? Portaita pitkinkö? Vai tuleeko hissi? Tuo on taas huippuesimerkki tarpeettomasta metallien ja energian kulutuksesta, vaikka välillä huudetaan kaikesta tulevan pulaa. Raiteiden yli päästiin maata pitkin silloinkin, kun junia kulki aivan eri määrät kuin nyt. En muista kuulleeni, että kukaan olisi jäänyt junan alle. Tämä on taas yksi esimerkki verorahojen siirrosta globaalille metalliteollisuudelle.
15166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Juuri niin. Verorahoilla on mukava rakennella vaikka turhakkeita jos kukaan ei valvo. Joensuun asemalla on junaliikenne sen verran hiljaista että yhden raiteen ylittäminen on täysin turvallista. Typerää pakottaa kaikki saapuvat matkustaja kiipeämään sillalle ja heti taas alas katutasolle. Vaikka siitä tulisikin tunneli pysäköintitaloon, niin ei läheskään kaikki matkustajat ole menossa sinne.

Äänestä
  • Suurin osa matkustajista on opiskelijoita, jotka jatkavat kävellen ja laukkujaan vetäen itäsiltaa pitkin keskustaan tai tulevat keskustasta lähteville junille. Joutuvatko hekin jatkossa kiipeämään tälle suurkaupunkia matkivalle sillalle, vaikka raiteilla olisi vain yksi pysäköity juna, kuten usein on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suurin osa matkustajista on opiskelijoita, jotka jatkavat kävellen ja laukkujaan vetäen itäsiltaa pitkin keskustaan tai tulevat keskustasta lähteville junille. Joutuvatko hekin jatkossa kiipeämään tälle suurkaupunkia matkivalle sillalle, vaikka raiteilla olisi vain yksi pysäköity juna, kuten usein on.

    Todella hassulta tuntuu jos ensimmäiseltäkin raiteelta lähtevään junaan pitää kiivetä sillan kautta! Suurkaupungin ilmettä ihan selvästikin haetaan näillä järjestelyillä tällekin itä-Suomen syrjäisen kylän liikennepaikalle.

    Äänestä

Hitsi, taasko ne ryötät uskalsi mennä rakentamaan jotakin uutta joensuuhun?!
Ja ilman että ammattivinkujat saivat pitää asiasta kansanäänestystä...

Äänestä
  • Kukaan ei vingu, jos rakennetaan oikeasti tarpeellista. Tuollainen tarpeeton härpäke olisi saanut jäädä rakentamatta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kukaan ei vingu, jos rakennetaan oikeasti tarpeellista. Tuollainen tarpeeton härpäke olisi saanut jäädä rakentamatta.

    Paljonkos tuo on pois sinunkaan kelarahoistasi?

    Äänestä

Sinne rakennettiin ylikulku. Siitä kulketaan yli siitä ylikulkusta.

Äänestä
  • Liittyykö se ylikulkunen jotenkin kakkiin tai sukkahousuihin?

    Äänestä

  • Kakki on ihanaa. Piha ilman aitanpolulla olevaa kakkia on kuin pilvinen päivä.

    Äänestä

Kyllä tulee hissit .Putki tulee myös suoraan parkkitaloon toiseen kerrokseen johon kannattaa ajaa auto suoraan myös. Myöhemmin putki rakennetaan kimmeliin asti johon pääsee suoraan junasta sitten. Ei kannata vielä keskeneräistä työtä arvostella malttakaa....

Äänestä
  • Lienee paikallinen osuuskauppa vahvasti mukana hankkeessa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lienee paikallinen osuuskauppa vahvasti mukana hankkeessa!

    Hienoa että on, eipä tänne mitään uutta muuten rakennettaisikaan.

    Äänestä

  • Jos kävelen kaupungilta asemalle niin kuin suurin osa matkustajista tekee, täytyykö minun nousta hissillä sillalle ja laskeutua taas hissillä alas junalle, johon olisi ollut paljon helpompi ja nopeampi matka kävellä maata pitkin. Ai niin, hissihän tarvitsee energiaa ja sähköyhtiöiden omistajat tarvitsevat loputtomasti suurempia osinkoja.

    Äänestä

Hissi tulee maksaa patkkifirmalle 5e ylös ja 3e alas myös raput köyhille.

Äänestä

Voiko ylikulkusilla sitten kakkia?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Karjalaisen nettisivulla oli kuva rautatien ylikulkusillasta, joka on jo pystytetty. Mitenhän tuonne noustaan? Portaita pitkinkö? Vai tuleeko hissi? Tuo on taas huippuesimerkki tarpeettomasta metallien ja energian kulutuksesta, vaikka välillä huudetaan kaikesta tulevan pulaa. Raiteiden yli päästiin maata pitkin silloinkin, kun junia kulki aivan eri määrät kuin nyt. En muista kuulleeni, että kukaan olisi jäänyt junan alle. Tämä on taas yksi esimerkki verorahojen siirrosta globaalille metalliteollisuudelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu