Auton huolto välit

Anonyymi

Vuosihuolto 120 000 km teetin vuosi sitten, huoltokirjassa merkintä, että seuraava huolto 150 000km tai vuoden kuluttua.
Olen ajanut viime huollon jälkeen alle 1300km, että onko auto kuitenkin syytä viedä huoltoon, kun viime keväänä auton käytin 120 000 km huollossa?
Tuntuu vaan rahan tuhlaamiselta, huollattaa autoa, joka on suurimman osan ajasta seissyt, mutta kai se on käytettävä huollossa, kun toinen ehto täytyy eli vuosi huollosta.
Ei kellään ole näillä bensanhinnoilla ajaa 50 000km vuodessa.
Ajomäärähän se vaikuttaa auton osien kulumiseen ja sen perusteella huoltoajat pitäisi määrätä, eikä ajan perustella.
No ne autolikkeen uuden sisätilassa olevat näyttelyautotkin pitää sitten huoltaa vuoden jälkeen, vaikkei autolla olisi ajettu metriäkään, koska määrätty huoltovälin aika täyttyy.

4

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myös aika ratkaisee vaikka auto seisoo, itseasiassa auton seisottaminen tekee enemmän pahaa kuin ajaminen. Jarrut jumiintuu, öljyt vesittyy, sähköosat hapettuu, akku on kovilla jne... Se on ihan sun oma asia miten autosi huollatat, riippuu kovasti myös minkä arvoinen auto on tai kuinka kauan sitä aiot pitää.

      • Anonyymi

        Käytettynä ostin 5500€ maksoi vajaa 120 000 ajettu Toyota Yaris.
        En minä autoon kymppitonneja laittaisi, koska ajot on vähäisiä.
        Tänään oli katsastus ja läpi meni. Talvet on lämpimässä tallissa.
        Jos hultokirjan mukaan mennään, niin siinä on joko vuosi tai sitten huoltokirjassa määrätty ajokilometrimäärä.
        Huoltokirjan mukaan, kun mennään, niin 300 000 km hulto tulee jo siinä vaiheessa, kun kilometrejä on mittarissa vajaa 130 000.
        Nyt mittarissa on 123 000km ja pari vuotta sitten oli 120 000km huolto.
        Meikäläisen alle 2000km/vuosi ajomäärillä ei pääse 300 000 vanhenee ajokortti aikaisemmin.
        Polttoaine on senverran kallista, ettei mitään huviajoja pysyt ajaan ja kun ei ole työajoja, niin ajomäärät jää pieniksi.
        Huoltomiehillä onkin ihmettelemistä, kun on 300 000km huolto ja auton mittarissa alle 150 000km.


    • Anonyymi

      Turhaa huoltaa tänä vuonna .

    • Anonyymi

      minä en koskaan huolla autoa kuin 120000km vain tulpat ,jarruneste, moniurahihna
      vaihteistoöljyt .. vaparisuodatin ei tarvi vaihtaa raitisilma putsaan.. ..öljyt ajallaan vaihdan jarrupalat yhen kerran..levyt jos tarvii.. ite teen..
      näin olen tehnyt vuosikymmeniä.. ajan autoilla ostan n20000km ajettuna ja yhellä huollolla 200000km ikinä ei korjaamo käyntejä ole ollut..
      ja autoliikeet viis veisaa huolloista ..vihosta kattoo vaihtoarvon..
      nm Honda

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8351
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      463
      7547
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      220
      5676
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      96
      4722
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4634
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      108
      4469
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      130
      4391
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      21
      4350
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4182
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe