Kertokaa omista kokemuksista seurayhteistyösopimuksista, kuinka se on vaikuttanut positiivisesti tai negatiivisesti lapseenne. Millaisia kokemuksia on valmentaja isistä? Miten seuroissanne päätetään asiat, kuinka hyvin tieto kulkee vanhemmille.
Kertokaa tässä millaiset kokemukset teillä on juniorijääkiekkoilusta isoissa ja pienissä seuroissa
8
1744
Vastaukset
- Anonyymi
En usko, että kellään on kattavaa koko Suomen koskevaa tietoa. Sen tiedän, että pääkaupunkiseudun isot seurat olivat 10 vuotta sitten myös joukkuekohtaisesti isoja. Kaikki pelas vähän ja jotkut vielä vähemmän. Ja yksilön merkitys oli kuin venäläisellä sotilaalla Ukrainassa. Ajatus oli kai, että 8 vuotiaista päätettiin kenestä tulee pelaaja ja muilla ei väliä, kun porukkaa muutenkin paljon. Aamu teeveessä oli juuri äsken keskustelua, että miksi pääkaupunkiseutu ei enää menesty joukkuelajeissa. Minulla olis vastaus, heillä ei.
- Anonyymi
Meni vähän ohi aloittajan kysymyksestä, mutta menköön.
- Anonyymi
sitten kun pelataan isoissa kisoissa esin.mm-kiakkoo niin siellä on useimmiten joku iso Torvi joka tunkeen pilaamaan Varmaksi todetun pelijoukkueen kisan Ennen kuin peli on edes alkanut,Tsekki-Ruotsi oli naurukone peli.Tais Kari olla enemmän ruotsalaisten puolella,vaikka valmensi tsekkejä.pitää ottaa myös huomioon Lipun väri jos tsekeillä olisi toisen laiset värit Maansa lipussa,niin asia ei olisi niin Silmään pistävä näinä huonoina aikoina!
- Anonyymi
Junnujoukkueen isävalkkumafia päättää kaikesta junnuihin liittyvistä asioista. Eli omat junnut ensin esim. omat junnut ykkösketjuun (tai näön vuoksi kakkosketjuun, mutta peliaikaa triplaten muihin verrattuna, laadukkaampi valmennus, paremmat turnaukset yms.
Isävalkut hyysäävät omiaan niin että pitäisi jo osata hävetä.
Hyvä esimerkki on eräs tietty joukkue josta pääsi yksi junnu jopa maajoukkueleirille. Koko peliaikana tätä junnua ei oltu joukkueessa huomioitu lainkaan - mikä oli hyvä asia, sillä isävalkkumafia olisi varmasti tehnyt kaikkensa jotta junnu olisi lopettanut.
Todella surullista.- Anonyymi
Ei ole pelkkää sattumaa tai geeneistä johtuvaa, että nuorten maajoukkueissa melkein puolet on vanhojen liigapelaajien jälkikasvua. Jotain on tapahtunut pitkin junioripolkua. Liittohan on tästä hiljaa ja tämä venäläisen oligarkien moraalilla varustettu porukka jatkaa toimintaa. Suomi menestyy tällä hetkellä ja isoa yleisöä aihe ei kiinnosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole pelkkää sattumaa tai geeneistä johtuvaa, että nuorten maajoukkueissa melkein puolet on vanhojen liigapelaajien jälkikasvua. Jotain on tapahtunut pitkin junioripolkua. Liittohan on tästä hiljaa ja tämä venäläisen oligarkien moraalilla varustettu porukka jatkaa toimintaa. Suomi menestyy tällä hetkellä ja isoa yleisöä aihe ei kiinnosta.
Sama porukka sitten taivastelee oman liigansa pelien tasoa. Totta munassa se on parhaillaankin keskinkertainen kun isäkä valmentajien luoman junorimyllyn läpi pääsee vain valmennuksen omat pojat ja toisen tai jopa kolmanenn polven kiekkoilijat. Motivoituneetkin lahjakkuudet savustetaan myllyssä pihalle viimeistään C junnuina.
- Anonyymi
Pojan seura kuuluu HIFK Westiin. Mitään iloa tästä seurayhteistyöstä ei ole ollut. Pelimiehet voi kai päästä HIFK :iin, mutta kuolevaisille ei ole osoittaa sopivaa seuraa jos ei omaan seuraan enää mahtuisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781847Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466